5 dobrých důvodů, proč to nepřehánět s uklízením

Menší chaos v interiéru nemusí být nutně na škodu.
Zdroj: Profimedia.cz

Obvykle píšeme o tom, jak svůj dům či byt co možná nejefektivněji vypulírovat do zářivého lesku. Dnešní článek je ale věnovaný něčemu úplně jinému.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 13. 06. 2016 20:15

Známé rčení praví, že nic se nemá přehánět. A platí to i o dělání pořádku. Perfektně čisté a přehledné interiéry sice působí skvělým vizuálním dojmem, jenže to ještě neznamená, že se v nich i pohodlně žije. Jinak řečeno, „uklizený“ nerovná se „útulný“. Navíc existuje řada dalších argumentů, proč bychom se v tomto ohledu neměli chovat příliš puntičkářky a pedantsky. Například?

1. Nepořádek podporuje kreativitu – toto odvážné tvrzení potvrdilo hned několik vědeckých studií. Chaos lidi mimo jiné „nutí“ k tomu, aby pro různé předměty (třeba pingpongové míčky) vymýšleli zcela inovativní způsoby použití.

2. Hromádkování je mnohem efektivnější způsob ukládání věcí, než by se mohlo zdát – obvykle vám umožní rychle najít přesně to, co právě potřebujete. A to se vyplatí.

3. Nepořádek je více či méně přirozený – vlastně neexistuje žádný důvod, proč bychom se za něj měli stydět. Realita je ale taková, že často investujeme spoustu energie do vytváření takových obrazů našich osobností, které jsou sice líbivé, ale jinak naprosto falešné.

4. To, že vlastníme spoustu věcí, lze z jistého úhlu pohledu považovat za štěstí – jistě, žijeme v konzumní společnosti, která nás tlačí do toho, abychom si neustále půjčovali peníze a utráceli je za větší či menší zbytečnosti. Na druhou stranu velká spousta jiných lidí nemá ani kde složit hlavu.

5. Na sentimentu není nic špatného – zarytí přívrženci perfektně uklizených domácnosti tvrdí, že je zapotřebí zbavit se všech předmětů, ke kterým sice máme určitý vztah, ale jinak nám vlastně vůbec na nic nejsou (mosazný svícen po babičce, diplomy, které jsme jako dvanáctiletí získali na letním táboře a tak dále). Pokud nám ale připomínají milované osoby, krásné okamžiky, k něčemu jsou – a vůbec nezáleží na tom, že „jen“ stojí na polici nebo odpočívají v krabici pod postelí.

Přečtěte si také:

Zdroj: Refinery29

Český Ken Robert Paulat: Syna Andrease mi porodila náhradní matka, čekal jsem rok na dárkyni vajíčka

Český Ken Robert Paulat: Syna Andrease mi porodila náhradní matka, čekal jsem rok na dárkyni vajíčka

Související články

Další články