Táňa (41): Za kamarádku věčně něco platím. Dneska už mi dluží tisíce, ale k vracení se nemá

nostalgie
bilancování
Zdroj: Freepik

Tánina kamarádka si zvykla být finančně vydržovaná. Táňa jí chtěla pomoct v těžké životní situaci, ale po letech se ukázalo, že Jana tuto laskavost nikdy neměla v úmyslu oplatit.

Gabriela Budějcká
Gabriela Budějcká 23. 02. 2024 13:00

S Janou se známe už léta. Poznaly jsme se v našem prvním zaměstnání před skoro dvaceti lety, kdy zrovna neměla jednoduchý život. Byla svobodná matka, neměla peníze nazbyt, takže když jsem ji někam vytáhla na kafe nebo do kina, ráda jsem za ni zaplatila.

Za kamarádku pořád platím, i když už má peníze

Vždycky říkala, že jednoho dne, až na tom bude líp, mi všechno vrátí, a pro změnu za mě bude platit ona. Odpovídala jsem, ať si s tím nedělá hlavu, že jí ráda aspoň takhle pomůžu a že nějaké oplácení nečekám.

Za ty roky se ale její situace změnila. Dneska už má děti téměř dospělé. Sice jim pořád přispívá na studia a stará se o ně, ale už dávno není v tak tíživé situaci, v jaké byla, když jsme se poznaly. Má lepší místo, jezdí na dovolené, ale na dynamice našeho vztahu se nic nezměnilo.

Kamarádka pokaždé slibuje, že příště je to na ní

Není to tak, že bych já teď byla v situaci, kdy musím počítat peníze. Nemám děti, žiju jen s mladším přítelem, který pracuje a vydělá si na vše sám, a jediné stvoření, které podporuji, je můj pes. Ale začínám mít pocit, že si ze mě Jana udělala kasičku.

Ať jdeme kamkoli, pokaždé to dopadne stejně. Koupím lístky do divadla, Jana přijde nalíčená, krásně oblečená, vezme si jeden lístek, usmívá se a říká „Příště je to na mně“ nebo „Po představení ti to vrátím“. Ale pokaždé to dopadne tak, že u sebe nemá hotovost nebo další lístky musím zase kupovat já, protože zrovna nemá cestu kolem kina nebo divadla.

Nedávno jsem spolu šly na lekci jógy. Měsíce mě přemlouvala, ať jdu s ní, že mi to prospěje. Zmínila se i o tom, že ukázková lekce je zadarmo nebo v rámci její permanentky. Když jsme dorazily do studia, najednou si vzpomněla, že jí vlastně permanentka vypršela a že u sebe nemá peníze a jestli bych to mohla zaplatit a ona mi to potom dá.

Asi se budeme muset přestat stýkat

Už jsem s ní o tom i mluvila, omluvila se mi a slíbila, že odteď už nic neplatím. Zaplatila za mě jednu večeři, o čemž pak mluvila dalších několik měsíců, abych nezapomněla, že plní svoje závazky, zatímco já platila dalších několik útrat v kavárnách nebo lístků do kina.

Mám Janu ráda, je to moje asi nejstarší přítelkyně. Všechny ostatní jsem ztratila nebo se mi odcizily kvůli rodinám nebo stěhování do domů za městem. Obávám se nicméně, že vztah mezi přáteli by měl být v rovnováze, ale mě Jana jen využívá a to si nemohu nechat líbit.

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články