20 krutých pravd, které by měly třicátnice podle čtyřicátnic vědět

Přestaňte se srovnávat se sousedkou. A šetřete!
Zdroj: Womansday.com

Redaktorka serveru Lifehack Wendy Redden zanedlouho oslaví čtyřicítku, a tak se nevyhnula bilancování. „Když jsem si uvědomila, že budu na této planetě čtyřicet let a podívala se zpět do doby, kdy mi bylo třicet, určitě bych udělala řadu věcí jinak,“ píše ve svém textu, který se dočkal přes 100 000 sdílení. Co tedy třicátnicím radí?

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 09. 06. 2016 11:56

1. Milujte a přijměte samy sebe…

… se všemi přednostmi a nedostatky. Vyhnete se mnoha špatným rozhodnutím. Teprve tehdy, až se naučíte milovat sebe, budete schopny přijmout ostatní. A vztahy s okolím se „uzdraví“.

2. Obohacujte se

Možná se ocitnete ve fázi, kdy nebudete vědět, co se sebou. Zkoušejte proto nové věci a činnosti, dokud nenajdete „to svoje“. Jak takovou činnost poznat? Budete se při ní cítit svobodné a plné inspirace.

3. Najděte podporu

Zbavte se dojmu, že všechno vyřešíte nejlépe samy. Namísto toho se obklopte vřelými a empatickými lidmi. Podpoří vás, a dodají vám sebevědomí. Podíváte se na věci z jejich perspektivy, což vám díky jejich zkušenostem může pomoct.

Huffingtonpost.com

4. Buďte k sobě upřímné

Úsměv jako přišitý na tváři problémy nevyřeší. Ani nesmaže. Raději buďte přirozené a nechte emoce prosáknout na povrch. Přátelé vás díky tomu budou více respektovat a přistupovat k vám jako k důvěryhodnému, čestnému člověku.

5. Žijte svůj život. Ne život druhých

Po třicítce začíná pomalu stoupat ženská vrozená starostlivost. Budete se chtít rozdat pro své děti, rodiče, zkrátka pro všechny. Anebo naopak – budete čelit tlaku a citovému vydírání blízkého okolí.

Soustřeďte se na sebe, uspokojujte své potřeby a naplňujte své touhy. Začněte se rozhodovat tak, aby to přinášelo radost primárně vám. Ne vaší mamince nebo dceři.

6. Omezte kompromisy

Kompromisy jsou základem úspěšného vztahu. Bez nich se začnou ega přetahovat, což může dřív nebo později skončit emocionální rozbuškou. Anebo klidně odchodem jednoho ze vztahu.

Pamatujte však, že kompromisy vám mohou prospět jen do té doby, dokud ústí ve vzájemné dohody. Věčné jednostranné ústupky jsou destruktivní pro vztah i pro toho, kdo je dělá.

Sixtyandme.com

7. Cestujte víc než doposud

Na cestování máte nejvíce času, než porodíte. Proto neváhejte! Díky cestování se budete cítit svobodné a bezstarostné jako v období puberty. Peníze investované do zážitků a vzpomínek jsou ty, které jsou pro život skutečně důležité.

8. Vykašlete se na starosti

Víte to, ale nemůžete si pomoct. Strachy nemají žádný smysl. Situaci nezlepší, ale naopak perfektně umocní stres a pesimismus. V momentě, kdy se jich zbavíte, se naučíte přijímat věci tak, jak budou přicházet. A získáte osvěžující pocit svobody.

9. Přestaňte srovnávat…

Začnete se sousedkou a skončíte srovnáváním se slavnou osobností. Obě přitom žijí v diametrálně odlišném světě, mají jiné životní hodnoty a priority. Jakmile se přistihnete, že se (už zase) s někým srovnáváte, vezměte papír a tužku a sepište si seznam věcí, za které jste vděčné. Uvidíte, že žijete docela pěkný život.

10. … a očekávat

Ale nepřestávejte snít. To je cesta k relativní spokojenosti. Nevykreslujte si lidi v blízkém okolí takové, jaké si je přejete. Pokud se jejich chování či jednání mine s vašimi představami, budete zbytečně zklamané. Zvědavé – to je to klíčové slovo! Buďte zvědavé na to, co přijde. A můžete být mile překvapeny.

