10 000krát silnější než morfium. „Šílený“ preparát se vynořil po 30 letech v Americe. Je legální

Laboratorní myši, které látku požily, byly pět dní v bezvědomí.
Zdroj: Wvpublic.org

Velké vynálezy se jen tak neztratí v propadlišti dějin. Ani když mohou mít smrtelný dopad. Po více než 30 letech se vynořila v Kanadě a USA droga zvaná W-18. Je 10 000krát silnější než morfium. A v řadě zemí legální.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 10. 05. 2016 12:18

W-18 je syntetický opiát podobný heroinu, ale o dost silnější. Nelze ho zjistit z krve ani z moči. Jeho vlastnosti se srovnávají s fentanylem – poměrně novým opiátem, který je spojován s 655 úmrtími v Kanadě mezi rokem 2009 a 2014.

Pokud patří heroin k nejnebezpečnějším drogám, jejichž užívání může způsobit smrt, je chemikálie W-18 něčím… šíleným. A to měla sloužit ve prospěch pacientů coby efektivnější, zato méně návykové analgetikum, než je morfium.

Šílená droga, která se smí

„Lék“ W-18, vyvinutý kanadskými výzkumníky z Univerzity v Albertě a patentován v roce 1984, se ale stal pasivní hrozbou. Farmaceutické společnosti s ním nechtěly pro jeho děsivý potenciál nic mít. Agresivní opiát ustupoval do pozadí, až se po něm slehla zem.

Ale jen do loňského roku. Kanadská policie při drogové razii zabavila na 110 pilulek, z nichž některé měly podobné složení jako W-18. Na americký kontinent dorazily z Číny, tvrdí Martin Schiavetta, štábní seržant protidrogové jednotky ve městě Calgary.

„Více než 1,1 kilogramů W-18 bylo nalezeno v domě floridského muže, který byl odsouzen k 10 letům ve federální věznici poté, co přiznal svou vinu za pašování fentanylu z Číny, informoval [list] Sun Sentinel,“ potvrdila zpravodajka Katie Mettler z deníku The Washington Post.

Jak se ale později ukázalo, policie zabavila ne jedno, ale rovnou čtyři kila prášku. A nebyl jím fentanyl, ale obávaná droga W-18. „[Muž] nečelil žádnému obvinění za držení W-18, protože ještě není v USA zakázaná.“

A nejen ve Spojených státech, ale i v Kanadě a Austrálii. Tamní legislativní orgány neví, jak se s ní vypořádat. Kvůli dřívějšímu nezájmu ani nebyla doposud řádně otestována. Její účinky jsou tak jedna velká neznámá.

Medicaldaily.com

Pět dní v bezvědomí

Už testy na myších ale mohou být ukazateli toho, jak W-18 působí v těle. Jak řekl výzkumník David Kroll deníku Forbes, „po vstříknutí látky stály myši nehybně asi minutu a upadly do bezvědomí. Probraly se až za pět dní.“

Když se probudily, „zdálo se, že jsou v pohodě kromě toho, že měly opravdu hlad a žízeň,“ dodal Kroll.

Jak si W-18 poradí s lidským organismem, nebo spíš naopak, se dá pouze odhadovat. Vědci tuto látku porovnávají s heroinem a fentanylem, jakékoliv hmatatelné výsledky ale nejsou od 80. let k dispozici.

„Nemáme žádné údaje o vstřebávání, šíření, rozkládání nebo vylučování látky. Nevíme, na jaké konkrétní smysly W-18 působí,“ zveřejnil blog Dose Makes The Poison, vedený toxikologem. „Nevíme nic o akutních účincích látky.“

Mohlo by vás zajímat:

Zdroj: Washington Post / Science Alert / Vice

Český Ken Robert Paulat: Syna Andrease mi porodila náhradní matka, čekal jsem rok na dárkyni vajíčka

Český Ken Robert Paulat: Syna Andrease mi porodila náhradní matka, čekal jsem rok na dárkyni vajíčka

Související články

Další články