Výročí 300 let od české korunovace Karla VI., otce jednoho syna a třech dcer, z nichž druhorozená byla Marie Terezie

Karel VI. se svatováclavskou korunou
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain

Před 300 lety byl 5. září v Praze korunován Karel VI. Bylo mu 37 let. Čím byla tato událost zajímavá? Šlo o jednu z nejnákladnějších a nejvíce výstředních korunovací v celé historii naší země. Pojďme se tak podívat, co se v onen den událo a jak celý ceremoniál probíhal.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 03. 09. 2023 11:00

Karel VI. nepatří zrovna mezi nejpopulárnější historické postavy. Známý je hlavně díky tomu, že byl otcem Marie Terezie (a zároveň poslední monarcha mužského pohlaví z rodu Habsburků). Ta se celé slávy samozřejmě také zúčastnila – jako šestiletá arcivévodkyně. Nechyběla ani její sestra Marie Anna a maminka, císařovna Alžběta Kristýna.

Příprava korunovačního ceremoniálu

Nejprve bylo potřeba vyzdobit interiér svatovítské katedrály. Barevně se sladil do červené a bílé, čili do zemských barev. Trůny v presbytáři zdobil baldachýn, jenž ve svých pařátech "držela" socha černého orla, coby symbol Habsburků. Královské insignie byly přeneseny na zdobený stolek nedaleko hrobu svatého Václava. To vše se stihlo do osmé hodiny ranní. Nyní již nic nebránilo příchodu budoucího krále.

Příchod Karla VI. doprovázely zvony, bubny a trubky. K tomu vzdaly vojenské oddíly k poctě zbraň. Nad hlavou vladaře nesli primátoři a purkmistři baldachýn z období baroka. U vstupu do katedrály se k průvodu připojili přední představitelé církve. Karel byl poté oděn do korunovačního roucha, na hlavu mu byla položena rudolfínská koruna. Pak už jen zbývalo jít k hlavnímu oltáři.

Přísaha a pomazání

Po modlitbách přečetl nejvyšší purkrabí Vrtba znění královské přísahy. Karel VI. s rukou položenou na bibli poté odpřisáhl, že se bude řídit ústavou, jejíž vznik se datoval k roku 1642. Nyní nastal čas na pomazání, které provedl pražský arcibiskup František Ferdinand. Tímto aktem postoupil celý proces výrazně kupředu – nastal čas na korunovaci.

Ta započala tím, že Karla VI. nejprve opásali svatováclavským mečem, tím panovník stvrdil, že bude bránit zemi před nepřáteli i za použití síly. Nato mu na prst navlékli diamantový prsten, značící věrnost a oddanost. Arcibiskup pak monarchovi podal žezlo a jablko. A nakonec to, na co všichni čekali – nasazení koruny. Jakmile nový panovník usedl na trůn, propukly oslavy, které doprovázelo burácení zvonů a děl. To aby každý věděl, že má země zase svého krále.

Závěrečná část ceremoniálu

Celou korunovaci završila mše svatá, během které král pasoval nové svatováclavské rytíře. Pak už jen stačilo se pozdravit s dychtivě čekajícími poddanými a úkol byl téměř splněn, tedy co se týče jeho veřejné části. Panovník se pak se členy dvora odebral do Vladislavského sálu, kde se konala korunovační hostina.

Slavilo se ale také mezi obyčejnými lidmi. Takovou euforii, která následovala po tomto slavnostním ceremoniálu, naše historie dosud nepamatovala. Možná to bylo proto, že Karel VI. se vyznačoval zejména kladnými vlastnostmi. Byl rozumný a mírný. Lid se tak nemusel obávat, že ho nějaká horká hlava zavede do ozbrojeného konfliktu.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Karel VI.
Českýkrálovskýinstitut.cz: Jak probíhala velkolepá pražská korunovace císaře Karla VI.

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články