PORADNA: Mám podezření, že je mi přítel nevěrný. Zeptejte se ho přímo, zvýšená péče o zevnějšek ještě nic neznamená, tvrdí koučka

PORADNA: Mám podezření, že je mi přítel nevěrný. Zeptejte se ho přímo, zvýšená péče o zevnějšek ještě nic neznamená, tvrdí koučka
Zdroj: Freepik

Průzkum agentury STEM/MARK z roku 2016 uvádí, že více než třetina z nás byla někdy nevěrná svému partnerovi. Co si počít, když máte podezření, že váš protějšek má vedle vás ještě někoho jiného? Na to v dalším díle své poradny odpovídá koučka Sylvie Mobagi.

Tereza Švandová
Tereza Švandová 07. 09. 2023 11:30

V podobné situaci se nachází i Iva. Po pěti letech vztahu si všimla, že se její přítel začíná chovat nějak divně. "Častěji si chodí zaběhat, zvýšeně dbá o svůj zevnějšek a prakticky nepustí z ruky telefon, který vždycky nenápadně vypíná, když jdu kolem," naznačuje Iva.

"Nerada bych mu lezla do soukromí a třeba lustrovala telefon nebo počítač, ale ráda bych měla jasno v tom, co se děje. Jak s ním navázat hovor na toto téma?" ptá se.

Co radí koučka Sylvie Mobagi?

Kdybyste s danou věcí za mnou přišli do poradny, určitě bych vám doporučila, ať se přítele zeptáte na rovinu. Určitě se na to připravte tak, že se hezky obléknete, nalíčíte, prostě ať se cítíte být hezká a „silná“. Určitě byste hovor měli vést až po jídle - s prázdným žaludkem vzniká více hádek a méně porozumění, a pak si v klidu sedněte ke kávě, čaji či sklence vína a příteli řekněte, že vás něco už delší dobu trápí a že byste se ho chtěla zeptat, zda vás má rád, nebo by vztah rád ukončil.

Uvidíte, jak bude reagovat, a podle toho budete reagovat vy. Znáte ho, víte, jak se chová, když mluví, poznáte, zda vám říká pravdu, nebo ne. Na druhé straně bych chtěla říct, že muži mají různá období, stejně jako my ženy. I oni procházejí fázemi, kdy o sebe více dbají, protože se například chtějí někomu podobat, někdo je jejich vzor. Pamatuji si, jak Leoš Mareš před pár lety sdílel, jak chodí cvičit a do naší poradny se ozvalo několik žen s tím, že jejich muži začali chodit do fitka a dbát o sebe.

Pokud o sebe váš partner dbá, je to dobře, opak by byl horší. Určitě se o tom, co vás trápí, s partnerem pobavte, protože to nejhorší, co si můžeme ve vztahu k sobě samým udělat, je to, že předjímáme, připouštíme si naše představy a děláme na jejich základě závěry. Toho se vyvarujte. Zkrátka to na něj vybalte a uvidíte.

I pro něj je lepší vědět, že máte nějaké obavy a tedy že by se mohl zamyslet, zda s vámi tráví dost času a co by třeba mohl udělat proto, abyste se cítila zase milovaná. Muži někdy potřebují slyšet, že se „něco děje“ a co přesně se děje... Tedy vlastně vždycky to potřebují slyšet.

Sylvie Mobagi vystudovala aplikovanou psychologii a párovou terapii na University of Maryland. Nyní na téže škole dokončuje doktorský program psychologie. Už dvanáct let se specializuje na práci s dětmi, posledních sedm let je ředitelkou partnerské a rodinné poradny SPOLU v Brně, kde díky unikátnímu systému mediačních technik spolu s neurolingvistickým programováním dosahuje skvělých výsledků v rodinné i párové terapii. Je také autorkou knihy SPOLU partnerský manuál a NAJDU TĚ seznamovací manuál.

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články