Zpátky do formy: Novoroční detox, který vás bude bavit

Saunování je skvělou detoxikační volbou.
Zdroj: Shutterstock
Kryoterapie je takový malý zázrak.Plavání, wellness a vodní terapie jsou vhodné.Saunování je skvělou detoxikační volbou.Zajděte si na masáž.+ 1 fotka+ 2 fotky

Přestože vánoční svátky bývají časem klidu a odpočinku, není novinkou, že na těle zanechávají i negativní stopy. Vydatné jídlo, cukroví, nedostatečný spánek a neřesti v podobě kouření a alkoholu organismus značně zatěžují. Není proto divu, že se řada lidí cítí začátkem ledna unavená, ve špatné náladě, s pocitem plnosti a vyčerpání. S návratem do života plného zdraví a elánu pomůže očistná kúra. Ta přitom nemusí být jen nutným zlem. Zkuste ji letos s našimi tipy pojmout netradičně tak, aby vás bavila.

Petra Járková
Petra Járková 03. 01. 2020 10:00

Tip č. 1: Zdravý jídelníček trochu jinak

V řadě návodů, jak správně detoxikovat tělo po Vánocích a Silvestru, stojí na prvním místě pojídání hodně čerstvé zeleniny a ovoce. Zdravý jídelníček je sice nezbytný, pokud ale nejste velkými fanoušky chroupání kilogramů zeleniny, jde to i zábavněji. Vyzkoušejte například smoothie, nápoj, který se v poslední době těší velké oblibě. Receptů existuje nespočet, zapojit však můžete i vlastní fantazii a rozmixovat to, co vám chutná nejvíce. Uvidíte, že netradičním spojením chutí získá zdravá strava zcela novou podobu. Kromě smoothie podporuje očistu organismu také kajenský pepř nebo kari, kterými si můžete okořenit oblíbené pokrmy.

Tip č. 2: Příjemně se vypotit

Je známo, že pocením se z těla vyplavují nebezpečné toxiny a další škodliviny. Aby pocení bylo zdravé i zábavné současně, zajděte si pravidelně do sauny. Zdejší horké klima dodává pocení intenzitu, teplý vzduch navíc rozšiřuje cévy, čímž zlepšuje krevní oběh a tím i přepravu odpadu do jater, které jej přefiltrují na neškodné látky. Saunování je navíc příjemná aktivita, kterou lze provozovat společně s přáteli. Vhodná je klasická finská sauna, která poskytuje teplo 95 °C, čímž zvyšuje intenzitu pocení. V infračervené sauně proniká teplo zase 45 mm pod kůži, čímž se proces vylučování toxinů zrychluje. Pro detox se hodí též caldarium, kde při vysoké vlhkosti vzduchu dochází k přirozené očistě organismu.

Tip č. 3: Masáže a ezoterika

Krevní oběh a lymfatický systém, které odvádějí škodliviny z těla, jsou stimulovány mimo jiné masážními procedurami. Ať už si vyberete klasickou masáž, zdravotní lymfodrenáž, nebo třeba exotickou akupunkturu, odborník při nich pracuje s body na těle, kde se toxiny množí a usazují, a za pomoci tlaku dokáže buňky na daném místě stimulovat tak, aby škodlivé látky uvolnily. Očistit tělo od toxinů pomáhá rovněž tradiční ajurvédská medicína, uvolňující meditace nebo kryoterapie. Při kryoterapii je tělo na maximálně tři minuty vystaveno velmi nízkým teplotám, obvykle až −150 °C. Extrémní mráz v kombinaci s následným prohřátím prokrvuje kůži, svaly a klouby, podporuje látkovou výměnu a detoxikuje tělo od škodlivin.

Tip č. 4: Dynamický pohyb zvesela

Osvědčeným receptem, jak tělo očistit od toxinů, je také aktivní pohyb. Ten podporuje vylučování potu a zároveň posiluje imunitní systém organismu, který následně funguje jako obranný štít proti nebezpečným látkám působícím z vnějšího okolí. Kdo si nelibuje v posilovně a ani dalším sportovním aktivitám příliš neholduje, může vyzkoušet netradiční pohybové aktivity, jako je tanec, jóga nebo třeba bazén. Kondiční plavání je vhodné spojit s regeneračními masážemi vodními tryskami, chrliči, bublinkovači, vodní stěnou nebo termální vodou, jež má na organismus blahodárné účinky.

Tip č. 5: Drobnosti všedního dne

Na novoročním detoxu však můžete pracovat i v průběhu dne. Předtím, než ulehnete ke spánku, dopřejte si například detoxikační vanu. Do horké vody zamíchejte sůl z Mrtvého moře, jedlou sodu, čerstvě nastrouhaný zázvor a esenciální olej. K detoxikaci těla je vhodná rovněž kontrastní hydroterapie, kdy ve sprše každých 30 sekund střídáte horkou a chladnou vodu. Před koupelí je vhodné tělo od hlavy až k patě vydrhnout nasucho kartáčem, abyste rozproudili krevní oběh. Při čištění zubů nezapomeňte ani na jazyk, na kterém se hromadí bakterie a toxické pozůstatky. Občas se též zhluboka nadechněte. Díky tomu zbavíte plíce nebezpečných částic, které jste inhalovali v průběhu dne, a navíc zvýšíte tok kyslíku, který pomáhá eliminovat odpad z těla.

NA METODY DETOXU SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Související články

Další články