3 rady, jak dítě přimět, aby vám naslouchalo

2. srpna 2018
Pixabay.com
Pixabay.com

Děti často pouštějí vaše slova jedním uchem tam a druhým ven. Někdy je doporučení a rad už příliš, a tak je děti přestávají vnímat. Jindy jsou natolik ponořené do hry, že svět kolem nich zkrátka neexistuje. Nebo vaši malí raubíři moc dobře vědí, že i když se podle rady nezařídí, žádný vážnější důsledek z toho nepoplyne. Jak tedy dítě naprosto přirozeně přimět, aby vám naslouchalo?

Stručně a srozumitelně
Neubíjejte dítě dlouhými monology, to vás beztak po chvíli přestane poslouchat a uteče do vlastní fantazie. S dítětem mluvte jasně a srozumitelně.  Popište mu představu výsledku.

Mluvit tváří v tvář
Budete-li své rady pokřikovat z vedlejšího pokoje, žádného efektu nedosáhnete. V bezprostředním a blízkém kontaktu vám ale dítě bude skutečně naslouchat. Přivolejte tedy dítě k sobě nebo jděte vy za ním. V praxi se nejvíce osvědčuje, hovoříte-li spolu z očí do očí. Sedněte si k dítěti na bobek nebo jej vyzvedněte k sobě na klín či do náruče.

Důslednost a respekt
Důslednost je základ. Přináší dítěti srozumitelnost, možnost spolehnout se na slovo rodiče a věřit mu (v dobrém i ve zlém). Dítě bude vědět, že neplýtváte zbytečně slovy a svá slova myslíte vážně. K důslednosti patří vzájemný respekt.