Říkejte tato dvě slova a přestanete se s partnerem hádat, radí vztahový psycholog

muž, žena, pár, postel, selfie
Zdroj: Pixabay.com

"Co myslíš?" Dvě slova, dlouhotrvající vztah. Díky nim vymizí hádky a nastoupí smysluplné dialogy, říká Peter Pearson, vztahový psycholog.

Jana Jánská
Jana Jánská 07. 08. 2020 07:45

Hádky nejčastěji rozpoutávají věci, které nás na partnerovi rozčilují. Mohou to být opakovaně pohozené trenky na zemi i nedostatek empatie. Jasné je jedno – změnit ho nemůžeme. Ale ovlivnit? "To bezesporu ano," tvrdí v článku pro Business Insider psycholog Pearson.

Místo výčitek dialog

Podle Pearsona - zakladatele poradenského centra Couples Institute v Kalifornii - je možné hádku zvrátit ještě v momentě, kdy se k ní schyluje. Pomocí dvou slov. "Pokud někdo říká partnerovi ,nezajímá tě, jak se cítím‘, vlastně ho tím obviňuje. A ten bude mít tendenci se bránit,“ říká Pearson. To podle něj nepovede jinam než k hašteření.

Když ale za to, co se jeví jako výčitka, připojíte "co myslíš?", započnete smysluplný dialog. Jedině ten pak pomůže rozhýbat věci ke změně.

Drobná změna s velkým výsledkem

"Nezajímá tě, jak se cítím, to je obyčejné rodičovské vynadání," říká Pearson. "Dodáte-li však kouzelné ,co myslíš?‘ a řeknete-li to tím správným tónem a mimikou, projevíte zájem o partnerův pohled. Pokud jen vychrlíte výčitky, nemá protějšek důvod si myslet, že vás jeho pohled zajímá."

Tato drobná změna pomůže komunikaci s vaším partnerem zefektivnit. Konflikt se přetaví ve spolupráci, demagogie v demokracii. Získáte zpětnou vazbu a možnost vyslechnutí svého názoru v otevřené diskuzi. "Je to jednoduché. Pokud si lidé zapamatují i pod tlakem říkat tato dvě slova, ušetří si věčné stěžování," doplnil Pearson. To nezní složitě, co myslíte?

Klapat vám to s partnerem může i přes rozdílné sexuální chutě:

Na návštěvě u Zdeňka Podhůrského: Ze staré ruiny postavil dům, ve kterém jsou trámy z Karlových lázní z 11. století

Na návštěvě u Zdeňka Podhůrského: Ze staré ruiny postavil dům, ve kterém jsou trámy z Karlových lázní z 11. století

Související články

Další články