Ornella Koktová prozradila, jak bojuje s nadváhou syna: Chodíme rychlochůzí, plave a miluje saláty, lidem je to stejně málo

Ornella Koktová o synu Quentinovi: K nadváze má genetické dispozice, ale pracujeme s tím. Na Mikuláše se bál sníst čokoládu
Zdroj: Se souhlasem Ornelly Koktové
Quentin Kokta, syn Josefa Kokty a Ornelly Koktové, nedávno oslavil 11. narozeniny.Nechyběla Quentinova milovaná prababička.Quentin Kokta má předpubertu, jak říká Ornella.Jedenácté narozeniny oslavil Quentin Kokta ve velkém stylu.+ 10 fotek+ 11 fotek

Podnikatelka Ornella Koktová (31) otevřeně promluvila v rozhovoru pro Lifee o nadváze svého nejstaršího syna Quentina (11). Jak se jeho stravovací návyky změnily, když odjela soutěžit do realityshow Survivor? Které kroky už Ornella podnikla, aby její syn začal hubnout? Existuje šikana mezi rodiči? A jak celé martýrium snáší samotný Quentin, ze kterého se pomalu stává puberťák obklopený partou kamarádů?

Veronika Nováková
Veronika Nováková 22. 03. 2024 12:00

Podnikatelka Ornella Koktová (31) bojuje s nadváhou svého nejstaršího syna Quentina (11) už několik let. Dokonce ho v minulosti poslala na speciální tábor, kde se učil zdravým stravovacím návykům a pohybu. "On už začíná vytahovat, ale za mě ještě musí shodit. U nás jsem já ten přísnější rodič. Když jsem byla pryč, tak to Pepa moc neuhlídal a vařil samé ňamnky, takže všechna moje práce přišla vniveč," postěžovala si v našem rozhovoru Ornella, jen co se vrátila z reality show Survivor.

Ornella Koktová: Syn má k nadváze genetické dispozice

Po návratu z exotické reality show se Ornella snaží se synem dohnat, co bylo zanedbáno. "Bydlíme u lesa, je tam hodně kopců, takže každý den spolu chodíme na čtyřkilometrové trasy. Quentin samozřejmě hrozně protestuje, protože má tu svoji předpubertu. Strašně ho to obtěžuje," postěžovala si Ornella. "Na druhou stranu, výhoda je, že mu hodně chutnají saláty, které jsem po návratu začala znovu připravovat. Řekli jsme si, že budeme spolu fit."

Trojnásobná máma Ornella zároveň nezastírá, že vidí jisté genetické dispozice v Quentinově příbuzenstvu. "Je pravda, že on má k tloušťce zároveň nějaké vrozené geny. Můžu třeba porovnat dceru Lily s Quentinem a tam je vidět, že jsou odmalička úplně jiní, byť mají stejné rodiče a vaříme pořád stejně," poukazuje Ornella na svoji dvouletou dceru. "Lily napočítám žebra, Quentinovi ne. Lily by mohla sníst, kolik knedlíků chce, a pořád bude hubená – má jiné spalování. Každé dítě je jiné a rozhodně to není tak, že by Quentin seděl na zadku a cpal se bonbóny a sušenkami," hájí svého syna.

Quentin je hvězda společnosti a nadváhu nevnímá

Otázkou také je, jak vnímá snahu své maminky samotný jedenáctiletý Quentin. "Ten chudák už je z toho tak vyschízovaný, že když byl Mikuláš, bál se jíst čokoládu," přiznává Ornella. Mimo to si ale nemyslí, že by na něm programové hubnutí zanechalo nějaké psychické následky. "Řekla bych, že mezi kamarády je strašně sebevědomý. Má mnohem větší sebevědomí, než jsem kdy měla já – což je dobře. Takže on vůbec nevnímá, že by mohl mít nějaký problém. Je hrozně oblíbený, má hodně kamarádů, partu kluků, a můžu zaklepat, že ve škole je klid, nikdo nikoho nešikanuje kvůli tloušťce," říká Ornella spokojeně.

V našem rozhovoru říká, že je to spíše ona sama, kdo si z rodiny nejvíce přeje, aby Quentin pár kilo shodil. Důvody jsou nasnadě. "Snažím se mu vysvětlovat, jak mu to v budoucnu může zatěžovat klouby, ale je těžké tohle vysvětlovat někomu, komu je jedenáct. Bavíme se o tom a je s tím srozuměný," míní trojnásobná maminka. Pohybu má Quentin dostatek. "Teď mu navíc začínají tréninky v plavání, protože on vůbec není na týmové sporty. To má asi po mě. Fotbal ani hokej nesleduje, ale plavání má rád. Podle mě mu plavání může pomoct, protože tam musí zabírat všechny svaly," říká Ornella.

Šikana na sociálních sítích skutečně existuje

Zároveň Ornella Koktová připouští, že mít dítě s nadváhou a zároveň být veřejně známou osobností není právě šťastná kombinace. "Vnímám, že se rodiče navzájem – hlavně na sociálních sítích – hodně šikanují. Hodně mě to mrzí. Každý, kdo má dítě s nadváhou, tak ví, že to není sranda. Na základce jsem zažila spolužáky, kteří jedli kýble brambůrek a zapíjeli je colou, přitom byli hubení. Nedělali žádný sport, doma sedli k počítači," vzpomíná slavná maminka, která v tomto případě stojí za svým synem.

"Najednou mám dítě, které je tlustší, a už do mě lidé šijí. Hloupé mi přijde, když na to rodiče rezignují. Já vím, že dělám nějaké kroky," poukazuje na zmiňovanou chůzi nebo plavání. "Nemůžu mu naordinovat, aby denně běhal. Chodíme rychlochůzí a i paní doktorka řekla, že to stačí. Lidem bych vzkázala, aby to nevzdávali, ať to řeší a hlavně, ať se na to nevykašlou," dodává Ornella závěrem.

Na fotografie Ornelly Koktové a jejího nejstaršího syna Quentina se můžete podívat v naší fotogalerii.

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články