Fit a krásnáTestováníSoutěže

Jak usmažit ty nejlepší řízky: Měkké, šťavnaté, s křupavou strouhankou

Jak usmažit ty nejlepší řízky: Měkké, šťavnaté, s křupavou strouhankou
Zdroj: pixabay.com
+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Řízky chutnají všem. Milují je děti i dospělí. I když se vám ale může zdát, že připravit řízek zvládne i malé dítě, i na tomhle zdánlivě jednoduchém pokrmu se toho dá spousta zkazit. Ve výsledku totiž může být tuhý jak podešev, vysušený, s vlhkou odpadávající strouhankou nacucanou olejem. Jak se tedy těchto chyb vyvarovat?

Lenka Chvostová 11. května 2019

Zvolte správné maso

Je pravda, že obalit a osmažit se dá v podstatě cokoliv. Pokud vám ale záleží na výsledku, raději se při výběru masa zamyslete. Pro přípravu vepřového řízku je lepší přiměřeně „prorostlá“ krkovice než suchá libová kýta, protože tuková část dodá masu šťavnatost. Když už chcete řízek z kýty, předem ji namarinujte. Z drůbeže se nejčastěji využívá kuře a krůta. Nejlepší jsou stehenní řízky, jejich maso je šťavnatější než to z prsou. Přesto u nás lidé raději připravují řízky prsní. Ty je nejlepší předem naložit třeba do jogurtu nebo majonézy, uvidíte, že pak budou křehčí a šťavnatější.

Paličku používejte s citem

Při krájení masa na řízky krájejte vždy přes vlákno, vepřové po okrajích raději nařízněte, aby se nekroutilo. Když už maso naklepáváte, dělejte to s citem a především až těsně před smažením. A před naklepáním řízky vložte nejlépe mezi dva mikrotenové sáčky nebo potravinářskou fólii. Ušetříte si námahu s následným úklidem, neušpiníte ruce ani paličku. Jemné drůbeží maso není vůbec třeba klepat. Stačí ho jen lehce dlaní stlačit do požadovaného tvaru.

Vajíčka neřeďte

Každé maso obsahuje velké procento vody, která se z něj při smažení odpařuje. Pára pak trojobal z mouky, vejce a strouhanky zdvihá, takže se trhá a odpadává. Proto je potřeba se přebytečné vody v mase předem zbavit. Osolené, opepřené a případně i naklepané řízky silně upěchujte v hrubé mouce. Po deseti minutách toto pěchování ještě zopakujte. Pak řízky pečlivě namočte v rozšlehaném vejci, do kterého však nepřidávejte mléko ani vodu, a nakonec plátky masa silně upěchujte v čerstvé strouhance.

Kuře v hlavní roli: Jak si připravit šťavnatá prsíčka, stehýnka i paličky za pomoci jarních bylinek
Mohlo by Vás zajímat:

Kuře v hlavní roli: Jak si připravit šťavnatá prsíčka, stehýnka i paličky za pomoci jarních bylinek

Vyzkoušejte domácí strouhanku

Strouhanka musí být vláčná, nikdy ne suchá a tvrdá. Zapomeňte proto na tu z obchodu. Vždy si ji připravte doma, a to až těsně před smažením. Tři dny starou veku, popřípadě housku nebo rohlík „oloupejte“ nebo okrájejte a ze střídky nastrouhejte potřebné množství strouhanky.

Smažte jako profíci

Nikdy řízky neobalujte předem, vždy až těsně před smažením. A na množství tuku nešetřete, řízek by měl při smažení „plavat“. Ideální je použít na polovinu množství olej a na polovinu sádlo, tato směs se totiž nebude tak přepalovat. Nikdy také nedávejte do pánve či hrnce moc kousků masa najednou. Rozehřátý tuk by se zchladil, trojobal by se rychle „nezasmahl“ a opadával by. Po každé straně smažte asi 3 – 5 minut dozlatova. Během přípravy do řízků zásadně nepíchejte, vytekla by z nich šťáva a byly by suché. Také je nepřikrývejte pokličkou, pára z řízků by začala skapávat do horkého oleje a brzy by to nebylo smažení, ale dušení. Hotový řízek pak položíme na papírový ubrousek nebo kuchyňskou utěrku, aby odsály přebytečný tuk.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články