Tutanchamonova kletba. Každý, kdo vešel do jeho hrobky, zemřel předčasnou smrtí. Pověra, nebo realita?

5. dubna 2018 Lenka Šebestová
zdroj: pixabay
zdroj: pixabay

4. listopadu 1922 objevil anglický amatérský egyptolog Howard Carter po patnácti letech hledání dosud největší archeologický nález v dějinách. V Údolí králů v egyptském Luxoru otevřel hrobku neznámého faraona, která skrývala neuvěřitelné bohatství. Tím také údajně vypustil kletbu, která opravdu postihla všechny, kteří se do hrobky odvážili vkročit, včetně jeho samotného.

Neznámý faraon s obrovským pokladem

Faraon Tutanchamon nebyl nijak velkým státníkem ani moudrým panovníkem. Moc toho totiž za svou vladařskou kariéru nestihl. Na trůn nastoupil v 9 letech a zemřel v 18, pravděpodobně při havárii válečného vozu. Vzhledem k tomu, že vlastně ani nikdy pořádně nevládl, bylo mu souzeno zůstat v historii egyptských faraonů jako neznámý a nezajímavý panovník. Nakonec tomu tak vůbec není a může za to jeho obrovská pohřební výbava, která se v jeho hrobce našla, hlavně nádherná pohřební maska, která byla vyrobena z čistého zlata. Faraon měl vlastně štěstí. Byl tak nenápadný, že o něm vykradači hrobů nevěděli, a tak zůstal jeho hrob po tisíce let nedotčený.

Děsivá kletba

Nález hrobky, po které Howard Carter pátral patnáct let, spustil pověst o faraonské kletbě. Během prací na nově otevřené hrobce zemřelo několik lidí. Prvním z nich byl lord Carnarvon, který celý projekt financoval. Pověst o kletbě se tak šířila rychlostí blesku a v tisku se začaly objevovat informace o úmrtí všech 58 lidí, kteří na hrobce pracovali. Realita byla o trochu lepší. Z oněch 58 lidí jich zemřelo během následujících 12 let jen 8. Sám Carter se dožil 66 let a lékař, který prováděl faraonovu pitvu, zemřel v 75 letech.

Tutanchamon uměl zabíjet

Přes to všechno se ale opravdu mohlo stát, že mrtvý faraon reálně zabíjel. Nejčastěji smrt potkala brigádníky, kteří faraonův poklad vynášeli z hrobky ven. Příčinou onemocnění totiž mohly být spory plísní, které se v Tutanchamonově hrobce rozmnožily.