Jak do 5 minut rozvázat jazyk plachému člověku?

Plaší jedinci udělají všechno proto, aby nebyli sami. Bojí se odmítnutí.
Zdroj: Strideapp.com

Podle Johna Stokera, prezidenta firmy DialogueWORKS, zaměřené na rozvoj komunikačních dovedností, se více než 40 % populace označuje za plachou. Znamená to, že se dotyční možná cítí pohodlně na konferenci, ale ne když musí někoho oslovit ve společnosti. Bojí se totiž odmítnutí. Jak k takovým stydlínům přistupovat?

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 25. 07. 2016 11:41

1. Nejprve se představte. A začněte jednoduchými otázkami

„Ahoj, jsem Kristýna, kdo jsi ty?“ Není to nejoriginálnější úvod konverzace, ale o to tu nejde. K plachému člověku se musíte nejprve dostat – a nevyděsit ho. „Kladení otázek je ta nejjednodušší cesta, jak prohloubit nebo navázat vztah s člověkem,“ řekl Stoker.

2. Vyjádřete radost ze setkání

Aby se stydlín necítil jako respondent ankety, potřebuje cítit emoce. Že to s ním myslíte upřímně a nekonverzujete jen ze slušnosti. Vyjádřete proto svou radost ze seznámení. Zkuste něco ve stylu „jsem fakt rád/a, že jsme měli šanci se dneska potkat“.

3. Používejte často křestní jméno

Používání křestních jmen v promluvě působí na jejich nositele jako budík – okamžitě zpozorní a najednou si připadají tak nějak důležitější. A sebevědomí je přesně to, co plachý člověk potřebuje. Pokud uslyší tu a tam své jméno, bude to pro něj znamení, že jeho myšlenky a názory skutečně posloucháte.

4. Ptejte se na záliby

O zálibách a vášních se mluví lépe než o složitých politických otázkách, to je jasné. Pokládejte zvídavé, ale nikterak troufalé dotazy týkající se zálib dotyčného. Nejlépe fungují ty promyšlené nebo zaobalené, třeba: „Všiml/a jsem si tvého přívěsku ve tvaru tenisové rakety. Hraješ?“

Emotrick.blogspot.com

5. Nabídněte pomoc

Stydlíni mohou často působit velmi samostatně. Realita je ale taková, že jsou příliš plaší na to, aby požádali o pomoc. Nabídněte jim tu svou, kdykoliv to bude žádoucí.

6. Nechte konverzaci plynout

Jakmile se váš stydlivý konverzační protějšek uvolní a s nadšením vám sděluje své poznatky, můžete si gratulovat. Nechte se unášet konverzací a užívejte si poznávání jeden druhého. Nepřeskakujte křečovitě od tématu k tématu. Nezapomeňte, kdo proti vám sedí. Takto citlivému člověku stačí jediné podezření, že něco není v pořádku, a stáhne se zpět do své ulity. Nešetřete taktem. 

Zdroj: Business Insider

Moderátorka Markéta Fialová trpí poruchou krvetvorby: V osmnácti jsem zjistila, že tady za týden nemusím být

Moderátorka Markéta Fialová trpí poruchou krvetvorby: V osmnácti jsem zjistila, že tady za týden nemusím být

Související články

Další články