Jak vychovat potomky připravené na život: Nechte je hrát si s jinými dětmi

Jak vychovat potomky připravené na život: Nechte je hrát si s jinými dětmi
Zdroj: Unsplash

Je jasné, že každý rodič by chtěl trávit co nejvíc času se svými dětmi, hrát si s nimi, pomáhat jim objevovat svět nebo s nimi jen tak být. Jenže podle odborníků je také mimořádně důležité nechat je, ať si hrají s jinými dětmi. Víte, jak moc jim to prospěje?

Imrich Rešeta
Imrich Rešeta 28. února 2023

Jeden z výzkumů Britské psychologické společnosti, ukázal, že víc jak tři čtvrtiny rodičů dětí ze základních škol se domnívají, že čas na hraní je stejně důležitý jako škola, respektive učení. Šlo o data sbíraná v průběhu pandemie covidu, kdy se děti mohly často vidět jen online, ale přesto mají nadčasovou platnost. Děti si zkrátka potřebují hrát.

Děti školu k životu nepotřebují, říká blogerka Zdeňka Šíp Staňková o unschoolingu
Mohlo by Vás zajímat:

Děti školu k životu nepotřebují, říká blogerka Zdeňka Šíp Staňková o unschoolingu

Proč si děti potřebují hrát

Pro rodiče představují první roky života dětí jedno z nejhezčích období života. Jsou u toho, jak objevují tvary, barvy a prakticky všechno je dokáže fascinovat a zaujmout. Rodič je pro dítě první partner na hraní a i když si možná přeje, aby to nikdy neskončilo, ono to naopak skončit musí. Nebo se to alespoň musí změnit. Pro dítě je totiž mimořádně důležité hrát si i s jinými dětmi. A pokud možno bez toho, aby mu za zády stál nějaký hypeprotektivní rodič.

Děti považují hraní za jeden z nejdůležitějších aspektů svého života a oceňují čas, svobodu a místo na tuto činnost. A řečeno slovy vědy, má to řadu výhod pro jejich fyzickou, emocionální, sociální a intelektuální pohodu. Co to vlastně znamená? Třeba to, že hra pomáhá dětem zažít řadu emocí, včetně frustrace, odhodlání, úspěchu, zklamání a sebedůvěry. Díky tomu, že si tyto emoce zažijí, mohou se naučit zvládat je.

Přestože tohle všechno můžou zažít také u hraní s rodiči, důležité je, aby si organizovaly hraní i samy. Díky tomu se mohou osamostatnit. „Dětská představivost může být nekonečná a někdy nám dospělým nemusí jejich hra dávat smysl, ale věřte tomu, že hloupé hry, chaotické hry, drsné hry, hraní rolí… to všechno jsou pro děti zkušenosti s budováním odolnosti,“ říká Dan O’Hare z Britské psychologické společnosti pro The Sun.

Získali jsme unikátní Mateřídoušku z let 1948/49, kdy v časopisu pro děti začala úřadovat komunistická propaganda. Ferda Mravenec se zapojil do Pětiletky, z Berušky se stala údernice a děti si četly o Leninovi.
Mohlo by Vás zajímat:

Vzpomínáte na Mateřídoušku? Získali jsme unikátní ročník, kdy komunisté začali z dětí vychovávat správné soudruhy

O důležitosti dětských her

Psycholog vysvětluje, že hra povzbuzuje děti, aby se setkávaly i s jinými dětmi a zjistily, jak budovat vztahy s ostatními. Dává jim prostor, aby se naučily, jak navázat kontakt a spolupracovat s různými dětmi. Ne všechny totiž přistupují ke hře stejně, mají jiný pohled na průběh hry, uvažují jinak a také mluví o různých věcech.

Zajímavé je, že samotné hraní pomáhá dětem pracovat nejen v kolektivu, ale také na vlastní pěst. „Pokud jste někdy sledovali, jak si děti hrají, s hračkami nebo bez nich, pravděpodobně se budete divit, jak po chvíli vyřeší problémy které se objeví. Prostřednictvím hry se děti učí tvůrčímu myšlení a hledání řešení, aniž by se obávali, že něco dělají ‘špatně’,“ dodává O’Hare.

Hra s jinými dětmi má nejen okamžitý benefit v tom, že se zabaví nebo si zasportují, ale má také přesah a její důsledky se ukážou až časem. Schopnost spolupracovat, vycházet s různými typy lidí, naučit se pracovat s emocemi a být kreativní, to je to nejlepší, co se lze v dětství naučit. Ne vždy u toho potřebují vlastní rodiče, ale nebojte, i kvalitně strávený čas s vámi má v jejich životě pevné místo.

Klíč k úspěchu dětí: S větší slovní zásobou lépe pochopí svět a nebudou odkázané na „spasitele“
Mohlo by Vás zajímat:

Klíč k úspěchu dětí: S větší slovní zásobou lépe pochopí svět a nebudou odkázané na „spasitele“

Zdroje informací:
Raisingchildren.net.au: Why play is important

Thesun.co.uk: PLAY TIME The 5 signs your child needs to play more – as experts warn of post-pandemic crisis

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Další články