Josef Maršálek s partnerem Petrem chová čtyři želvy: V létě si hoví u bazénu, v zimě dělají hluk v obýváku

Cukrář Josef Maršálek chová na zahradě v obci Dubné čtveřici želv ostruhatých.Josef Maršálek žije v Dubném se partnerem Petrem Tejmlem.Josef Maršálek má pro želvy na zahradě prostorný výběh.Josef Maršálek pojmenoval želvy Michelangelo, Leonardo, Donatello a Raphael.+ 5 fotek+ 6 fotek

Cukrář Josef Maršálek (41) chová s partnerem Petrem Tejmlem (40) čtveřici afrických želv ostruhatých. Magazín Lifee.cz pozvali na návštěvu a své domácí mazlíčky nám představili. Jmenují se podle hrdinů slavného seriálu Želvy Ninja - Michelangelo, Leonardo, Donatello a Raphael. Jak velmi aktivní želvy v zimě zvládají pobyt v obývacím pokoji? 

Veronika Nováková
Veronika Nováková03. 10. 2023 12:00

Partner cukráře Josefa Maršálka Petr vyučuje na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích na Katedře zootechnických věd Fakulty zemědělské a technologické, takže má k přírodě blízko.

Čtveřice želv si přes léto libuje ve výběhu u bazénu, v zimě se stěhuje do prostorné ubikace v obývacím pokoji, přímo mezi gauč a televizní obrazovku. V sobotu 14. října si tedy jistě nenechají ujít cukrářovu premiéru v taneční soutěži StarDance. "Jsou velice mazlivé a nejvíce večer, když se chceme dívat na televizi a rozhodnou se chodit kolem plexiskla v obýváku," prozradil Josef. "Dělají kravál do té míry, že Peťa chodí po bytě a třepe s nimi, aby přestaly."

Josef Maršálek chová čtveřici sedmikilových želv

Máte na zahradě exotické domácí mazlíčky. Můžete nám je trochu představit?
Petr Tejml: Když se podíváte do výběhu, máme zde čtyři želvy ostruhaté, sulcaty. Je to africký druh, který nezimuje. To byla důležitá podmínka u výběru želv. Nechtěli jsem evropské druhy, které jsou přes zimu v útlumu a spí, aktivní jsou pouze přes léto. Chtěli jsme takové, které budou aktivní po celý rok.

Josefe, vy jste nechtěl mít třeba pejska? Proč právě želvy?
Josef Maršálek: Prosím vás, já chci mít v životě už hlavně klid. Máme tady Leonarda, Michelangela, Donatella a Raphaela. Jsou to naši drobci, teď už jim bude osm let.

Jaký mají denní režim? Všimla jsem si, že jsou docela hlučné.
Petr: Ony jsou hlučné, protože chodí kolem plexiskla, kterým se neustále snaží projít. Jinak ale péče o ně není tak náročná. Náročnější je to v zimě, kdy je máme všechny čtyři v obýváku. Jsou to velké kusy, váží už kolem sedmi kilo.

V zimě mají želvy v obývacím pokoji

Jsou mazlivé?
Josef: Jsou velice mazlivé a nejvíce večer, když se chceme dívat na televizi a rozhodnou se chodit kolem toho plexiskla v obýváku. Dělají kravál do té míry, že Peťa chodí po bytě a třepe s nimi, aby přestaly.

Josef mi prozradil, že některé od sebe rozeznat nedokáže. Petře, vy poznáte Michelangela od Donatella?
Petr: Ano, bezpečně, každá z nich je trochu jiná. A jsou to čtyři samci. Jejich původní velikost byla asi jen pět centimetrů.

Kolika let se dožívají?
Petr: To už nás nemusí moc trápit. Dožívají se nějakých osmdesáti let. Myslím, že mají ještě celý život před sebou.

Porostou ještě?
Petr: Porostou do nějakých šedesáti centimetrů.
Josef: V newyorském Bronxu, v zoo, jsme viděli jejich neteř. Ta měla 28 let. Vypadala, že už by nemusela dál růst, ale prý ještě poroste. Ptali jsme se na ni.

V noci vás nebudí?
Petr: Ne, jsou aktivní přes den a v noci je to s nimi v pořádku.

Související články

Další články