Speciál: Průvodce kvalitouSpeciál: Hubněte s námiTestování

Čištění zubů před spánkem není nutné. Zubní lékaři vysvětlili proč

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Únavou padnete do náruče noci a na zuby si už ani nevzpomenete. Znáte to? A jak moc šizení ústní hygieny před spánkem škodí? „Někdy hodně, někdy vůbec,“ shodují se odborníci.

Barbara Lorenzová 26. prosince 2019

Nezáleží totiž na tom, zda si vypucujete chrup těsně před ulehnutím, ale zda tak učiníte jednou za 24 hodin. Tvrdí to Kimberly Harms, zubní lékařka a mluvčí Americké asociace zubních lékařů.

Ani whiskey není tabu, abyste vypadali božsky. 6 cestovatelských tipů podle Gwyneth Paltrow
Mohlo by Vás zajímat:

Ani whiskey není tabu, abyste vypadali božsky. 6 cestovatelských tipů podle Gwyneth Paltrow

Je ale podstatné tento interval přísně dodržovat? Pokud nechcete, aby bakterie ve vašich ústech „uzrály“, tak ano. Během uvedené doby tato mrška vytváří zubní plak a produkuje kyselinu. Tím více, čím častěji mlsáte. Spolu s tím se z kyseliny uvolňují látky, které se mohou zažírat do zubní skloviny. A tím položí základy pro zubní kaz.

Zkrátka čím déle se na zubech drží povlak, tím déle na něm bakterie parazitují. A jejich majitel se stále rychleji řítí střemhlav do zubařského křesla.

Tři minuty k nezaplacení

Kde se tedy vzala informace, že čistit zuby se má po probuzení a před nočním spánkem? Zubaři v tom mají jasno – kvůli návyku. Čištění zubů v těchto dvou meznících dne vryje do paměti snáze.

Když už jsme u spánku, dejte si mezi ním a zubní hygienou pauzu. „Dáte tak fluoridu v zubní pastě více času na posílení zubů a vytvoření štítu proti kyselinám,“ říká Denis Kinane, děkan Fakulty zubního lékařství Pensylvánské univerzity.

Breathmd.com

Nespěchejte pro zubní kartáček ani těsně po večeři. Kvůli kyselinám jsou vrchní vrstvy skloviny změkčené a okamžitým čištěním byste je mohli odstranit. A tím poškodit samotný zub. Dopřejte si klid alespoň půl hodiny po jídle.

Ještě předtím, než vás potěšíme, musíme upozornit na riziko sacharidů. Jasně, přispívají k obezitě a nutričně jsou na tom bledě, jak se přetřásá v magazínech o zdravé výživě. Co ale možná nevíte, že celodenní průběžná konzumace sacharidů (i popíjení kávy) stimuluje bakterie k tvorbě nebezpečných kyselin. A ty vedou, jak už známo, k tvorbě kazů.

Ale není důvod ke stresu, pokud si během čtyřiadvaceti hodin zapomenete vyčistit zuby. Jak říká doktor Yanfang Ren, „trvá dlouho, než zubní plak začne vápenatět, a dostatečné vyčištění zubů odstraní den starý plak – jen dodržujte čas čištění mezi dvěma a čtyřmi minutami a měli byste být v pohodě“.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články