17 geniálních triků okoukaných od šéfkuchařů, které z vás udělají gastronomického znalce

17 geniálních triků okoukaných od šéfkuchařů, které z vás udělají gastronomického znalce
Zdroj: Lauren Zaser / Buzzfeed.cz

Jak udělat burger lahodnější, omeletu nadýchanější a jídlo křupavější? A proč se nepřilnavá pánev hodí jen na palačinky a vejce? Těchto 17 tajemství šéfkuchařů vám pomůžou vybrousit vaše kuchařské umění k dokonalosti.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 25. 04. 2017 05:39

1. Aby měl burger perfektní tvar, hoďte ho proti pracovní ploše a poté ho jemně stlačujte prsty směrem do středu. Zbavíte ho vzduchových bublinek, takže se nenafoukne do prapodivných rozměrů.

2. Zelené části bylinek jako petržele nebo koriandru nevyhazujte a přidejte je do polévky, vývaru nebo dušené směsi během vaření. Hezky jídlo ovoní. A nebudete vytvářet zbytečný odpad. Před použitím je svažte.

3. Podobně i bylinky se zdřevnatělými stonky před vhozením do hrnce smotejte. To proto, abyste je po uvaření pokrmu jednoduše vytáhli.

Yael Malka / Buzzfeed.cz

4. Mějte vždy při ruce škrabku. Udržíte s ní pořádek na kuchyňské lince během vaření.

5. Solte zvysoka. Sůl se lépe rozprostře. Šéfkuchař Jamie Bissonnette také doporučuje solit v průběhu vaření než před a po něm. „Pokud přidáte špetku během celého procesu, bude to o mnoho lepší.“

6. Zeleninu, uzeniny nebo třeba brambory odteď krájejte systémem otáčení – přiložte nůž šikmo ke klobáse a po každém ukrojení s ní trošku pootočte. Při tepelné úpravě se zpracuje rovnoměrně a jídlo získá zajímavou strukturu. Mrkněte na video, jak na to.

7. Jasmínovou rýži před použitím opláchněte. Má totiž na sobě zbytky škrobu, a to by v kombinaci s vodou dělalo neplechu. Vařte ji s vodou v poměru jedna ku jedné.

8. „Nikdy nezvedejte pokličku, když vaříte rýži. Ani v případě rýžovarů. Po dovaření porce nesundavejte poklici ještě deset minut,“ doporučuje šéfkuchař Dale Talde. Vlhkost se přizpůsobí a i rýže naspod bude tak nadýchaná jako ta navrchu.

9. Pokud děláte smaženou rýži, osmažte předtím na pánvičce vejce. Zní to podivně, že? To je ale tajemství asijských šéfkuchařů. Díky tomuto triku se rýže k povrchu nepřichytí.

Lauren Zaser / Buzzfeed.cz

10. Ještě než strčíte drůbež do trouby, svažte ji – bude rovnoměrněji propečená a na prsou křehčí. To proto, že se suchý vzduch nedostane do dutiny, a maso se tak rychle nevysuší.

11. Při úpravě pokrmů vyměňte obyčejné máslo za přepuštěné. Klasické máslo je složeno z tuku a mléčných částeček – a právě ty způsobují, že se máslo tak rádo připaluje. To přepuštěné máslo je jich zbaveno. Volte ho při smažení nebo opékání v troubě – vydrží vyšší teploty.

12. Těsto na sušenky vždy zpracovávejte rukou, nikoliv mixérem. Potřebujete zapracovat máslo do suchých ingrediencí – a to uděláte pořádně jen rukou, tvrdí šéfkuchařka Elizabeth Falkner.

Lauren Zaser / Buzzfeed.cz

13. Vejce rozbíjejte na rovné podložce, nikoli o hranu nádoby. Šance na to, že se do jídla dostane kousek skořápky, je minimální.

14. A ještě než vejce zpracujete, píchněte do něj vidličkou – bude se vám lépe rozšlehávat.

15. Aby byla omeleta nadýchaná a nikoliv placatá, zkuste malý trik. Udeřujte jemně dlaní o rukojeť v závěru smažení, zatímco máte pánev nakloněnou nahoru. Chce to trošku praxe, ale jistě to brzy zvládnete.

Yael Malka / Buzzfeed.cz

16. Chcete-li docílit uzené chuti, můžete si doma vytvořit provizorní udírnu pomocí holandské trouby, dřevěných chipsů a dvou žáruvzdorných mís. Více tady.

17. Na nepřilnavou pánev patří jen vejce, palačinky a možná francouzské toasty. To proto, že se chová jinak než přilnavá – vyzařuje méně horka, a tak není nejvhodnější pro dělání pokrmů, které musí být křupavé.

Zdroj: BuzzFeed

Český Ken Robert Paulat: Syna Andrease mi porodila náhradní matka, čekal jsem rok na dárkyni vajíčka

Český Ken Robert Paulat: Syna Andrease mi porodila náhradní matka, čekal jsem rok na dárkyni vajíčka

Související články

Další články