Děsivá černá plíseň: Na dovolené se mu po vdechnutí usadila v mozku. Trpěl silnými migrénami i ochrnutím obličeje

černá plíseň
Zdroj: Wikimedia Commons, Medmyco, CC BY-SA 4.0

Stát se to může každému. Pád z kola většinou skončí pár šrámy. Stejně jako pro Američana Tysona Bottenuse, jemuž ránu na hlavě vyčistila jeho snoubenka Liza. Když se ale z dovolené na Kostarice v roce 2017 vrátili zpět do USA, začal muž trpět podivnými příznaky...

Kamil Šivák
Kamil Šivák 03. 07. 2024 11:00

"Měl jsem časté a intenzivní migrény, taky mi ochrnuly obličejové svaly. Bylo pro mne velmi těžké se na někoho usmát," svěřil se Bottenus.

Nic nepomáhalo

Tehdy jednatřicetiletý Tyson si nevěděl rady. Bral jeden prášek proti bolesti za druhým a celé hodiny trávil pod horkou sprchou. Přesto se svých zdravotních problémů nedokázal zbavit. Svěřil se tedy do péče lékařů. Zoufale hledal jakoukoli možnost úlevy. Po sérii testů byla vyloučená cysticerkóza, lymská borelióza, tuberkulóza, HIV i rakovina mozku.

Pravý důvod se našel až po osmi měsících. Po biopsii mozku se zjistilo, že mu v něm roste houba. Laboratoř pak přišla s překvapivými informacemi. Šlo o černou plíseň Cladophialophora bantiana. Pravděpodobně ji vdechl spolu s prachem při jízdě na kole, nebo se mu dostala do krve, když spadl.

Co s tím?

Na to nebyla snadná odpověď. Dle zdrojů z Národní lékařské knihovny Spojených států amerických bylo od roku 1911 zaznamenáno jen 120 podobných případů, přičemž polovina z nich se odehrála v Indii. A všichni, kdo černou plíseň měli, zemřeli. Nikdo se nevyléčil. Chirurgické odstranění nepřipadalo v úvahu, plíseň byla blízko životně důležitých oblastí mozku. Nezbývalo tedy nic jiného, než nasadit agresivní léčbu.

Utrpěl však mrtvici, těžké poškození zraku, hlasu a kognitivních funkcí. Přesto neztratil optimismus. Začal se věnovat buddhismu, postgraduálnímu studiu i jízdě na tandemovém kole, jenž sdílí se svou budoucí ženou. Léčba měla sice silné negativní účinky, díky ní se ale v současné době cítí dobře.

Výsledek je stále nejistý

Ač neví, jak to vše skončí, kráčí stále kupředu. Díky buddhistickému učení si uvědomil, že vzdorování změně přináší jen utrpení. Její přijetí však přináší osvícení. Budoucnost je zatím nejistá, hlavní ale je, že se naučil s plísní v mozku žít.

Zdroje informací:
Dailymail.co.uk: Man who has a toxic black fungus growing on his brain
Allthatsinteresting.com: Doctors Discover Rare Black Mold Growing In Rhode Island Man's Brain

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Související články

Další články