Pryč s těmito 4 slůvky! Mohou váš vztah dovést k rozchodu

30. května 2016
Yourpaf.com
Yourpaf.com

Slova mají ohromnou moc – vytváří naši realitu. Stačí jen trošku jinak namixovat slova a charakter výpovědi se může od základu změnit. V partnerském vztahu mohou mít tyto slovní nuance katastrofální dopad. Jaká čtyři slova vyškrtnout ze svého slovníčku, abyste rozchod či rozvod odsunuli do nedohledna?

1. „Měl/a bys…“

Pokud na partnera často voláte slovy „měl/a bys“, může si myslet, že se nad něj povyšujete. Intuitivně si to vyloží jako ponížení a zaškatulkuje si vás jako diktátora. Jako toho, kdo je vždycky „ten/ta lepší“.

Zvolte příště jemnější sadu slov. Třeba tuto: „Byl/a bych moc rád/a, kdybys…“ Cítíte ten rozdíl? Vyslovíte svá přání, aniž byste projevili despekt vůči rovnocennosti ve vztahu.

Marthastewartweddings.com

2. „Ty…“

Do malé kuličky se scvrkne vaše polovička, pokud na ni vychrlíte věty začínající na „Ty…“. Mají totiž obviňující charakter. Výtky typu „ty mě nikdy neposloucháš“ se ve sluchovodu partnera ozývají spíše jako „za všechno můžeš ty!“. Není divu, že se může cítit zranitelně, labilně nebo bezmocně.

Načnete-li svůj požadavek slovy „mám pocit, že…“, můžete se k jádru věci dobrat klidnou rozmluvou. Ta je vždycky ta nejefektivnější, pokud jde o řešení vztahových záležitostí.

3. „Musíš…“

Tento rozkaz vyznívá podobně jako „měl bys“, jen klade větší důraz na vaše vědění. Ovšem nelichotivým způsobem. Naznačujete tím, že jste ten nebo ta chytřejší a znalejší věci, takže by vás měl protějšek uposlechnout. Vztahovačnější partner si tento apel může vyložit jako despekt vůči jeho způsobu přemýšlení a řešení problémů. Vzájemnému nedorozumění lze předejít slovy „moc bys mi pomohl, kdybys…“

Theworthies.com

4. „Očekávám, že…“

Jak kdysi někdo moudrý řekl: „Mír začíná tam, kde končí očekávání.“

Každý z nás má jinou představu o životě, o tom, jak by se měl chovat, jak by měl jednat a přemýšlet o věcech. Jako individuality máme nárok na uchopení života do vlastních rukou. Reakce typu „čekala jsem, že to uděláš takto“ jsou tedy nesmyslná obvinění. Citlivější jedinci si je mohou vyložit dokonce jako připomínku vlastního selhání.

Shrnutí? Volte slova pečlivě, ať předejdete nedorozuměním, která by mohla váš vztah poškrábat. Ne každý partner dokáže přijmout omluvu za špatně volená slova nebo vůbec konflikt řešit. Může to být pro něj poslední kapka v poháru trpělivosti. A rozhodne se z bludného kruhu výčitek definitivně vymanit. 

Co naopak říkat, aby mezi vámi panoval mír? Čtěte:

Zdroj: Lifehack

Zavří­t reklamu