5 užitečných tipů, jak se rychle učit a „nevyhořet“

26. května 2016
Zkouskybezstresu.cz
Zkouskybezstresu.cz

Zkouškové období je tady. Jak ho zvládnout v klidu a bez zbytečného stresu?

Připravit se dobře na zkoušku může být opravdu těžké a vězte, že o tom něco víme. Pokud studujete obor, který vás opravdu baví a naplňuje, samozřejmě je to obrovské plus. I tak ale občas nastanou chvíle, kdy oceníte tipy, jak se tvrdě učit a současně se z toho duševně nezhroutit. Například?

Plánujte – předpoklady typu „jakmile budu mít volný čas, věnuji ho učení“ nestačí. Obvykle to totiž dopadne tak, že se nebudete učit vůbec. Vyhraďte si na tuto činnost určitou část každého dne a se snažte plán dodržovat.

1. Vytvořte si ideální podmínky

Někdo vyžaduje naprostý klid, jiný u učení poslouchá oblíbené písničky. Někdo si vezme tepláky, jiný zůstává v oblečení na ven, aby nepropadl pohodlí. Záleží na preferencích.

2. Udělejte si pořádek ve studijních materiálech

Knihy, poznámky, skripta, notebook… to všechno by mělo být na jednom místě. Jinak se budete hledáním potřebných materiálů rozptylovat. Totéž platí pro psací potřeby či občerstvení.

Frontporchresearch.com

3. Zahrňte do svého plánu krátké přestávky

Všichni občas potřebujeme chvíli, kdy si oddechneme. Ale mějte na paměti, že čím delší bude, tím méně se vám bude chtít vrátit k učení. Udělejte si tak dlouhou přestávku, která vás osvěží a pomůže vám proti vyhoření.

4. Buďte aktivní

Diskutujte s profesory i spolužáky a získané poznatky podrobujte pečlivé analýze. Osvojíte si tak mnohem víc znalostí, než prostým posloucháním přednášek či pročítáním knih. Zvažte i učení s přáteli – čím víc způsobů memorování zvolíte, tím větší šanci na úspěch máte. Budete-li dělat jednu věc příliš dlouho, hrozí, že se z toho sesypete.

5. Najděte si své místo ke studiu

Opět platí, že každému vyhovuje něco jiného. Velké popularitě se těší například kavárny a knihovny. Nicméně pokud se učíte lépe na lavičce v tichém parku, zajděte si tam.

Co na lepší paměť? Zkuste něco, co milujete:

Zdroj: Lifehack