Říkejte tato dvě slova a přestanete se s partnerem hádat, radí vztahový psycholog

muž, žena, pár, postel, selfie
Zdroj: Pixabay.com

"Co myslíš?" Dvě slova, dlouhotrvající vztah. Díky nim vymizí hádky a nastoupí smysluplné dialogy, říká Peter Pearson, vztahový psycholog.

Jana Jánská
Jana Jánská 7. srpna 2020

Hádky nejčastěji rozpoutávají věci, které nás na partnerovi rozčilují. Mohou to být opakovaně pohozené trenky na zemi i nedostatek empatie. Jasné je jedno – změnit ho nemůžeme. Ale ovlivnit? „To bezesporu ano,“ tvrdí v článku pro Business Insider psycholog Pearson.

Při řádné přípravě nic nehrozí.
Mohlo by Vás zajímat:

Ženy, které za něco stojí, pro muže nikdy nedělají těchto pět věcí

Místo výčitek dialog

Podle Pearsona – zakladatele poradenského centra Couples Institute v Kalifornii – je možné hádku zvrátit ještě v momentě, kdy se k ní schyluje. Pomocí dvou slov. „Pokud někdo říká partnerovi ,nezajímá tě, jak se cítím‘, vlastně ho tím obviňuje. A ten bude mít tendenci se bránit,“ říká Pearson. To podle něj nepovede jinam než k hašteření.

Když ale za to, co se jeví jako výčitka, připojíte „co myslíš?“, započnete smysluplný dialog. Jedině ten pak pomůže rozhýbat věci ke změně.

Nejhorší poznatek? Že se emocionální psychopat schovává za velmi pohlednou slupkou...
Mohlo by Vás zajímat:

10 znaků, že randíte s emocionálním psychopatem

Drobná změna s velkým výsledkem

„Nezajímá tě, jak se cítím, to je obyčejné rodičovské vynadání,“ říká Pearson. „Dodáte-li však kouzelné ,co myslíš?‘ a řeknete-li to tím správným tónem a mimikou, projevíte zájem o partnerův pohled. Pokud jen vychrlíte výčitky, nemá protějšek důvod si myslet, že vás jeho pohled zajímá.“

Tato drobná změna pomůže komunikaci s vaším partnerem zefektivnit. Konflikt se přetaví ve spolupráci, demagogie v demokracii. Získáte zpětnou vazbu a možnost vyslechnutí svého názoru v otevřené diskuzi. „Je to jednoduché. Pokud si lidé zapamatují i pod tlakem říkat tato dvě slova, ušetří si věčné stěžování,“ doplnil Pearson. To nezní složitě, co myslíte?

Klapat vám to s partnerem může i přes rozdílné sexuální chutě:

Lze předejít nevěře? S vytrvalostí ano.
Mohlo by Vás zajímat:

Když mám chuť na sex, ale partner ne. 9 tipů, jak udržet vztah s nevyváženým libidem

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Další články