Kateřina Cajthamlová boří mýty o hubnutí: Snížit příjem a zvýšit výdej je nesmysl

Kateřina Cajthamlová boří mýty o hubnutí: Snížit příjem a zvýšit výdej je nesmysl
Zdroj: Lifee/Na kafeečko
Lékařka a odbornice na zdravé stravování Kateřina Cajthamlová byla hostem talk show Na kafeečko.Kateřina Cajthamlová promluvila o fenoménech provázejících nezdravé, ale také zdravé formy hubnutí.Za ideál zdravého ženského těla považuje Kateřina Cajthamlová olympijskou vítězku Věru Čáslavskou.Kateřina Cajthamlová vysvětluje, že mnohé z diet - především ty založené na ketóze - jsou zdraví škodlivé.+ 9 fotek+ 10 fotek

Odbornice na zdravé stravování Kateřina Cajthamlová (61) vysvětluje v rozhovoru pro Lifee.cz, jak velký rozdíl je, pokouší-li se hubnout muž a žena. Jak naši hmotnost a také úspěch v dietě ovlivňuje menstruační cyklus? Jak se ženské tělo promění po porodu dětí a proč jsou tyto změny nezvratné? Proč je udržení váhy pro ženu nerealistickým očekáváním?

Veronika Nováková
Veronika Nováková 22. 01. 2024 12:00

Lékařka a odbornice na zdravé stravování Kateřina Cajthamlová (61) varuje, že ještě než se pustíme do hubnutí, měli bychom navštívit svého praktického lékaře a zkontrolovat svůj zdravotní stav. Ten pochopitelně s naší váhou přímo souvisí a díky tomu také snadno odhalíme příčinu našeho tloustnutí. Faktorem může být i stres, a pokud zmizí, kila půjdou dolů. "Protože máme epidemii obezity, tak medicína musí jednoznačně přiznat, že neznáme prevenci, příčinu a neumíme ji léčit. Svádět to na pacienty je hloupoučké," tvrdí lékařka z populární televizní show Jste to, co jíte.

Doporučené video: Kateřina Cajthamlová v talk show Na kafeečko

Hubnutí: Snížit příjem a zvýšit výdej je nesmysl

Podle Kateřiny Cajthamlové panuje v otázce hubnutí stále mnoho mýtů. "Lidé neustále věří nesmyslu, že když chcete zhubnout, musíte zvýšit výdej a snížit příjem. To je hloupost, protože tím se sníží obrat – to vám řekne každý ekonom," radí lékařka. Mnohé ženy navíc hladoví, aniž by se na své tělo podívaly s řádným odstupem. "Dají si půlku masa a půlku knedlíku a začnou dělat dřepy, bez ohledu na to, že mají cukrovku a opustil je manžel. Příčina je tedy psychogenní plus ta nemoc," uvádí Kateřina příklad.

Počítejte s menstruací a berte ji do hry

V případě žen je také nutné brát v potaz jejich menstruační cyklus – a vzít ho do hry. "Snažit se jíst celý měsíc stejně bez ohledu na menstruační cyklus, to je absurdní, protože menstruace je ztráta krve," poukazuje odbornice. Chutě provázející menstruaci jsou nedílnou součástí cyklu. "Před ztrátou krve tělo nabírá vodu a od ovulace k menstruaci stoupá tělesná teplota, na což tělo ženy potřebuje zvýšenou dodávku sacharidů. A pokud tělo tyto sacharidy nedostane, dojde k tomu, že žena má těžkou premenstruální tenzi a vše vrcholí v demotivaci držet nesmyslný režim." Jinými slovy, žena se přejí tabulkou čokolády a na dietu definitivně rezignuje – alespoň prozatím.

Postava jako před těhotenstvím? Zapomeňte!

Trendy je dnes vypadat po porodu stejně jako před těhotenstvím, ideálně v co nejkratším čase. Podle Kateřiny Cajthamlové mohou ženy na tuto fata morganu rovněž zapomenout. "Těhotenství je řízeno progesteronem, což je anabolický steroid, který zvyšuje množství aktivní hmoty. Samice druhu člověk má během své doby normálního života potenciál být dvacetkrát těhotná," konstatuje lékařka a odkazuje na šestnáct dětí Marie Terezie.

Druhé těhotenství už podle Cajthamlové způsobí nevratné změny na těle ženy. "Už po druhém těhotenství tělo drží každý gram svalů a zvětší se pánev, aby prošla dětská hlavička, zesílí zádové svaly, zvětší se prsa. Takže mít tvar a hmotnost stejnou, jako před druhým dítětem, je absolutně nereálná představa," boří lékařka sny moderních žen bojujících s postavou. "Tělo ženy – matky vypadá jinak, než tělo ženy – dívky. Protože je matka, rodila a má rodit ještě osmnáctkrát. Tělo neví, že už třeba nebude těhotná."

Když dáte muži špatnou dietu, vynadá svému trenérovi

Lékařka Kateřina Cajthamlová také odmítá, že by ženy a muži mohli mít stejnou dietu nebo dokonce vážit stejně. Muži podávají také jiné fyzické výkony. "Muži mají o 10 % větší množství aktivní hmoty při stejné výšce jako žena, mají o 10–15 % větší kapacitu plic, takže mají lepší oxidaci, a jejich testosteron se přizpůsobuje podle toho, co zrovna dělají. Kdežto ženy mají třikrát do měsíce jinou hormonální hladinu, takže nemohou dělat to samé," popisuje Cajthamlová. Když je potom žena ve stresu, útočí na sebe, zatímco když je ve stresu muž, tak útočí na okolí. "Tak je to užitečné, normální a správné. Takže když dáte špatnou dietu muži a ženě, tak muž ji přestane držet a vynadá trenérovi. Žena ji drží, přestože je to nesmysl, a nadává sama sobě."

Obezita souvisí s průběhem těhotenství matky

Podle doktorky Kateřiny Cajthamlové je až 80 % případů obezity zapříčiněno tím, jak vypadalo těhotenství matky. "Jak vypadalo prokrvení placenty, jestli jedla dostatečně, jak vypadal typ porodu, jestli to bylo normální cestou nebo císařským řezem, v jakém byla stresu," vyjmenovává několik faktorů. "V dospělosti s tím potom člověk moc nenadělá. Je to složitější, než se říká, a já už mám soubor lidí, kteří zhubli bez jakékoliv změny, jen psychickou úlevou." Mezi tyto úspěšné pacienty řadí Kateřina Cajthamlová například homosexuála, který udělal coming out, člověka, který odešel z rodiny, kde byl týraný, nebo ženu, která se rozvedla s alkoholikem. "A ti lidé zhubli, protože se jim prostě ulevilo."

Udržet si váhu je nerealistické očekávání

Hubnutí jsme tedy s lékařkou Cajthamlovou probrali. Ale jak si váhu udržet? V tomto případě nás Kateřina Cajthamlová zklame. "Udržet si váhu je nerealistické očekávání, zejména potom u žen. Ženám se hmotnost mění během menstruačního cyklu, vlivem těhotenství a přechodu. Pokud se ženám zvětší prsa, je to způsobené hormonálně nebo nemocí, a také se to nedá udržet," krčí rameny s tím, že hmotnost je zkrátka proměnlivý parametr a my bychom se s tím měli smířit. "Když to ukazuji anorektičkám, dám jim vypít půllitr vody, ona má o půl kila víc a zděsí se. Vysvětluji jí, že má v sobě půl litru vody. Pokud budete mít týden zácpu, máte o dvě a půl kila stolice víc," dodává závěrem.

Na fotografie Kateřiny Cajthamlové z natáčení talk show Na kafeečko se můžete podívat v naší fotogalerii.

Související články

Další články