Pro šest procent dětí je nejlepším kamarádem mobilní telefon

26. prosince 2018 Lucie Trávníčková
public domain pictures
public domain pictures

Podle průzkumu, kterého se účastnilo přes 25 tisíc dětí, je pro studenty na základních školách nejoblíbenější věcí telefon. Některé z nich stráví hraním si na něm nebo prohlížením webových stránek denně i několik hodin.

Podle výsledků ČSÚ se ukázalo, že při dotázání školáků, kterou věc by si ponechali, pokud by to mohla být jen jedna, skoro polovina z nich uvedla mobilní telefon. Dalších 30 procent pak zvolilo notebook s připojením na internet.

Další elektronické hračky, jako je playstation (7,5 %) jsou pak v závěsu. Následuje tablet (3,1 %), hudební přehrávač (2,8 %) a televize (2,4 %). Knihu by volila jedna desetina.

Odstrašujícím faktem je, že každé desáté dítě stráví denně hraním si s elektronickými zařízeními i pět hodin. Necelých 17 % hodiny tři a skoro 23 % dvě hodiny. Méně než hodinu uvedlo necelých 40 % dotázaných dětí.

Průzkum také poukazuje na fakt, že internet znesnadňuje navazování nových kamarádských vztahů. Děti jsou uzavřené ve vlastní on-line bublině a neumí se seznámit se svými vrstevníky tváří v tvář. 6,4 % dětí uvedlo, že žádné blízké kamarády vůbec nemá.