Speciál: Hubněte s námiTestováníSoutěže

Proč psi udělají kolečko, než si lehnou? Americký vědec na to přišel

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

„Pes učí chlapce věrnosti, vytrvalosti a otočit se třikrát předtím, než si lehne,“ řekl kdysi humorista Robert Benchley. Pokud máte psa, jeho podivného zlozvyku před spánkem jste si určitě všimli. Americký vědec Stanley Coren nyní přichází se zajímavým vysvětlením: čtyřnozí mazlíčci si tím vytváření pomyslné hnízdo.

Barbara Lorenzová 18. února 2018

Spekulací ohledně tohoto chování psů se během let vyrojilo mnoho. Zatímco jedni tvrdili, že se jedná o evoluční dispozici, druzí argumentovali pocitem bezpečí, který tím mazlíček získává. Mezi návrhy na vysvětlení psí rotace bylo i zahnání možné havěti nebo odhalení kamínků či větviček, které by odpolední siestu mohly znepříjemnit.

A ještě jedna teorie přicházela v úvahu – pes si chozením dokolečka tvoří pomyslné hnízdečko. Třeba tak, že si pod sebou před lehnutím ušlape trávu. Americkému vědci právě tato domněnka přišla nejrozumnější, a tak se ji rozhodl ověřit.

Ask.com

Pro experiment sezval 62 psů s jejich majiteli. Ještě předtím ale vyrobil drátěnou ohrádku, kterou umístil do kouta velké otevřené místnosti. Střídavě ji vyložil hustě tkaným plochým kobercem a chomáčovitou podestýlkou, simulující nerovný povrch v přírodě.

Polovina majitelů vložila své mazlíčky do ohrádky s hladkým povrchem, druhá na hrbolatou podestýlku. Poté se přesunula na druhý konec místnosti a četla si časopis, nebo pila kávu. Páníčkové vyčkali 15 minut. Výzkumník sedící vedle nich mezitím zaznamenával chování psů před ulehnutím.

Výsledky Corena nepřekvapily. Zatímco na hladkém koberci udělalo minimálně jedno celé kolečko před lehnutím 19 % psů, na chundelatém 55 %, tedy třikrát více oproti psům v ohrádce s plochým kobercem.

Barkpost.com

Další zajímavostí vyplývající z výzkumu je počet otočení. Pouze jediný pes udělal na hladkém povrchu více než jedno kolečko, kdežto na nerovném až 19 % psů. Několik mazlíčků navíc do hrbolaté podestýlky kopalo a šlapalo po ní, než se začalo točit. To se v případě hladkého povrchu nestalo ani jednou.

Jak Stanley Coren upozorňuje, tento experiment nemusí být hlavním důvodem testovaného chování psů, ale pouze jedním z jeho indikátorů.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články