Polovina zeměkoule bude do roku 2050 potřebovat brýle kvůli zírání na obrazovky

Až 49,8 % světové populace bude do roku 2050 potřebovat brýle.
Zdroj: MobilePhoneSpyingPrograms.com

Do roku 2050 bude polovina světová populace potřebovat brýle. Ukazuje to aktuální studie publikovaná v časopise Opthalmology a zprostředkovaná serverem The Telegraph. S krátkozrakostí způsobenou příliš častým zíráním do počítače nebo smartphonu se bude potýkat až 49,8 % lidí.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 23. 02. 2016 10:14

V současné době má problémy s viděním 34 % obyvatel. Studie předpovídá, že v roce 2050 dosáhne tato cifra na 49,8 %. Očního lékaře tak bude muset navštívit 4,8 miliard lidí.

Důvodem zhoršení kvality zraku je dle publikovaných závěrů časté vysedávání před počítačem i kontrolování chytrého telefonu. A málo stráveného času venku.

„Má se široce za to, že [tyto změny] pohání faktory životního prostředí,“ řekli výzkumníci. „Změny životního stylu v zásadě vyplývají z kombinace méně stráveného času venku a zvýšených aktivit připomínajících práci.“ Těmi se rozumí činnosti, které vyžadují kontakt s obrazovkou.

Nejrizikovější skupinou jsou podle výzkumníků obyvatelé zemí s vysokými příjmy. Ti totiž před obrazovkami tráví nejvíce času. Zvlášť Severní Američané, Evropané a někteří Asiaté mají větší pravděpodobnost, že budou krátkozrací, než zbytek světa.

Počítače, které zrak nezkazí

Zda ale zářící displeje a obrazovky skutečně narušují zrak, nelze stoprocentně potvrdit. Již dříve se této problematice věnovali výzkumníci z Ohio State University – a spojitost vyvrátili.

Dle jejich shrnutí zírání do počítače „nezpůsobuje krátkozrakost“, i když trvá hodiny. Studii vypracovávali po dvě dekády a závěry z loňského dubna neuváděly „žádnou spojitost“ mezi časem stráveným před obrazovkami a kvalitou zraku u 4 500 testovaných dětí.

Time.com

„Více než 100 let se mělo za to, že ,skoro práce‘ [myšlena jakákoliv aktivita, jež vyžaduje kontakt s obrazovkou] způsobuje myopii nebo je přinejmenším rizikovým faktorem ,“ řeka Karla Zadnik, děkanka College of Optometry na Ohio State University a hlavní autorka dubnové studie. „V tomto velkém souboru dat z etnicky reprezentativního vzorku dětí jsme nezjistili jakoukoliv spojitost.“

Studie se sice neshodly v tom, zda nám moderní technologie berou schopnost ostře vidět, podle obou však mají děti s častějším pobytem na čerstvém vzduchu menší pravděpodobnost, že budou krátkozraké. Co způsobuje onen ochranný efekt, se ale doposud nezjistilo.

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články