Máte kočku, děláte si starosti a pijete alkohol? Patříte k elitě národa. 13 charakteristik nejchytřejších lidí planety

žena, alkohol
Zdroj: Pixabay.com

Jste leváci, máte kočku, býváte ustaraní, ale ve společnosti hýříte vtipem? Gratulujeme, jste čtyřikrát inteligentnější než všichni kolem vás. Díky zvídavým vědcům známe 13 charakteristik nejchytřejších lidí na světě.

Jana Jánská
Jana Jánská 03. 08. 2017 15:09

1. Hrají na hudební nástroj

Už jen zkoordinovat pravou a levou ruku při hraní na klavír vypadá jako disciplína géniů, nemyslíte? Něco na tom bude. Několik studií v minulosti odhalilo silný vliv ovládání hudebního nástroje na mozkovou aktivitu u dětí.

Například ta z roku 2011 potvrdila vzrůst verbální inteligence u dětí mezi 4 až 6 lety jen po měsíci lekcí hudby. Dřívější studie zase odhalila u šestiletých dětí vyšší IQ poté, co 9 měsíců hrály na klávesy nebo docházely na hodiny zpěvu. Ratolesti navštěvující „dramaťák“ nebo ty, co se nevěnovaly zájmovému kroužku vůbec, dopadly hůře.

2. Jsou nejstarší ze sourozenců

Starší sourozenci se mohou pyšnit nejen tím, že pozemský svět uviděly jako první. Ale i vyšším IQ. Raději jim to ale neříkejte, pokud nechcete řešit potyčky mezi nimi. Ve svém zájmu. Můžete za to totiž vy…

Norští epidemiologové zkoumali vzájemný vztah mezi pořadím narození, zdravím a IQ u 250 000 osmnáctiletých až devatenáctiletých mužů, narozených mezi lety 1967 a 1976. Když sesumírovali závěry, byli poměrně překvapeni – prvorozený potomek měl v průměru IQ 103. To je o tři body více než druhé a o čtyři více než třetí narozené dítě.

Za tyto odchylky nemůže genetika, jak se může zdát. Ale psychologická souhra mezi rodiči a dětmi, informoval deník The New York Times. Prvorozenci proto bývají úspěšnější než jejich mladší sourozenci.

3. Jsou štíhlí

Nepříliš dobrá zpráva pro ty, co s vahou už nějaký ten pátek zápasí. Hned několik studií potvrzuje spojitost mezi tělesnými proporcemi a inteligencí.

Například v roce 2006 experti podrobili 2 200 dospělých IQ testům v rozmezí pěti let. Závěry jsou nekompromisní: čím širší pas, tím nižší kognitivní schopnost.

I mladší studie dává teorii o „hubené inteligenci“ za pravdu. Předškoláci s nižším IQ prý dobývali trochu jiný žebříček, a to ten shrnující BMI. Výzkumníci říkají, že za to může vliv rodinného prostředí, respektive socioekonomického postavení.

4. Mají kočku

Zda měl váš známý kočku už předtím, nebo si ji pořídil až po přečtení tohoto článku, bohužel nezjistíte. Jisté je jen to, že majitelé koček excelují v testech zaměřených na kognitivní schopnost.

Alespoň to vyplývá z předloňského výzkumu osobnosti a inteligence. Účastnilo se jej 600 vysokoškolských studentů. Kromě výše zmíněného zjištění se prý „kočkomilci“ těší častějším vycházkám do společnosti než psí páníčkové.

5. Jejich matka je kojila

Teoreticky můžete oplývat až plus sedmi plusovými inteligenčními body v porovnání s těmi, kteří si teplo matčiny hrudi nedopřávali.

Ale jen pokud máte gen FADS2. V rámci dvou experimentů prováděných na 3 000 britských a novozélandských dětí měly vyšší IQ ty, které v dětství matky kojily.

6. Užívali rekreační drogy

Milí rodiče, je načase se na drogy podívat střízlivýma očima.

Neboť pokud vaše děti užily ilegální drogu, dost možná toho v hlavě mají více než jejich vrstevníci. Studie prováděná na 6 000 Britů v roce 2012 objevila můstek mezi vysokým IQ v dětství a užívání drog v dospělosti.

7. Jsou leváci

Leváci byli doposud v určitých případech podezřelejší než praváci. Jejich anomálie se totiž často spojuje s vyšší kriminalitou. Teď budou pod lupou možná častěji.

Protože spojení vyšší kriminality a vyšší inteligence působí ještě hrozivěji. Nedávný výzkum odhalil „divergentní myšlení“ u mužů. To je forma kreativity, díky které její majitel přichází s novými nápady bez prodlení.

8. Jsou vysocí

Na velikosti záleží. Alespoň pokud se chcete vytahovat vysokým IQ před nepřejícím kolegou.

Princetonská studie z roku 2008 zkoumala tisíce „čahounů“. Právě ti dosahovali lepších výsledků v IQ testech v dětství. A v dospělosti si vydělali více peněz.

9. Pravidelně pijí alkohol

Maminky, raději si zakryjte oči.

Protože alkoholová spotřeba vašich dětí může být zcela v pořádku, pokud jde o inteligenci. Evoluční psycholožka Satoshi Kanazawa spolu s kolegy objevila úspěšnější jedince v IQ testech mezi častějšími (dospělými) konzumenty alkoholu.

10. Jsou politicky liberální

Psycholožka Satoshi Kanazawa si vzala na mušku ještě souvislost mozkového bohatství a politické orientace. Čím dál od levé části politického spektra dospělí jedinci byli, tím lépe skórovali v IQ testech jako děti.

11. Naučili se brzy číst

V roce 2012 se výzkumníci podívali na dvojčata a pozorovali jejich inteligenční prospívání v závislosti na tom, jak rychle se naučila číst. Sourozenec, který to zvládl rychleji, byl lepší v testech kognitivní schopnosti.

12. Jsou ustaraní

Propadáte-li často úzkostem, nepropadejte panice. Zřejmě oplýváte vyvinutou verbální inteligencí. V té neverbální mají zase navrch „kliďasové“.

13. Hýří vtipem

Měřit zábavnost je poměrně oříšek. Za oceánem si s tím poradili po svém.

Aby zjistili, zda existujte propojení mezi vtipností a inteligencí, dali 400 studentům psychologie vytvořit popisky k několika komiksům. Ty poté ohodnotila nezávislá komise.

Jak můžete větřit, vtipnější studenti se vyznačovali bystřejším uvažováním.

Zdroj: Tech Insider

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Související články

Další články