Nový den, úspěšný den. Jak na něj připravit tělo a mysl? (II.)

Jde to i jinak, než být po většinu dne podráždění a bez energie!
Zdroj: LifeHack.com

Jak zatáhnou páku každodenního stresu a napětí? Kvalitním ránem. Díky němu nebudete přes den nabroušení a rozhození, zato vám pomůže si ho aspoň trochu užít. Připravte své tělo na pěkný a úspěšný den!

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 8. února 2018

1. Zpomalte

Řeknete si pro sebe „ještě chvíli“, pak se podíváte na hodiny a během vteřiny lítáte po bytě jako přizabitá masařka. Znáte tento scénář? Pak svému tělu příliš nepomáháte. Stresové ráno pravděpodobně poznamená celý den.

Zaměřte svou pozornost vždy na tu činnosti, kterou právě děláte. Na horkou vodu, co stéká ve sprše po těle, na sluneční paprsky dopadající na stůl nebo na chuť křupavého croissantu. Soustředění se na přítomnost vám pomůže při útěku z vězení negativních myšlenek.

DietReviewMonster.com

2. Snídejte energii. Ne potraviny, co vás unaví

Koláče, muffiny, koblihy, donuty… sbíhají se vám sliny? Sladká snídaně uchlácholí mlsný jazýček, ale na vaše zdraví se vykašle. Vysoký obsah cukru obsažený v těchto potravinách zabije i poslední zbytky energie, které vám po náročném vstávání zbyly.

Nakopněte svůj mozek i metabolismus potravinami s vysokou výživovou hodnotou. Vejce jsou jedním z nejvýznamnějším zdrojem bílkovin, obsahují skoro všechny vitaminy a zástup minerálních látek. Pozor jen na žloutky a jejich nepěknou zásobu cholesterolu.

Jde to i jinak, než být po většinu dne podrážděný a bez energie. Přečtěte si, jak navrátit chuť do života.
Mohlo by Vás zajímat:

Nový den, úspěšný den. Jak na něj připravit tělo a mysl? (I.)

Bobule jako maliny či borůvky zase oplývají prospěšnými antioxidanty, vitaminy a minerály. Přidejte nedoslazované cereálie a váš metabolismus vám to oplatí vysokou mírou spolehlivosti. Ti, co dobře snášejí laktózu, své zažívání podpoří i jogurtem s nižším obsahem cukru a tuků.

3. Doplňte tekutiny

Po sedmi až osmi hodinách spánku tělo většinu zásob spotřebuje, proto je hydratace po ránu nejdůležitější z celého dne. Restartujte své tělo po probuzení jednou až dvěma sklenicemi vody.

Nuflowtech-com.web30.winsvr.net

4. Zašklebte se!

Váš trávicí trakt vám za to bude vděčný! Vymačkejte do sklenice s vlažnou vodou čerstvý citron a směs vypijte. Nejenže tím nakopnete metabolismus z nočního úsporného režimu, ale dezinfikujete i ústa a krk. S čištěním zubů ale půl hodiny počkejte, nebo se nasnídejte. Citronová voda totiž oslabuje zubní sklovinu.

5. Nechte si kávu na potom

A uvařte si kvalitní čaj. Ano, obsahuje méně kofeinu, ale stále dost na to, aby vás to vytrhlo z ranního deliria. Kofein v čaji navíc jemněji vstupuje do krevního oběhu. Pocity neklidu spojené s konzumací kofeinu tím zmizí.

6. Protáhněte svalstvo

Fyzická zátěž po ránu mnohým asociuje podrážděnost. O hodinových sklapovačkách tu ale přece nikdo nepsal, je to tak? Procházka v parku, projížďka na kole kolem bloku, jóga nebo chůze na běžeckém pásu posílí mozkové funkce, zmírní stres a vybičuje metabolismus k maximálnímu výkonu.

Pokud se vám i tento scénář příčí, alespoň se protáhněte. Ještě vleže natáhněte ruce za hlavu a napínejte je spolu s nohama, jako byste se chtěli přetrhnout vejpůl. Pomalu vstaňte, natáhněte spojené ruce směrem ke stropu a pomalu se uklánějte ze strany na stranu. Otáčejte trup kolem své osy a nakonec se rukama dotkněte podlahy.

LifeHack.com

7. Připravte se na ráno už večer

Už si několikátý den chcete vzít košili, ale není vyžehlená. Hladovíte v práci, protože jste si neuvařili. A ani na jógu nedorazíte, protože jste si v tom ranním spěchu nestihli sbalit věci.

Klid, všechno se dá zvládnout. Stačí si připravit věci už přes spánkem, kdy je pár minut navíc méně bolestných než ráno. 

8. Vyceňte zuby

Slyšeli jste o teorii, že když člověk zkřiví ústa do úsměvu, začne se i lépe cítit? Zprvu nám to přišlo povrchní, ale praxe ukázala opak.

V šest ráno ovšem bývá do smíchu málokomu. Podívejte se proto na video, gif nebo scénku z oblíbeného filmu, co vás zaručeně rozesměje. Nebo udělejte několik dřepů. Při vědomí, že jste pro sebe něco udělali, vypluje radost sama.

Nebo si pusťte energickou a oblíbenou muziku. A klidně si u ní zatančete. Možná si budete připadat stupidně, zato se budete na rozdíl od zachmuřeného kolegy během dne cítit svěže.

1000awesomethings.com

9. Mějte na očích barvy

Jasné barvy stimulují mozek a povzbuzují k činnosti. Pověste na zeď naproti posteli pestrý obraz nebo dekoraci. Nahradit je můžete i kyticí barevných květin, jejichž benefitem je příjemná vůně. I tyto zdánlivé drobnosti pomáhají zpříjemnit den.

10. Čichejte aromatické oleje

Esenciální oleje jsou aromatické složky obsažené v částech rostlin jako semena, kůra, stonek, kořen a květ. Jejich čichání po ránu zbavuje strachu a zvyšuje soustředěnost.

Kombinace máty a pomeranče vyžene ospalost, citron zase srovná koncentraci do latě. Pačuli vypudí strach, levandule navodí klid a kadidlo pomůže utišit mysl. Vůni můžete rozptýlit v místnosti pomocí olejové lampy, nebo si pár kapek vonné směsi rozetřít na zápěstí.

1000awesomethings.com

11. Uložte všechny věci na jedno místo

Vteřiny klíčové pro včasný příchod do práce tak neztratíte panickým hledáním klíčů. A začnete den s radostí. 

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Další články