Sixtyandme.com

11. Žijte pro práci. Nepracujte, abyste přežily

Vstávání vám činí velké potíže a v práci neustále koukáte na hodinky. Toto zaměstnání nevypadá, že by bylo vaším posláním. Ale nevadí... 

Vyzkoušejte co nejvíc činností, dokud nenajdete tu, která vám dává smysl. Ustrnout v zaměstnání jen kvůli relativně dobrému platu nemá význam, pokud tento způsob vydělávání peněz nenávidíte.

12. Šetřete

Do důchodu máte ještě pár let, ale zase už nejste úplně daleko. A kdyby toto nebyl důvod k tomu oželet sladkosti, cigarety nebo nějaký ten „hadřík“, vědomí, že život je jedna obří horská dráha, by mělo být dostačující. Šetřit peníze na horší časy je jedna z nejlepších věcí, které můžete udělat.

13. Dávejte víc

Rozdávání radosti dokáže uspokojit daleko víc než koupě nové sukně či telefonu. Zkuste denně udělat alespoň jeden dobrý skutek.

Pomozte matce s kočárkem do tramvaje. Nebo kupte své přítelkyni květinu! A sobě zápisník, který vám poslouží coby „kniha radosti“. Do něj své dobré skutky zapisujte. Kdykoliv se budete cítit pod psa, otevřete ji a špatná nálada se rozpustí.

Marieclaire.com

14. Odpusťte sobě i ostatním

Staré křivdy nerady opouští naši mysl. Právě proto nám ale připadá mnohdy tak těžká a svět nepřátelský. Odpusťte těm, kteří se k vám nezachovali ukázkově. Vymeťte pavučiny ze svého nitra – pocity štěstí se dostaví samy.

15. Přestaňte plýtvat časem ve společnosti negativních lidí

Je to jednoduché – čím častěji se budete pohybovat v jejich magnetickém negativním poli, tím větší břemena starostí na vás budou nakládat. Vaše nálada poklesne, i když jste k tomu ještě před půl hodinou neměly důvod.

Omezte kontakty s těmito lidmi. Nebo se častěji scházejte s těmi, kteří vás nabíjí energií.

16. Říkejte „ne“. A nevysvětlujte proč

Každý má právo odmítnout bez patřičného odůvodnění. Řeknete-li „ne“ sebejistě, lidé vaše rozhodnutí přijmou snáze.

Consequenceofsound.net

17. Promyslete si dvakrát, než něco odsouhlasíte

Ženy mají sklony podřizovat se partnerovým návrhům a plánům. Ať už kvůli jejich přirozené dominanci, nebo proto, že touží po harmonickém vztahu. Zapomínají ale přitom na své touhy a sny.

Pokud v této oblasti mezi vámi a partnerem dlouhodobě přetrvávají neshody, zamyslete se nad tím, zda jste po jeho boku opravdu samy sebou.

18. Užívejte si maličkosti všedního dne

S technologickým pokrokem je stále těžší se „odpojit“ a užívat si momenty obyčejného života. Pokud to ale dokážete, do vašeho života se navrátí smyslovost a vzrušení, které jste pocítily naposledy na svém prvním rande.

Vytvořte si svůj vlastní „rituál blaženosti“. Zastavte se a pozorujte západ slunce. Projděte se parkem a nasávejte ty všemožné omamné letní vůně. Nechte do vašeho života znovu vstoupit barvy.

19. Vykašlete se na to, co si myslí ostatní

Nesnažte se zavděčit všem. Soustřeďte se na svou spokojenost. Jedině zdravé „sobectví“ vám dovolí prožít šťastný život, neboť ztracené minuty se už nevrátí.

20. Přijměte změny

V mládí má řada z nás představu o idylickém a stabilním životě. Krásném životě, který kopíruje vysněný scénář. To ale ještě nevidíme změny, které nám osud přimíchá do života.

Pokud si přisvojíte obraz života, jehož nedílnou součástí jsou změny, přijmete je tak, jak budou přicházet a odcházet. A lépe se vyrovnáte s pomyslnými klacky, které vám osud narafičí do cesty. 

Mohlo by se vám líbit:

Zdroj: Lifehack

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články