Nealkoholické pivo jako nápoj pro děti: Herečka Kristen Bell ho dává svým dcerám a odborníci upozorňují na riziko závislosti

Nealkoholické pivo jako nápoj pro děti: Herečka Kristen Bell ho dává svým dcerám a odborníci upozorňují na riziko závislosti
Zdroj: Profimedia
Kristen Bell a její manžel Dax Shepard jsou rodiči dvou malých dcer - Lincoln (10) a Delty (8).Herečka se v nedávné talk show Kelly Clarkson nechala slyšet, že dcerám dává doma k pití nealkoholické pivo, což vyvolalo velkou debatu.Kristen na tom nevidí nic špatného, byť je jí jasné, že se dotkla citlivého tématu. A to nejen mezi matkami, ale i odborníky.Kristenin manžel (druhý zleva) je vyléčený alkoholik, přesto si rád dopřeje nealko pivo. Jejich dcery tak podle herečky přišly tomuto nápoji na chuť a mají ho spojený s hezkými chvilkami s tátou.+ 2 fotky+ 3 fotky

O pořádný poprask se postarala americká herečka Kristen Bell (43), když se v talk show Kelly Clarkson nechala slyšet, že svým dcerám Lincoln (10) a Deltě (8) dává doma k pití nealkoholické pivo. Jak se ke konzumaci tohoto nápoje dětmi staví lékaři? To zjišťovaly magazíny People a Insider.

Tereza Švandová
Tereza Švandová02. 08. 2023 12:30

Jestli něco poslední dobou hýbe komunitou matek, tak je to téma nealkoholického piva podávaného dětem. Podle jedněch jde o zdravější variantu slazených nápojů a je to určitě lepší, než kdyby děti pily colu, podle dalších se jedná o první krok na cestě k alkoholismu.

Nic špatného nedělám, tvrdí Kristen Bell

Do prvního tábora evidentně patří i Kristen, která s nealko pivem nemá problém a podává ho doma i dcerám. Je si přitom vědoma, že se svým prohlášením v talk show dotkla kontroverzního tématu. "Můžete mě soudit, jestli chcete, ale nic špatného nedělám," svěřila se moderátorce. "Manžel (herec Dax Shepard - pozn. red.) se léčil ze závislosti, ale nealkoholické pivo pije rád. Když byla Lincoln malá, často si jedno otevřel, vzal ji na ruku a společně se koukali na západ slunce. Možná má proto jeho konzumaci spojenou s něčím speciálním, otcovským, rodinným," poukazuje herečka.

Stejně alkoholu je i v džusu nebo jogurtu

Nealkoholické pivo je nápoj, který voní, vypadá a chutná stejně jako běžné pivo, ale obsahuje jen stopové množství alkoholu. Pivovary ho vaří pro lidi, kteří mají rádi pivo nebo rituály spojené s jeho konzumací, ale chtějí se vyhnout alkoholu. "I nealkoholické pivo obsahuje alkohol, podle zákona ho ale smí být nejvýše 0,5 procenta, což odpovídá ovocnému džusu, jogurtu nebo chlebu," poukazuje pro magazín People lékařka Lisa Ganjhu, profesorka gastroenterologie a jaterních chorob z univerzity v New Yorku.

I když v nealkoholickém pivu je jen zanedbatelné množství alkoholu, neznamená to, že by bylo zdravé, a to zejména kvůli přemíře kalorií a cukrů. "Lidem, kteří přestávají pít, jako náhražku nealkoholické pivo nedoporučuji, protože pořád obsahuje hodně sacharidů. Není to tedy nijak zdravý nápoj," tvrdí Ganjhu, i když pro určitou skupinu bývalých alkoholiků může být prospěšné. Pomáhá jim totiž se socializovat s kumpány na pivu vzdor tomu, že sami nemohou pít alkohol.

Nealko pivo škodí hlavně cukry a zvyšuje i riziko závislosti

Ač nealkoholické pivo obsahuje podobné množství alkoholu jako některé běžné potraviny, Ganjhu ho předkládat dětem nedoporučuje. Pořád totiž podle ní do budoucna zvyšuje riziko závislosti a má také dopad na psychiku dětí. "Celý vtip je v tom, že nealkoholické pivo je produkt určený dospělým jako náhrada za běžné pivo, není to produkt určený dětem," tvrdí lékařka.

"Většina pediatrů vám řekne, že to není dobrý nápad dávat ho dětem. Nikdo z nás neví, jestli pak v dospělosti kvůli tomu nebudou v hojnější míře pít pivo. Je to podobné jako dávat dětem perlivé slazené nápoje. Jejich konzumace pro ně také není prospěšná. Voda nebo mléko jsou bezpečné, na rozdíl od jakéhokoliv slazeného nebo kofeinového perlivého nápoje. Proto patří nealkoholické pivo do skupiny nápojů, které dětem moc předkládat nechceme," dodává.

Podle pediatričky Clovene Campbell, kterou oslovil magazín Insider, má mnohem horší dopad na děti obecný status piva ve společnosti. "Dětem od raného věku dnes a denně ukazujeme, že konzumace piva je v pořádku, což může vést k tomu, že ho začnou velmi brzy také konzumovat," poukazuje lékařka ze salemské nemocnice v Massachusetts.

Zdroje informací:

People.com

Cosmopolitan.com

Insider.com

Postava typu jablko: V pytlovitém oblečení ji neschováte, nesmí vám chybět kalhoty s vysokým pasem a košile k vrstvení

Postava typu jablko: V pytlovitém oblečení ji neschováte, nesmí vám chybět kalhoty s vysokým pasem a košile k vrstvení

Související články

Další články