Speciál: Průvodce kvalitouSpeciál: Hubněte s námiTestování

Nejdražší únosy v historii: Kolik bylo zaplaceno za realitní magnáty nebo dědice obchodních impérií?

Nejdražší únosy v historii: Kolik bylo zaplaceno za realitní magnáty nebo dědice obchodních impérií?
Zdroj: Pixabay
+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Představte si tu hrůzu, kdyby někdo vámi milovaný byl unesen. Kolik byste za něj zaplatili? Inspirovat se můžete těmi nejdražšími výkupnými v historii.

Barbara Lorenzová 5. listopadu 2018

Samuel Bronfman (2,3 milionu $ v roce 1975)

Tato neuvěřitelná částka byla sice zaplacena poté, co jeho otec obdržel audionahrávku s hlasem Sama (11,2 mil. $ v dnešní hodnotě), ale únosci ho zadržovali navíc ještě týden. 21letý dědic destilační společnosti Seagram byl zachráněn FBI v bytě v New Yorku, kde byl držen, a peníze byly navráceny zpět. Zdá se, že to sám nafingoval!

John R. Thompson (3 miliony $ v roce 1974)

Prezident společnosti Firestone byl unesen argentinskými gerilami. 10 mužů ve vozech zabarikádovalo jeho limuzínu a Johna uneslo. Výkupné, které za něj bylo zaplaceno, by se dnes rovnalo 13,9 milionu $. Naštěstí ho vrátili v dobrém zdraví. V daném roce byl pátým vysoce postaveným americkým manažerem, který byl unesen – a to byla teprve polovina roku!

John Paul Getty III (3 miliony $ v roce 1973)

Vnuk majitele ropného impéria byl unesen italskou mafií. Poté, co únosci nedostali 17 milionů dolarů, které požadovali, uřízli chlapci ucho a poslali ho do novin. Poté snížili svoje požadavky na 3 miliony dolarů, které už rodina zaplatila. Dnes by za svého vnuka dala skoro 16 milionů dolarů. O tomto případu se natáčí i seriál.

Enrique Metz (5 milionů $ v roce 1975)

Únosci byli opět z řad argentinských geril, časem u Bornů získali mnohem více. Výkupné, které bylo zaplaceno za ředitele Mercedes-Benz, by se dnes rovnalo 21,2 milionu $.

Přesně před 55 lety proběhla Velká vlaková loupež, při které bylo ukradeno 2,6 milionu liber
Mohlo by Vás zajímat:

Přesně před 55 lety proběhla Velká vlaková loupež, při které bylo ukradeno 2,6 milionu liber

Patty Hearst (6 milionů $ v roce 1974)

19letá dědička mediální korporace Hearst a její přítel byli uneseni Symbioneskou osvobozeneckou armádou (SLA), levicovým a militantním americkým hnutím, aktivním mezi 1973 až 1975. Únosci chtěli po jejím otci 70 milionů dolarů, což by dnes bylo kolem 400 milionů. Mediální magnát dal 6 milionů $ (29 milionů dnes). Jenže to únoscům nestačilo, a proto Patty nevydali. Dívka se k nim později sama přidala se stala se kriminálním živlem – klasický příklad stockholmského syndromu.

Charles Lockwood (2 miliony $ v roce 1973 a 10 milionů $ v roce 1975)

Charles byl unesen dvakrát tou samou organizací – argentinskou skupinou ERB. Za 26 měsíců tak umožnil únoscům vydělat více než 50 milionů dolarů, pokud se to přepočítá na současnou měnu. 

Victor Samuelson (14,3 milionu $ v roce 1974)

Victor Samuelson byl unesen marxistickými rebely v roce 1974. Než za něj bylo vyplaceno výkupné, byl držen v zajetí přes 100 dnů! Jeho únosci ho dokonce i trestali za zločiny, kterých se měl dopustit! Jeho výkupné by se dnes rovnalo 70 milionům dolarů.

Walter Kwok (77 milionů $ v roce 1997)

Walter byl syn jednoho z největších čínských businessmanů. Únoscem byl Cheung Tze-keung, obávaný čínský gangster, též známý jako „Big Spender“. Jeho výkupné by se dnes rovnalo 110 milionům $.

Victor Li (134 $ milionů v roce 1996)

Li, syn hongkongského magnáta, byl další obětí „Big Spendera“, který tentokrát požadoval výkupné ve výši 197 milionů dolarů. Tento obávaný gangster byl nakonec chycen a popraven.

Juan a Jorge Born (60 milionů $ v roce 1974)

Bohatí bratři a obchodníci s obilím byli uneseni Montonerosem. Byli propuštěni poté, co zaplatili 60 milionů dolarů (což je dnes 293 milionů!) A okamžitě přemístili svou společnost do Sao Paola. Únosci předtím získali peníze za ředitele Mercedesu.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články