Po stopách originálních děl Davida Černého: Zmapovali jsme ty nejzásadnější, zvládnete je vidět v Praze za jedno odpoledne

David Černý
Zdroj: Veronika Nováková/koláž Lifee
David Černý je autorem notoricky známých soch a instalací rozmístěných po celém území Prahy. Ty nejznámější jsme pro vás zmapovali. David Černý nedávno instaloval velké barevné motýly na nově zrekonstruovaný obchodní dům Máj.Motýli od Davida Černého na pražském obchodním domě Máj.Miminka od Davida Černého na pražské Kampě jsou bronzová a každé z nich váží 800 kg.+ 35 fotek+ 36 fotek

Výtvarník David Černý (56), který se nepovažuje za umělce a už vůbec ne za kontroverzního, ozvláštnil historické centrum Prahy dalším nepřehlédnutelným počinem. Nově zrestaurovaný obchodní dům Máj na pražské Národní třídě teď zdobí velké instalace dvou motýlů, kteří mávají křídly. Navštívit je můžete v rámci pozoruhodného čtyřhodinového okruhu Prahou, který mapuje Černého nejznámější díla. Pojďte si je připomenout společně s magazínem Lifee.cz. 

Veronika Nováková
Veronika Nováková 26. 05. 2024 12:00

Výtvarník David Černý (56) se do současné podoby Prahy zapsal nesmazatelným písmem. Vždyť je autorem nejznámějších kulis historického centra a jeho blízkého okolí - ať už je to svatý Václav na převráceném koni, který zdobí pasáž Lucerna, sochy obřích miminek na Kampě a také lezoucí po Žižkovském televizním vysílači, nebo gigantická otočná hlava spisovatele Franze Kafky u obchodního domu Quadrio. Teď k nim přibyli dva duhoví motýli, kteří máchají svými křídly na nově zrekonstruovaném obchodním domě Máj.

Motýli od Davida Černého létají u obchoďáku Máj

Motýli mají těla stíhaček Spitfire a v centru Prahy působí velký rozruch. Instalace na budově soukromého majitele, která ovšem spadá pod památkově chráněné objekty, má mít dle oficiálních zdrojů omezené trvání v délce jednoho roku.

„Pro mě je celá instalace o poctě československým stíhacím pilotům, kteří sloužili v britské armádě, v RAF,“ řekl tiskové agentuře ČTK David Černý. „To, že je to na Máji, vzniklo z toho důvodu, že jsem byl osloven majitelem, jestli bych byl ochoten nějaký návrh předložit jako instalaci zvenku Máje. A já jsem zjistil, že mi konvenuje tahleta socha i pro tuto příležitost,“ doplnil David Černý ve svém vyjádření.

Nemám odpůrce, jen blbý ksicht, říká Černý

Jak už to tak bývá, nepřehlédnutelní motýli začali máváním svých křídel čeřit vzduch mezi běžnými Pražany, ale také na nejvyšších místech - a to ještě v době, kdy na Máji vůbec neviseli. David Černý se kritikům směje. "Nemyslím, že je to o nějakých odpůrcích, ale úplně o něčem jiném. Celé je to zástupný problém. Pro mě nepochopitelná nenávist není o subjektu motýlů nebo nemotýlů, ale že jsem to zase já," krčí rameny v rozhovoru s Helenou Šulcovou na sociálních sítích. "Asi blbý ksicht nebo něco takového. Bude to kombinace něčeho takového."

Čtyřhodinový okruh Prahou mapuje známá díla

Většinu Černého nejznámějších děl přitom zvládnete hravě navštívit během jednoho odpoledne v Praze. Podle oficiálních stránek trvá zkrácený okruh příjemné čtyři hodiny a magazín Lifee.cz už pro vás většinu děl zmapoval. Kde začít? V pasáži Lucerna u svatého Václava na převráceném koni. Následuje otočná hlava Franze Kafky u obchodního domu Quadrio, Motýli na Máji, Viselec v Husově ulici, pozoruhodné Embryo na Divadle Na zábradlí, kde také naleznete pamětní desku Václava Havla. Přes močící sochy Proudy na dvoře Hergetovy Cihelny se dostanete až k sochám třech miminek na Kampě a přes torzo Tanku na náměstí Kinských můžete výlet zakončit v pomyslném chrámu Davida Černého, v muzeu Musoleum. Troufnete si navštívit všechna?

Nejznámější díla Davida Černého, které lze nalézt rozmístěné po celé Praze, najdete také v naší obsáhlé fotogalerii.

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články