Fit a krásnátestovánísoutěže

Nebezpečná oční migréna: Máte se bát o zrak?

Zdroj:Pixabay

+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Podle odhadů trpí pravidelnými bolestmi hlavy až milion Čechů. Migréna může ale postihnout i zrak. Jak se oční migréna projevuje, co ji spouští a může trvale poškodit zrak?

Barbara Lorenzová 25. října 2018

Co je oční migréna?

U oční migrény se jedná o krátké záchvaty snížené zrakové ostrosti, respektive dochází k vidění různých zrakových vjemů. Člověk může vidět například blikající světla, záblesky, třpytivé útvary či mžitky.

Čím se projevuje?

Oční migréna se může projevit i částečnou nebo úplnou ztrátou vidění na několik minut. Často jí předcházejí bolesti hlavy nebo je jimi doprovázena. Záchvat oční migrény trvá několik minut a zrak se pak vrátí do normálu.

Thumbnail # Vědci zjistili, proč při líbání zavíráme oči
Mohlo by Vás zajímat:

Vědci zjistili, proč při líbání zavíráme oči

Co je spouštěčem oční migrény?

Vznik oční migrény je způsoben náhlým přechodným zúžením cév, které sníží přítok krve do oka. Spouštěčem může být například stres, kouření, alkohol, dehydratace, hormonální léky, nadměrná fyzická zátěž nebo únava. Většině pacientů pomůže úprava životního stylu, dostatek spánku a eliminace stresu. Základem je vyhnout se spouštěcím faktorům. Ke zmírnění oční migrény pomáhají analgetika, odpočinek v tmavé, tiché místnosti a dostatečný přísun tekutin.

Máte se bát o zrak?

Pokud se u člověka oční migréna objeví, o zrak obavy mít zpravidla nemusí. I když záchvaty oční migrény na první pohled vypadají děsivě, jsou krátkodobé a neškodné. Podle dostupných výzkumů je jen malé riziko, že snížený přítok krve do oka trvale poškodí zrak. Většinou je oční nález bez abnormalit a zrak se po záchvatu znovu upraví do normálu. Pokud se ale u někoho objeví po odeznění oční migrény porucha nebo zhoršení zraku, je důležité absolvovat vyšetření, protože jsou i další, mnohem závažnější příčiny výskytu oční migrény, které by se měly vyloučit. Nejčastěji se oční migréna vyskytuje u žen většinou mladších 40 let nebo u osob, kde se v rodině klasické migrény vyskytují.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu