Těhotenství jako diagnóza: většina zaměstnavatelů nepřijme nastávající matky, ukázal výzkum

Těhotenství jako diagnóza: většina zaměstnavatelů nepřijme nastávající matky, ukázal výzkum
Zdroj: Womansday.com

Těhotné nebereme – věta, kterou zaměstnavatelé při pohovoru neřeknou nahlas, ale při výběru spolupracovníků rozhoduje. A to přesto, že je to proti právu. Až tři čtvrtiny těhotných žen a čerstvých matek zažívá diskriminaci na pracovišti a jedna devítina v důsledku ztratí práci, vyplývá z výzkumu iniciovaného britskou vládou.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 12. 03. 2018 19:01

Kromě toho zakouší jedna pětina matek vystresovanost nebo čelí negativním komentářům na pracovišti, které souvisejí s těhotenstvím či flexibilní pracovní dobou. A jedna z deseti je odrazována od absolvování předporodních schůzek.

Průzkum se zaměřil na více než 3 000 matek a stejný počet zaměstnavatelů.  Závěry potvrdily, že až tři čtvrtiny dotazovaných těhotných žen, které neuspěly na pohovoru, měly pocit, že se jejich šance rapidně snížily kvůli vědomí zaměstnavatele o jejich požehnaném stavu.

Pravěká Británie

S diskriminací se potýká 390 000 těhotných žen napříč Británii. Tato cifra podle zprávy vzrostla od roku 2005, kdy znevýhodnění pociťovalo 45 % těhotných žen. Podle dobročinného spolku Maternity Action jde o „šokující výsledky“.

„Jeden z rozdílů v odměňování žen a mužů je živen tím, jak jsou ženy podporovány na pracovišti před a po těhotenství, takže vláda by měla zvážit širší informování o platových rozdílech, aby zahrnula míru návratnosti po mateřské dovolené,“ míní Jo Swinson, předsedkyně Maternity Action. Ta výzkum iniciovala v roce 2013, kdy byla ministryní pro pracovněprávní vztahy.

„Nyní, když známe šokující rozsah problému, musí vláda podniknout rychlé kroky, aby lépe chránila ženy na pracovišti,“ dodala.

Veřejná organizace The Equality and Human Rights Commission (EHRC) vyzvala vládu, aby přijala naléhavá opatření k řešení tohoto problému.

ced48bfce6c600f4379fa61ba714094f

„Jednoduše nemůžeme ignorovat skutečné měřítko skryté diskriminace, které pracující matky čelí. V moderní Británii je tohle nepřijatelné a je nezbytné bezodkladně učinit opatření, které by ženám zajistilo možnost zpochybnit diskriminaci a nespravedlnost. To je důvod, proč vyzýváme vládu, aby se podívala na bariéry, kterým pracující těhotné ženy a matky čelí v přístupu ke spravedlnosti,“ řekla Caroline Water, místopředsedkyně EHRC.

„Chceme, aby na pracovištích panovala spravedlnost pro všechny, a chceme se zbavit zastaralých praktik jako ptát se žen v průběhu přijímacích pohovorů, zda mají v úmyslu mít děti. Aby podnik prosperoval, musí zapřáhnout talent, dovednosti a zkušenosti všech zaměstnanců.“

Konec neslýchaným otázkám

Mezi doporučeními EHRC je zabránit zaměstnavatelům, aby se na pohovorech ptali žen na jejich těhotenství nebo plány na založení rodiny.

Kromě toho naznačuje, že vláda by měla snížit poplatky pro zaměstnanecký soud. Kromě toho by rovněž měla prozkoumat proveditelnosti systému kolektivního pojištění na pomoc malým a středním zaměstnavatelům včetně zvýšení mzdy a krytí na mateřské dovolené, jak se osvědčilo v Dánsku.

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články