7 receptů na štěstí ve vztahu od dlouholetých párů. Záleží na toleranci i frekvenci milování

7 receptů na štěstí ve vztahu od dlouholetých párů. Záleží na toleranci i frekvenci milování

Dosáhnout dlouhodobého štěstí ve vztahu? Ano, jde to! A živoucí příklady jsou tím nejvýznamnějším důkazem. Lifestylový web Refinery 29 zveřejnil recept na spokojenost ve vztahu od odborníků i přímo od dlouholetých šťastných párů.

Jana Jánská
Jana Jánská17. 03. 2021 06:28

Univerzální recept na štěstí ve vztahu neexistuje, můžete však jít krásnému partnerství naproti. Podle lifestylového webu Refinery 29, který vyzpovídal odborníky i řadu spokojených párů, je k tomu zapotřebí sedm základních kroků. Mimo jiné hodně záleží třeba na toleranci a sexu, shodují se šťastní partneři.

1. Nečekají s oslavou vztahu na Valentýna

Ať už se partnerovi podaří něčeho dosáhnout, nebo naopak zažívá krušné chvíle, je samozřejmostí být mu nablízku. Pokud sdílíte radosti pravidelně, můžete váš vztah posílit, vyplývá ze studie publikované v časopise The Journal of Personality and Social Psychology, kterou zmiňuje právě magazín Refinery 29.

Skvělým důkazem, že to funguje, je Amy z amerického Ohia, která je vdaná osm let. "Slavíme každý devátý den v měsíci, protože jsme se seznámili devátého a vzali také devátého. Vyrábíme si přání nebo jdeme na rande – máme tak neustálý důvod k oslavám."

2. Nesledují rutinně filmy

Romantické filmy jsou těmito scénáři přeplněné – párečky cvrlikají večer u filmu, nebo si navzájem projevují okázalá romantická gesta v luxusních restauracích. Kouzlo "statických" okamžiků však dříve nebo později vyčpí.

Rada? Buďte akční! Během společných zážitků se totiž v mozku aktivuje systém odměn. Euforie, kterou prožíváme, jsou ve skutečnosti příznivé hormony jako dopamin či noradrenalin. Tyto poznatky přinesl podle webu Refinery 20 výzkum uskutečněný univerzitou State Brook Univerzity.

Nápadů, jak blažené pocity popohnat na povrch, je mnoho. Můžete si třeba v tichosti přichystat výlety, jak to dělá šest let zadaná Stephanie z New Yorku. "Pomáhá to rozvíjet naši perspektivu jako páru – a posiluje to náš vztah, že nikdy nezačne být nudný."

3. Nepočítají si navzájem chyby

Počítat partnerovi skóre v tom, kolik věcí zase udělal špatně, může vztah potopit. Jen si ten scénář vybavte – nevynesl odpadky, tak co uděláte? Necháte jeho spodní prádlo schválně na hromadě na stole.

Sčítat dobré skutky protějšku se naopak vyplatí. Už proto, že díky němu může vztah zůstat pevný i v těžších chvílích. "Výzkum říká, že negativní interakce mají pětkrát větší emocionální dopad než ty pozitivní, takže zaznamenávání pozitivních věcí je velmi důležité," řekl webu vztahový psycholog Scott Haltzman.

Příkladem, jak tento přístup zavést, může být Anna z New Jersey. Její rituál popsaný webem Refinery 29 je přinejmenším sympatický: "Mám vedle postele blok a zapisuji si do něj roztomilé věci, které partner udělal. Kdykoliv se na něj naštvu, přečtu si je a najednou už se nezdá tak špatný."

4. Komunikují "vlastním" jazykem

"Jednou z věcí, které dělají naše manželství jedinečné, je, že máme tajný jazyk plný vtipů, filmových hlášek a písňových textů," míní čtyřiatřicetiletá Carrie z Michiganu. Vdanou paní je už pět let.

Tajný jazyk párů možná působí dětinsky, na sílu vztahového pouta má ale nesmírný vliv. Dělá z partnerů "spiklence", protože jejich řeči rozumí jen oni dva. Mezi výrazovými prostředky partnerů často nechybí ani náhražky slova sex, což je jejich dalším intimním poutem.

5. Hádají se, ale dojdou ke kompromisu

Hádky jsou v mnoha vztazích vichrem, který povalí domeček z karet. Zbytečně! Neshody mohou vztah naopak posunout na další metu. Nezáleží přitom na četnosti hádek, ale na pokroku, který po nich tyto páry udělají, uvedl výzkum z Gotman Institute.

Pokud tedy dojdete po rozepři ke kompromisu, v podstatě tím slibujete, že s problematickou věcí přestanete a nevytáhnete ji při budoucích hádkách. Mimochodem – ač se to nezdá, usmiřovací sex funguje.

6. Laškují a dotýkají se

Přiléhavá košilka místo o dvě čísla většího pyžama. Sexy vzkaz nenápadně zasunutý v partnerově kapse. Taková překvapení rozpumpují již zmíněné hormony štěstí, které jste zažívali na prvním rande.

"V rámci studie měly páry chodit tam a zpět a držet se za ruce, zatímco jiná skupina párů musela dokončit překážkovou dráhu se zavázanýma ruka a nohama k sobě. Druzí jmenovaní se cítili navzájem bližší. Moment překvapení totiž uvolňuje dopamin, který způsobuje, že si vytvoříte silnější pouto," řekl psycholog Scott Haltzman.

7. Sex alespoň jednou týdně

Podle průzkumů se nejčastěji milujeme jednou až třikrát týdně. Hned v závěsu se ale drží varianta jednou až dvakrát měsíčně. Kdybyste se zeptali deseti různých párů, dostali byste deset různých odpovědí - na sexu ale opravdu záleží! Čím více je žena sexuálně uspokojená, tím šťastnější ve vztahu je. Během sexu mozek uvolňuje hormon oxytocin, který způsobuje, že se cítíte více svázaní s partnerem.

A jaké je ona magická milostná frekvence? Minimálně jednou týdně! Páry, které provozují sex takhle často, mají o 44 procenta více pozitivních pocitů vůči partnerovi a o 55 procent vyšší hladinu štěstí.

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články