Existuje gen promiskuity, říká sexuoložka Laura Janáčková. Otestovat se dá na specializovaných klinikách

Psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková na magazínu Lifee.cz odpovídá na otázky čtenářů týkající se vztahů a intimity. V dalším díle otevírá téma monogamie, nevěry i nejlepšího uspokojení ženy. 

Kristina Vodičková
Kristina Vodičková 21. 01. 2024 18:00

Další týden plný otázek od čtenářů na vztahy a intimitu je tady. Psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková ve svém novém pořadu odpovídá na dotazy, které se někteří lidé bojí vyslovit nahlas před svými nejbližšími. S naší odbornicí máte možnost zeptat se anonymně.

Další otázky posílejte na e-mail otazkynalauru@lifee.cz.

Jsou častěji v manželství nevěrní muži, nebo ženy? (Václav, 30 let)

Vašku, záleží na tom, jestli za nevěru považuješ pusu, nebo orální sex, nebo soulož. Každý totiž to má úplně jinak. A když se zeptáš své ženy, uvidíš, že co se týká tebe, už za nevěru může považovat i to, že se jenom koukáš po jiné holce, anebo že jí píšeš esemesku. Takže je potřeba se ptát. Obecně je to v manželství tak, že se všude udává, že muži jsou trošku nevěrnější. Poslední výzkumy ukazují zhruba 39 % nevěrných mužů v manželství a 34 % nevěrných žen. S kým jsou nevěrní? Samozřejmě se ženami, které nejsou vdané, ale mohou být nevěrní i s muži. Zajímavé je, že jeden z výzkumů ukázal, že muži v manželství byli nevěrní s mužem skoro ve třech nebo čtyřech procentech.

Jakým způsobem ženy nejčastěji dosahují orgasmu? (Michal, 28 let)

Míšo, různým způsobem. Ženy na sobě nemají jeden jediný knoflík, který by dokázal orgasmy vyvolat, ale může jich mít celou řadu. Proto je důležité, abys ty knoflíky hledal. Představ si, že v sexuologickém ústavu jsme měli jednu, která prožívala orgasmus třeba při hlazení kotníku. Ale tím nejčastějším a spolehlivým orgánem je určitě klitoris. Ten slouží dobře k uspokojení.

Je člověk tvor monogamní? (Leona, 28 let)

Leono, to je jednoduché, můžeš se rozhodnout. Rozhodni se, že budeš monogamní a prostě neseš odpovědnost za to, že jsi. Stejně tak, když se rozhodneš, že nebudeš. Co se týká monogamie, tak otázek, jestli člověk je monogamní, nebo polygamní, bylo kladeno mnoho, a představ si, že dokonce existuje gen promiskuity. Přišlo se na to náhodou, díky hrabošům. V jedné studii byly dva druhy hrabošů, kteří byli bratranci a zjistilo se, že jeden žije monogamním způsobem a ten druhý polygamním a vědci zkoumali, proč tomu tak je. Zjistili, že svoji roli hraje právě hormon vazopresin a centrum odměn, které máme v hlavě. A pak se zjistilo, že ten gen promiskuity mohou mít i naši muži a můžeme ho mít i my. V Praze už jsou kliniky, kde to zkoumají, takže si můžeš nechat vyzkoumat, jestli je tvůj partner spíš monogamní, anebo má gen promiskuity. Ostatně ale, vždycky to vyjde dobře, protože pro muže je strašně fajn, když má papír na to, že za to nemůže. A když má papír na to, že je monogamní, tak za to taky nemůže, protože ta druhá ho svedla. A co nám na to řekla umělá inteligence?

Jak na poslední otázku odpovídá umělá inteligence

Otázka, zda je člověk monogamní, je komplexní a neexistuje jednoznačná odpověď. Monogamie a polygamie jsou společenské a kulturní koncepty, které se mohou lišit mezi různými skupinami lidí a v průběhu historie. Některé společnosti praktikují monogamii, což znamená, že jednotlivci mají jednoho partnera, nebo partnerku v daném čase, zatímco jiné společnosti mohou praktikovat polygamii, kde je dovoleno mít více partnerů současně. V rámci jedné společnosti může být názor na monogamii různý a lidé mohou mít různé preference a hodnoty ohledně vztahů. Z biologického hlediska jsou některé druhy zvířat monogamní, zatímco jiné jsou polygamní. U člověka lze pozorovat různé vzory chování, a to i v různých fázích života jednotlivce. Je důležité brát v úvahu, že lidské chování je ovlivněno nejen biologií, ale i kulturou, společenským prostředím a individuálními preferencemi. Není možné jednoznačně prohlásit, zda je člověk přirozeně monogamní, nebo nikoliv, protože to závisí na mnoha faktorech. (odpovídal ChatGPT)

Závěrečná slova Laury Janáčkové

Umělá inteligence má ve většině pravdu, ale zapomněla na to, že máme třeba 1100 společenství a v 87 % těchto společenství panuje polygamie. U nás je sice monogamie uzákoněná, ale také ve společnosti funguje polygamie. A když se podíváte, tak se tomu říká seriálová monogamie, co teď je. Chvíli s někým chodíte, pak ho vyměníte za dalšího a za dalšího. To vlastně i umělá inteligence komentovala.

Související články

Další články