Je váš muž neplodný? Průzkumy ukázaly, proč tomu tak je

S přirozeným početím má problém čím dál více párů
Zdroj: zdroj: pixabay
Spermie je symbolem nového životaBohužel stále více párů je v dnešní době neplodnýchPro páry, kterým se nedaří je tu stále umělé oplodněníAle ani to nemusí být úspěšné+ 1 fotka+ 2 fotky

Neplodných je stále více mužů. Není to tím, že by se snad zhoršovala kvalita spermií, ale muži se snaží o početí stále ve vyšším věku. Věk hraje vždy výraznou roli, ať už chce počít muž nebo žena. Že i mužům tikají biologické hodiny, a co přesně ovlivňuje kvalitu spermií, se dozvíte z následujících řádků.

Lenka Šebestová
Lenka Šebestová 29. 03. 2018 14:23

Vyšší věk a neúspěšné snahy o početí dítěte se dnes řeší především u žen. Takzvané biologické hodiny ale tikají i mužům. Kvalita spermatu totiž s přibývajícími roky výrazně klesá. Nelze však jednoznačně stanovit věkovou hranici, kdy k tomu u mužů dochází. Závisí to na genetické výbavě, životním stylu, výživě a pohybové aktivitě, plodnost navíc ovlivňuje i stres nebo prodělané nemoci.

Průzkumy mužské neplodnosti jsou neprůkazné

V poslední době je populární mluvit o tom, že plodnost mužů se dramaticky zhoršuje. Extrémní předpovědi uvádějí, že se v budoucnu budeme množit jenom prostřednictvím umělého oplodnění. Informace o výrazně vyšší míře neplodnosti u mužů však nejsou docela pravdivé. Věk mužů, kteří řeší neplodnost, se totiž oproti minulosti zvyšuje.

V polovině minulého století se lidé běžně množili v nižším věku, děti měli již kolem 20. roku věku. Případné problémy s neplodností tedy rovněž řešili v dřívějším věku, než je tomu nyní. "Dnes běžně řešíme neplodnost u mužů od 35 let výše, někdy dokonce i kolem 50 let. Vědci tak mají k dispozici odlišné soubory spermiogramů z minulosti a z dnešní doby, tedy od mužů jiných věkových kategorií," říká sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

Tyto dvě skupiny nejde srovnávat, protože kvalita spermatu ve vyšším věku klesá. V případech, kdy vědci provedli srovnání spermiogramů u dnešních mužů kolem 20 let, zjistili, že hodnoty jsou srovnatelné s těmi z poloviny minulého století a došlo pouze k zanedbatelnému zhoršení. Informace o kvalitě spermatu u mužů starších 35 let žijících před více než půl stoletím nemáme pro srovnání k dispozici v dostatečném množství.

Problémy s plodností přináší stres i obezita

Přestože nelze prokázat, že míra mužské neplodnosti v průběhu století výrazně stoupá, je jasné, že věk kvalitu spermií ovlivňuje. "S vyšším věkem totiž dochází k vyšší míře oxidačního poškození DNA spermií. Proto, i když bude počet spermií v ejakulátu u muže ve věku 20 let a 40 let stejný, bude šance oplodnit vajíčko s přibývajícími roky nižší," doplňuje Turčan. 

Poruchy plodnosti ve vyšším věku řeší spíše muži, kteří jsou více pracovně vytížení, nemají dostatek spánku a často jsou zatěžováni stresem. Významnou úlohu hraje také strava, která by měla být bohatá na stopové prvky a vitamíny, a měla by mít adekvátní poměr živin. Vhodnou pomocí je i užívání doplňků stravy, které obsahují látky prospěšné pro tvorbu spermií, jako je například Fertilan.

Spermatogenezi může rovněž negativně ovlivnit nadváha a obezita. Pokud se muž chce lépe připravit na početí potomka i ve vyšším věku, určitě je rozumné zhubnout, nekouřit a mít nejen dostatek odpočinku, ale i dostatek pohybové aktivity.

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Související články

Další články