Fit a krásnáTestováníSoutěže

Většina rodičů za dobré vysvědčení kupuje svým ratolestem drahé dárky. Je to zbytečné, vezměte je třeba do zoo

Většina rodičů za dobré vysvědčení kupuje svým ratolestem drahé dárky. Je to zbytečné, vezměte je třeba do zoo
Zdroj: profimedia
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Přinese vám vaše ratolest domů ukázkové vysvědčení, plné samých jedniček a vy ji za její snahu a píli chcete nějak odměnit? A co když se vysvědčení úplně nepovede podle vašich představ? Mělo by se dítě potrestat? Poradíme vám, jak se v obou situacích zachovat.

Lenka Šebestová 23. června 2018

Jak odměňovat?

Velkou motivací pro dobrý výkon je pro děti slíbená odměna. I tak ale s těmito odměnami pozor. Podle dětských psychologů by se měla primárně odměňovat snaha a úsilí, a ne známky. Když tedy rodič ví, že nějaký předmět dělá jeho dítku velké problémy a i přes to ho dokáže svou snahou vytáhnout na lepší známky, potom je opravdu důvod k odměně. Odměny by ale neměly být hmotné. Zajděte raději s dětmi do zoo nebo do kina. Děti jsou dnes zavalené hmotnými věcmi. Na odměňování novým počítačem nebo tabletem si dítě zvykne a začne si je nárokovat, čímž je na rodiče vyvíjen tlak.

TOP 6 knih o zdraví, které určitě stojí za přečtení

Jak trestat?

Občas se to nepovede a ač se dítě snaží, může se stát, že domů až tak zářivé výzo jednoduše nedonese. V takovéto chvíli není vůbec dobré dítě trestat. Trestem vysvědčení nezměníte a jen své dítě uvedete do stresu. Děti se většinou nikdy samy učit nezačnou a je tedy na rodičích, kolik času společným učením strávíte. Učit je někdo musí naučit. Špatné vysvědčení je tedy i známkou pro rodiče. Mnoho rodičů pak přistupuje k zákazům. Například k zakázání počítače, televize apod. Tyto zákazy ale nejsou vždy účinné.

Přijměte vysvědčení jako znamení, že se má něco změnit

Přijměte vysvědčení jako fakt, a ne jako katastrofu. Nejlepší je uzavřít vysvědčením školní rok, říct si, jak dopadl a co příští rok zkusit udělat jinak, co by mohlo být lepší.

 

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články