8 účinných způsobů, jak nakopnout mozkovou činnost (a probudit i partie, které leží ladem)

8 účinných způsobů, jak nakopnout mozkovou činnost (a probudit i partie, které leží ladem)
1. Pohlídejte si svou krevní hladinu cukru.2. Vyzbrojte se zdravými tuky.3. Hoďte se do pohody.4. Namáhejte svůj mozek.+ 4 fotky+ 5 fotek

Mozek hýbá našimi životy víc, než si možná myslíme. Nepracuje-li správně, bolí nás hlava, a klade tak překážku před naše sny. Pokud o něj nepečujeme, zaděláváme si dokonce na mentální poruchy, třeba na Alzheimera. Využijte potenciál vašeho mozku na maximum! S těmito 8 kroky můžete začít hned teď.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 05. 09. 2016 13:01

1. Pohlídejte si krevní hladinu cukru

Yoga-and-meditation.com

Na úvod trošku anatomie. Lidský mozek se skládá z několika částí a jednou z nich je i bílá hmota. Ta se nachází pod šedou hmotou, kterou jistě znáte pod pojmem mozková kůra. V bílé hmotě na sebe vzájemně reagují nervy.

Pokud se hladina cukru dostane nad doporučenou hranici, mohou se poškodit krevní cévy v mozku, které eventuálně naruší bílou hmotu. A jelikož je v ní uloženo velké množství nervů, navenek se to projeví bolestí hlavy.

Takže? Pohlídejte si svou hladinu cukru v krvi a váš mozek nebude potřebovat tolik pauz.

2. Vyzbrojte se zdravými tuky

Today.com

Jezte omega 3 mastné kyseliny a vaše mozková aktivita se zlepší – tato rada se dnes valí odevšad. Ale proč? Naštěstí nejde o čistě marketingový slogan.

Naše mozkové krevní membrány jsou totiž odvozeny od těchto mastných kyselin, stejně tak 60 % mozkové hmoty. Bez nich by náš mentální motor nemohl fungovat. A může to být daleko horší.

Ten, kdo příjem těchto látek šidí, si může zadělat na neurologické problémy, jako demenci, depresi, ba schizofrenii.

Řešení? Zařaďte do svého jídelníčku tresku, lososa, sardinky nebo tuňáka. Všechny tyto vodní „potvory“ totiž zdravými tuky oplývají. Nemůžete-li vystát pach rybiny, nahraďte jejich nositele kokosovým, avokádovým či olivovým olejem.

3. Hoďte se do pohody

Chiccollection.com

Pamatovák, kterého vám budou kolegové v práci závidět! Pokud toužíte po výborné paměti, vyzbrojte se něčím, co je pro vaše spolupracovníky nedosažitelné – klidem a pohodou. Ve stresu totiž paměť nefunguje na sto procent.

Když jsme neklidní, začnou nadledvinky vylučovat hormon kortizol. Podle doktora Joea Herberta může nadbytečná produkce této látky poškodit hipokamus (někdy nazývaný mořský koník), který má na starost paměť. A odsud vede přímá cesta k Alzheimerově chorobě.

4. Namáhejte mozek

Thestar.com

V jedné z nejpropracovanějších studií prošlo 487 lidí od 67 do 93 let fitness programem pro zlepšení mozkové aktivity. Výsledky ohromily veřejnost – senioři si lépe pamatovali položky na nákupních seznamech, snáze se jim komunikovalo v hlučném prostředí a vůbec získali sebevědomí. Procvičovat mozek je nezbytné coby prevence proti degeneraci.

5. Jezte zeleninu, ovoce a ořechy

Chennaionline.com

Při zánětu se aktivuje imunitní systém, který se nachází v okolí střev. S postupným rozšiřováním bacilu však ochrana kolem naši neuronů oslabuje. Řada z nás v životě onemocní několikrát, což krycí vrstvu ještě ztenčuje. Abyste pustošivé účinky zmírnili, jezte zdravé potraviny jako zeleninu, ovoce a ořechy.

6. Pijte zelený čaj

Turka.sk

Pokud ho milujete pro jeho chuť, jste dvojitými vítězi. Jak odkryla studie německé Univerzity Giessen, zelený čaj zlepšuje soustředění a pozornost. Obsažené antioxidanty zvané katechiny zase posilují kognitivní funkce a zlepšují paměť. Wow!

7. Hýbejte se                              

Myhealthlists.com

Schránka a duše tvoří neodmyslitelný celek, podobně jako čokoláda a náplň u sladkostí z bonboniéry. Proto je nezbytné posilovat obě části. Už 20 minut pohybu denně urychluje zpracovávání informací a zlepšuje paměťové funkce. Studie vypracovaná na Kalifornské univerzitě v Los Angeles dokonce odhalila zvýšený růst mozku při pravidelných dávkách pohybu.

8. Nespěte dlouho ani krátce

Tisk.dvrlists.com

Zatímco spíme, mozek pracuje. Ovšem jinak než během dne. Dává si očistu, během které vypuzuje toxiny. Nedopřejeme-li si žádoucí spánek, nahromadí se v mozku příliš mnoho odpadu, což je jeden z hlavních faktorů vedoucích k Alzheimerově chorobě.

Zdroj: Lifehack

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články