Katarína (40): Na práci z domova jsem si přivykla natolik, že mezi lidmi už nevydržím dlouho

Příběhy o životě: Na práci z domova jsem si přivykla natolik, že mezi lidmi už nevydržím dlouho
Zdroj: Freepik

Není to dlouho, co musel nejeden člověk v rámci tzv. covidové pandemie pracovat z domova. Někdo situaci vítal, drtivé většině však přišlo odloučení s širšími mezilidskými kontakty nepřijatelné. Katarínu události z míry nevyvedly, naopak. Způsobu práce „home office“ je věrná dodnes, a jediného strašáka jí představuje nucená změna. Od lidí si totiž odvykla více, než je běžné.

Michaela Karásková
Michaela Karásková 15. 05. 2025 07:00

Říká se, že člověk je tvor společenský. Pravda to určitě bude, ale podle mého názoru platná v jiném století. Moderní doba totiž jako kdyby na lidskost, kamarádství a upřímné vztahy zapomněla. Vždyť každodenní život mezi lidmi je v současném čase, přiznejme si to, jen o shonu a penězích, stresu a negacích.

Netoužila jsem za každou cenu zapadnout

„Musím to, abych měl tamto… Jen já, druhý už mě nezajímá. Hrůza!“ Někomu podobný způsob žití možná vyhovuje, ale já ten případ nejsem. Než žít ve falešném světě, který je skrz na skrz sobecky nevyzpytatelný, pak snad raději v žádném…

Už od mala jsem bývala klidné dítě. Se spolužáky ráda prohodila slovo, to ano, ale pokud mi opakovaně čímkoliv ubližovali, zájem vyprchával. Takže ani snaha, „na sílu“ zapadnout, nepatřila k mým povahovým rysům. Kamarády jsem si pečlivě vybírala a kolektivním akcím, na nichž se kde kdo jen přetvařoval, vyhýbala. Pokud bych tehdy dostala na výběr mezi cestou se školou na lyžařský výcvik anebo možností, koupit si za ušetřené peníze šaty, brala bych všemi deseti šaty.

Vadil mi každodenní stereotyp

Později, na střední i vysoké jsem sice několik skutečných kamarádů měla, a bylo to fajn, ale musím přiznat, že minimálně dojíždění do škol se mi skutečně zajídalo. Ne kvůli cestě, ale kvůli lidem. „Fíha, přecpané tramvaje dvakrát každý den, to bude síla!“ byla má první slova, po otevření vyrozumění o přijetí. Radost následovala až v druhém kroku. Studia jsem však ve zdraví přežila a na některé zážitky ráda vzpomenu.

Přesto představa, trávit i celý další život dojížděním někam, byla strašákem. Každé ráno vstávání, honění se oblékat, pak pozorovat ty podivné obličeje v dopravě a nakonec dorazit do práce, kde stejně každý myslí jen na sebe, přičemž v případě zisku i jedné korunky na výplatní pásce navíc, klidně nezná bratra… Ne, tento životní stereotyp, na který je naučena většina lidí, mi více než vadil.

Při pandemii jsem jásala

Situaci jsem proto řešila příležitostnými pracemi z domova. Jenže takových příliš neexistovalo. K mému nepochopení totiž až do nedávna bývalo „železným pravidlem,“ že snad každý musel za prací někam dojíždět a veškerý zbylý čas ze dne pak trávit v pochybné kanceláři, která stejně stojí majitele jen zbytečné peníze navíc za pronájem. Inu, nepochopila jsem. Ale, jak říkala moje máma „svět nepředěláš.“

Rozumím, že dělníci a manuálně pracující lidé si stroje domů vzít nemohou, ale většina jiných profesí kanceláře skutečně nepotřebuje. Situace se horšila. A když už to vypadalo, že budu muset zase začít někam dojíždět, přišla paradoxní spása v podobě covidové pandemie. Svět se zastavil a nepřemýšlel snad nad ničím více, než nad tím, jak přetvořit co nejvíce profesí na tzv. „home office.“ Jásala jsem!

Lidi mi vůbec nechybí

Zatímco jiní smutně tápali a domácím prostředím trpěli, já si tehdy našla stabilní zaměstnání, a od té doby den co den pracuji. Hezky sama doma, bez síly ubíjejícího cestování a nutnosti nadbytečně komunikovat s lidmi, kterým je má maličkost stejně lhostejná, a potřebují akorát tu dobře odvedenou práci. Jsem spokojená a styl „home office“ bych už nevyměnila za nic na světě. Jen se obávám, aby to mé štěstí co nejdéle vydrželo.

Za pět let minimálního vycházení ven a žití doma, jsem od okolí již natolik odvyklá, že už dokonce i šest stanic nacpanou tramvají, když musím něco zařídit, mi způsobuje noční můry. Ale! Jak říkám, kdyby k sobě současní lidé dokázali být slušnější a milejší, možná bych si ještě ráda zvykla. Ovšem za situace, která je venku dnes, zájem fakt nemám.

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na [email protected].

Topmodelka Pavlína Němcová bojovala o syna dlouhých dvanáct let: Soudu vadilo, že jsem mladá

Topmodelka Pavlína Němcová bojovala o syna dlouhých dvanáct let: Soudu vadilo, že jsem mladá

Související články

Další články