Škoda každé rány, která padne vedle: Někteří odborníci souhlasí s fyzickými tresty při výchově dítěte

26. září 2018
Profimedia
Profimedia

Po liberální vlně, kdy si děti mohly dělat, co chtěly, je tu renesance fyzických trestů. Část odborníků říká, že fyzické tresty k výchově dětí prostě patří. Jaký názor na to máte vy?

I taková věc, jakou je rodičovská výchova, podléhá trendům. Od házení slabých nemluvňat ze skály v antické Spartě přes trestání rákoskou ve škole až po liberální výchovu ve stylu „ať si dítě dělá, co chce“ jsme se dostali zase zpět k jednoduchému a účinnému výchovnému procesu pár pohlavků nebo facek.

Odborný magazín Rodičovství: Věda a praxe (Parenting: Science and Practice) přinesl ohlasy odborníků a pediatrů na fyzické tresty a ti jsou jednoznačně pro tvrdou disciplínu. Rozhodně nepodporují tresty, které zavánějí týráním, ale podle nich nejúčinnější způsob, jak si srovnat svoje dítě, je pořád ještě tzv. metoda cukru a biče.

Dítě by si mělo uvědomit, že za prohřešek následuje trest a ten by měl být krátký a jasný. Stejně jako by mělo být pochváleno za vše, co se mu povede. Navíc facka, pohlavek nebo výprask přes zadek dávají vašemu potomkovi větší jistotu, že vám na něm záleží, vlastně v něm ještě více podporujete svou rodičovskou lásku.

Zastánci liberální výchovy tvrdí, že striktní disciplína s fyzickými tresty vede k neposlušnosti, antisociálnímu chování a agresi v dospělosti, ale podle magazínu je procento dětí, které ovlivnila příliš tvrdá výchova, velmi mizivé. Je ovšem důležité po každém trestu dát dítěti najevo, že jej milujete, a hlavně se naučit jednu věc – pokud vy sami uděláte chybu a dítě potrestáte za něco, co neprovedlo, měli byste se mu omluvit. Jedině tak z něj vyroste sebevědomý a slušně vychovaný jedinec, který nebude mít sám problémy správně vychovávat svého potomka.