Fit a krásnátestovánísoutěže

Slavná vila Tugendhat: Sídlilo v ní gestapo, před koncem války ji zdevastovala Rudá armáda

Zdroj:Wikimedia Commons, Petr1987, CC BY-SA 4.0

+ 6 fotek+ 7 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Brněnská vila Tugendhat patří mezi základní stavby funkcionalistického stylu architektury. Její návrh vypracoval v roce 1928 Ludwik Miese van der Rohe, a to na přání manželů Tugendhatových. Ti však museli v roce 1938 svůj domov opustit, neboť byli židovského původu. Kdo se pak v jejich sídle zabydlel? A čím je tak výjimečné?

Kamil Šivák 27. května 2020

Stavbu vily zaplatil otec Grety Tugendhat a zajímavé je, že architektovi Rohemu nestanovil žádný finanční limit. Stavba byla hotová v rekordním čase: za rok a dva měsíce. Stála celkem pět milionů korun, což byla v té době závratná částka. Vánoce roku 1930 tak mohli manželé Tugendhatovi oslavit v novém domově.

Nucený odchod

Tugendhatovi na nic nečekali, a ještě před podpisem Mnichovské dohody opustili Československo. Díky tomu si ale mohli z vily odnést velkou část vybavení. V roce 1939 zabírá dům gestapo a zároveň jej zapisuje jako majetek Třetí říše. V letech 1942-45 se do Tugendhatu stěhuje Walter Messerschmidt, ředitel Klöckner-Werke. Ten využívá dům i jako svou kancelář a iniciuje první úpravy.

Těsně před koncem války přebírá Tugendhat Rudá armáda. Neubytuje však v těchto prostorech pouze vojáky, ale i jejich koně. Co ještě nebylo zničeno, přichází na řadu nyní. Třeba police z knihovny vyrobené ze dřeva exotického stromu slouží jako otop. Kromě toho jsou během náletu zničena všechna okna v primárním obytném prostoru. Ani po válce se k ní stát nechová moc hezky. Nejdříve z domu udělá taneční školu, poté léčebnu pro děti trpícími vadami páteře.

Thumbnail # Tip na výlet: Brněnská vila Tugendhat hostí výstavu kostýmů velkofilmu Skleněný pokoj
Mohlo by Vás zajímat:

Tip na výlet: Brněnská vila Tugendhat hostí výstavu kostýmů velkofilmu Skleněný pokoj

Rekonstrukce

Stavba je zapsána do seznamu kulturních památek až v roce 1969. O deset let později tak mohla započít její rekonstrukce. Vila se měla vrátit do původního stavu. Bohužel kvůli použitým materiálům a stavebním postupům se sice dostala do předválečného stavu, který nicméně neprošel testem na historickou správnost. Nebylo v ní vše identické.

Kritika hlavně poukazovala na špatné zasklení hlavního prostoru. Byla použita zcela obyčejná skla, namísto unikátních, jenž se díky drahému leštění při výrobě prakticky neleskla. Zničilo se i dochované vybavení koupelny.

Thumbnail # Bydlete jako James Bond. Podívejte se do luxusní vily, ve které se zrodil legendární agent 007
Mohlo by Vás zajímat:

Bydlete jako James Bond. Podívejte se do luxusní vily, ve které se zrodil legendární agent 007

Moderní dějiny

Dne 8. 6. 1992 proběhla na zahradě vily první etapa koaličních rozhovorů tehdejších vítězů voleb, tedy mezi Václavem Klausem a Vladimírem Mečiarem. Dohoda o rozdělení Československa byla poté podepsána 26. srpna.
Tugendhat byl pak převeden do správy brněnského muzea. To vilu pak zpřístupnilo veřejnosti. V roce 2004 měla proběhnout další rekonstrukce, soutěž však byla označena za zmanipulovanou a zrušena. O několik let později zažádali o vrácení domu potomci původních majitelů, město odmítlo a dalo zelenou firmě, která původní soutěž vyhrála.

V rámci oprav se tak kupříkladu vrátila část původní půlkruhové stěny z makassarského ebenu, která byla objevena v menze brněnské právnické fakulty. Během éry nacismu tam byl bar pro příslušníky gestapa.

NA DALŠÍ HISTORICKÁ FAKTA O VILE TUGENDHAT SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Zdroj textu: wikipedie, Česká televize, skompasem.cz, bam.brno.cz, living.iprima.cz
Zdroj fotek: Wikimedia Commons, Česká televize

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu