Na rýmu údajně pomáhá vyvrcholení, má ale kratší efekt než nosní sprej, říká psycholožka Janáčková

Uznávaná psycholožka Laura Janáčková pravidelně odpovídá na otázky čtenářů magazínu Lifee.cz. V novém díle se dozvíte recept na uvolnění nosu při rýmě i jak poznat "toho pravého". 

Kristina Vodičková
Kristina Vodičková 18. 05. 2024 18:00

V již devaténáctém díle pořadu Laura a její odpovědi se psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková pověnuje jednomu novějšímu výzkumu o vlivu orgasmu na rýmu i tomu, co radí dětem na hodinách sexuální výchovy.

Pokud i vy máte nějaký intimní nebo vztahový dotaz, pošlete nám jej na otazkynalauru@lifee.cz.

Doslechl jsem se, že sex je dobrým lékem proti rýmě! Je to pravda? (Robert, 26 let)

Roberte, máš pravdu! Je vidět, že sleduješ poslední výzkumy! Musím říct, že když jsem tady si četla tuhle otázku, tak mi kapalo z nosu, protože aktuálně mám taky rýmu, a pan režisér tady čeká na moji odpověď. Víme, že na rýmu se používají nosní spreje, které fungují v rámci snížení zduření sliznice. Stejný efekt má i orgasmus při sexu. Rozdíl je v tom, že tady ten efekt u orgasmu trvá pouze hodinu. To znamená, hodinu se ti bude dýchat lépe a na hodinu možná ztratíš rýmu. Kdežto když používáš nosní spreje, tak to trvá delší dobu. Nicméně, ten výzkum nezkoumal, jak to funguje, když nemáš při sexu orgasmus. Myslím, že tam ti to potom nepomůže. Maximálně se můžeš trošku přidusit. A určitě to nezkoumal ani při masturbaci. Takže taky nevíme, že když při masturbaci orgasmus máš, jestli ti to na rýmu pomůže, nebo ne. Myslím, že můžeš být tím průkopníkem a napsat, jestli to funguje.

Četla jsem, že učíte děti sexuální výchovu. Co je pro ně nejvíce důležité? (Věra, 35 let)

Tak já se domnívám, že nejdůležitější sdělení hlavně pro dívky je, aby neoddělovaly sex od lásky a od vztahu, protože to se v současné době často děje. A asi ta nejdůležitější informace pro kluky je: "Kluci, nebuďte sobečtí a myslete na uspokojení dívky!"

Kamarádka mi řekla, že toho pravého poznám podle „motýlů v břiše”. Co tento pocit vlastně způsobuje? (Darja, 29 let)

"Motýli v břiše" je metafora používaná k popisu pocitu vzrušení, nervozity nebo nadšení, který často doprovází určité situace, jako je například setkání s někým novým, romantické vzrušení, očekávání důležité události nebo dokonce strach z něčeho. Tento pocit může mít fyzické projevy, jako je zrychlený srdeční tep, změny v trávení, pocení nebo pocit lehkosti. Psychologicky je tento pocit často spojen s uvolňováním hormonů, jako je adrenalin a noradrenalin, které jsou spojeny s aktivací sympatického nervového systému. V kontextu poznání "pravého“ partnera může tento pocit naznačovat, že se cítíte vzrušení, nadšení. To může být signál, že mezi vámi a touto osobou existuje silná chemie a emocionální propojení. (odpovídal ChatGPT)

Závěrečná slova sexuoložky Laury Janáčkové

Tady bych řekla, že s umělou inteligencí úplně nesouhlasím a je to proto, že magický pocit "motýlů v břiše" pochází totiž ze stejné části našeho mozku, která je zodpovědná i za registraci hrozby, strachu, úzkosti. To znamená - z amygdaly. A tam jsou spojené pocity očekávání a ohrožení! Čímž pádem to není prediktor k tomu, že tady před vámi stojí ten pravý muž. Ale je tam spíš hrozba.

Zdroje informací:
Surprising relief for your stuffy nose? Have sex - Health.Cleavelandclinic.org

Související články

Další články