Selhání v posteli umí muži shodit na cokoli, i na úmrtí tety, říká psycholožka Laura Janáčková

Neexistuje jediný muž, který by nikdy v intimním životě neselhal, odpovídá na jednu z otázek čtenářů psycholožka Laura Janáčková. V jejím pravidelném pořadu Laura a její odpovědi se dnes dozvíte i jak se znovu otevřít vztahům po velkém zklamání a nevěře. 

Kristina Vodičková
Kristina Vodičková 31. 03. 2024 18:00

Máte na psycholožku a sexuoložku Lauru Janáčkovou také dotaz ohledně vztahových či intimních témat? Nebojte se napsat na email: otazkynalauru@lifee.cz a v jednom z dalších dílů se vám dostane odpovědi.

Dnešní tři otázky jsou velice zajímavé, obzvlášť ta třetí, na kterou jako první odpovídá umělá inteligence a až poté vše doupřesní sexuoložka.

Někdy prostě s partnerkou selžu. Snažím se jí to vysvětlit, ale ona říká, že jsou to jen hloupé výmluvy. Poradíte mi? (Milan, 42 let)

Milane, myslím, že každou chvíli někdo selže. Že neexistuje jediný muž, který by nikdy neselhal. Dokonce podle výzkumů se říká, že procenta selhání většinou kopírují věk. Což znamená, že ve 20 letech je to zhruba 20 procent a v tvých letech je to zhruba 40 procent. Takže v tom nejsi sám! Fakt, že to muži špatně nesou a vymýšlejí různé výmluvy, tak ve své ordinaci už jsem zaslechla ledasco. Slyšela jsem, že se muži vymlouvají například na to, že jim zemřela teta, že nechtějí ublížit a dále v sexu pokračovat, že je žena příliš mladá, nebo nechtějí dlouhodobý vztah... Přichází i výmluvy na to, že jsou po nemoci, ve stresu a tak dále. Dokonce i u Plzáka se doporučovalo, jak na to reagovat. Jeho rada byla, aby žena řekla: "Nebudeme v tom pokračovat, oceňuji tvoji snahu," nebo: "Půjdeme si pustit nějaký film." Dnešní doba ovšem umožňuje všem mužům erekci přímo na přání, takže pokud tě to skutečně trápí, zajdi si k lékaři, nech si předepsat léky, které ti pomohou k erekci takové, že bude žena jenom říkat: "Ó, ten je veliký."

Můj partner mě podvedl a opustil. Byla jsem úplně bez sebe. Už nikdy to nechci zažít! Co mám ve svém životě udělat jinak? (Monika, 37 let)

Moniko, opuštění je vždy obrovský stres, protože člověk prožívá ponížení a pocit srovnávání, když ji muž opouští kvůli jiné ženě. Většinou dojde k velkému poklesu sebevědomí, a proto to tak bolí. Bolest ale postupně odeznívá. První fáze je nejtěžší, ta trvá zhruba tři měsíce. V této fázi máte chuť mu zavolat, máte na něj strašný vztek a chcete mu dokázat, že vy jste lepší. Nemůžete si pomoct a musíte na to pořád myslet. Čas léčí a po těch třech měsících už na to budete moct myslet jenom tehdy, když budete chtít. To neznamená, že na to dokážete úplně zapomenout, a proto je nejlepší dát si vždy nějaký čas pro sebe. Pracovat na tom, aby si člověk uvědomil svou hodnotu a zvážit také to, co může udělat proto, aby si příště vybral toho správného partnera. Ne nadarmo se říká, že láska může srdce naplnit, může ho ale také zlomit a zároveň zlomené srdce může i vyléčit. Takže se máš na co těšit.

Dobrý den, Lauro. Rád bych se zeptal, jaké jsou druhy lásky? (Jakub, 22 let)

Láska je složitý a mnohostranný jev, který může mít různé formy a projevy. Existuje mnoho různých druhů lásky, které mohou zahrnovat:

  • Romantická láska
  • Přátelská láska
  • Rodinná láska
  • Sebeláska
  • Platonická láska
  • Soucitná láska
  • Erotická láska

Tyto různé druhy lásky mohou vzájemně souviset a mohou být kombinovány v různých proporcích v různých vztazích a životních situacích. Každý člověk může prožívat a vyjadřovat lásku různými způsoby a tyto formy lásky mohou mít vliv na naše vztahy a životní uspokojení. (odpovídal ChatGPT)

Závěrečná slova Laury Janáčkové

Umělá inteligence má určitě pravdu, k tomu není co dodat. Možná jen, že nejčastější je partnerská láska, potom láska k dítěti, pak láska ke členu rodiny a teprve potom láska k jinému člověku. Také romantická láska je nejintenzivnější a člověk je při ní nejvíc šťastný. Postupem času, když se přeměňuje na pravou lásku, tak klesá její intenzita i prožitek. Ale to neznamená, že láska není láska. Pro Jakuba jsem si našla jeden citát z Shakespearova Romea a Julie: "Láska je uslintaný idiot, který s vyplazeným jazykem poskakuje po světě jak šašek a jenom kouká, do jakého otvoru by honem vlezlo to jeho touhou poblázněné žezlo." Tak, tak to máme s láskou...

Zdroje zmiňovaných výzkumů:
Relationship between age and erectile dysfunction diagnosis or treatment using real-world observational data in the United States - PubMedCentral
Fisher, H. E. (2016). Anatomy of love: A natural history of mating, marriage, and why we stray. W.W. Norton & Company

Související články

Další články