7 rad, jak zlepšit držení těla (nejen) u pracovního stolu

7 rad, jak zlepšit držení těla (nejen) u pracovního stolu

Hrbíte se při čtení tohoto článku? Ano? Pak se rozhlédněte po pracovně. Nejste v tom sami, že? Tím ale dobré zprávy končí. Špatným držením těla si přivodíte depresi, zdvojnásobíte riziko cukrovky a připletete se hrobníkovi do cesty dřív, než byste chtěli. Není tedy nač čekat – zjednejte nápravu okamžitě! Těchto 7 doporučení celkově zlepší váš zdravotní stav.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 05. 02. 2018 14:39

Nahrbení lidé vypadají trochu zchátrale, nemyslíte? Vizuální dojem je pravdivější, než se může zdát.

Špatné držení těla 2,5krát zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a dvojnásobně cukrovku. Dlouhým vysedáváním v nesprávné poloze si brzy může dát dostaveníčko i vysoký tlak a cholesterol. Zdeformované tělo neblaze působí také na krevní oběh. Psychiku nevyjímaje.

Nedávný výzkum potvrdil přímý negativní vliv špatného držení těla na náladu a mozkovou aktivitu. Ti, jejichž postoj připomíná naše předky z doby kamenné, se vyznačují nižším sebevědomím a hůře odolávají stresu. Při nahrbení se totiž snižuje hladina testosteronu a kortizolu v krvi, které mají vliv na naši psychickou pohodu.

HuffingtonPost.com

A nesprávné držení těla může narušit i pracovní vztahy. Zaměstnanec ohnutý v zádech působí méně vitálně. A tedy méně výkonně.

Pokud vás maminka či babička neustále výchovně dloubá mezi lopatky, berte to jako signál, že je načase udělat něco pro své zdraví. Nebojte, následující cvičení nebolí a můžete ho víceméně dělat vsedě. Účinky jsou k nezaplacení – jednoduše proto, že se budete cítit šťastnější a zdravější!

1. Mějte uši zároveň s rameny

Nevystrkujte hlavu dopředu (pohlídejte si to zvlášť tehdy, pokud hůře vidíte obsah na monitoru), ale ani dozadu. Lidé se při nápravě pozice vsedě snaží mnohdy tak, že se jim rýsuje další brada. A to je špatně.

Při navrácení hlavy na úroveň ramen si představte, že máte kolem krční páteře omotaný provázek, kterým si vás někdo zezadu přitahuje. Krk se srovná a bude se cítit pohodlněji.

Philpreston.co

2. Buďte „andělem na zdi“

Nemyslíme tím samozřejmě ukřižovaného Ježíše. Toto jednoduché a účinné cvičení můžete vykonávat i v práci. Klidně na toaletě u zdi.

Opřete se o zeď tak, aby se jí dotýkal trup včetně beder a hlavy. Rozkročte se na úroveň boků a mírně pokrčte nohy (mezi lýtkem a stehnem byste měli svírat 25 až 30 stupňů). Dívejte se před sebe. Rozpažte, přitiskněte paže ke zdi a pokrčte je do pravého úhlu. Posouvejte je pomalu s nádechem nahoru a s výdechem dolů. Zopakujte pětkrát.

Variací na toto cvičení jsou úklony do stran. Zaujměte stejnou pozici, ale nepohybujte rukama nahoru a dolů. Zpevněte oblast kolem žaludku a pomalu se uklánějte střídavě na obě strany. Každou polovinu těla procvičte pětkrát.

Pro vyvážení pozice a závěrečnou relaxaci se s lehce pokrčenýma nohama dotkněte země. V předklonu se uvolněte a odpočívejte.

HuffingtonPost.com

3. Potřete si chodidla lepidlem

Samozřejmě jen jako. Správná pozice vsedě je ta, kdy směřují vaše stehna rovnoběžně dopředu, svírají s lýtky pravý úhel a chodidla se dotýkají země. Pokud by vám tato pozice nebyla příjemná, můžete využít i podstavec, o který si nohy zapřete. I v tomto případě se ale nezapomeňte „uzemnit“.

4. Přitahujte lopatky

Lopatky mají směřovat dozadu a mírně k zemi. Že jste o tom už slyšeli? A jak to, že stále připomínají okap?

5. Narovnejte lokty do pravého úhlu

Ostré lokty při psaní na počítači vám budou tak akorát k bolestem zad. Mají je ti, kteří pracují u příliš vysokého stolu, nebo na nízké židli (nedej bože obojího). Zkontrolujte si, jestli vaše předloktí svírá s nadloktím 90 stupňů.

6. Neseďte na zadku!

Ani na něčem jiném. Dejte si každou hodinu procházku, nebo se v práci projděte na vzdálenější toaletu. Při sezení otékají kotníky, formují se křečové žíly i nebezpečné krevní sraženiny a měknou kosti. Co vás ale bude zajímat více, že při zařazení pravidelných, byť krátkých procházek budete výkonnější a soustředěnější.

WashingtonPost.com

7. Opřete se do měkkého

„Měkkým“ máme na mysli polštář pod bedry, nikoliv celými zády. Tak byste své páteři příliš nepomohli. Namísto speciálního bederního polštáře můžete použít i srolovanou osušku.

8. Cvičte vsedě!

Pokud se stydíte cvičit na toaletě (viz výše), protáhněte se alespoň u stolu. Ohněte se natřikrát a rozprouděte kreativitu třeba i po obědě!

a) Propněte ruce ve vzpažení, propleťte prsty a pomalu se uklánějte na obě strany.

b) Nebo přehoďte levou nohu přes pravou. Překřižte propnutou pravou ruku přes levou pokrčenou nohu. Pomalu se otáčejte za levým ramenem. Vystřídejte strany.

c) Trocha posilování ještě nikdy nikomu neuškodila. Natáhněte jedu nohu dopředu a střídavě propínejte a flexujte špičku. Zopakujte pětkrát a vyměňte strany.

d) Pokud máte šest minut, neváhejte a zkuste kancelářskou jógu podle videa. Ideální volba pro ty, co nemají na to pravidelně „krmit“ kasičku jógového centra.

Well.blogs.newyorktimes.com

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články