Temná povaha Henryho Fondy: Manželku dohnal k sebevraždě, před dětmi to tajil

Temná povaha Henryho Fondy: Manželku dohnal k sebevraždě, před dětmi to tajil
Zdroj: Wikimedia Commons, Studio publicity still, Public domain

Patřil mezi titány stříbrného plátna a zdálo se, že mu nic nechybí. Měl přirozený talent, oslnivý šarm a po jeho boku se střídaly ty nejkrásnější ženy. Ve skutečnosti měl ale své temné stránky a ke skutečné dokonalosti měl hodně daleko.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 19. 10. 2024 16:00

Jeho dětství bylo poznamenáno silně věřícími rodiči. Ti na základě své víry v oblasti zdraví spoléhali jen sami na sebe a lékařům nevěřili, což se začalo brzy projevovat na Fondově fyzické i psychické stránce. Na svůj věk byl navíc velmi malý a plachý. Své emoce se naučil držet na uzdě a dusit ve svém nitru. Také měl, kvůli prudérní výchově, zakázáno byť jen pohlédnout na cizí dívku. To všechno mělo na jeho budoucí život velký vliv...

Sebekritiku a zábrany ztratil až na jevišti

Během dospívání se Fonda věnoval sportu a práci v otcově tiskárně. Po maturitě nastoupil na studium žurnalistiky na univerzitě v Minnesotě. Tam se ale jeho zájmy poněkud změnily. Ve dvaceti začal tíhnout k divadlu. Připojil se tak ke spolku Omaha Community Playhouse, kde zjistil, že má pro herectví skutečný talent. Ten však v sobě zprvu, paradoxně, popíral. Trpěl totiž silnou sebekritikou. Nic se mu nezdálo být dobré. Naštěstí se to pokaždé změnilo, jakmile vstoupil na prkna, která znamenají svět. Stala se z něho jiná osoba, postava v příběhu, jež k sobě tak kritická nebyla.

O něco později se seznámil s herečkou Margaret Sullavan, do níž se zamiloval. Na oba dva ještě sláva v Hollywoodu teprve čekala. Zatím byli mladí a blázniví. A tak se rozhodli, že do toho na Štědrý den roku 1931 praští. Jemu bylo 26, jí 20. Přes všechna romantická gesta to dlouho vydržet nemohlo. Henry byl kliďas, Margaret horká hlava, která na něho ráda ze vzteku vylívala džbány s vodou. Po pár měsících se rozešli.


Milostné pletky a slavné děti

Henry, nyní zase volný jako pták, se spřátelil s Jimmym Stewartem. S ním se taky v roce 1935 přestěhoval do továrny na sny. Tam díky svému vzhledu začal získávat lepší a lepší role. A nebyla nouze ani o dámskou společnost. Carole Lombard nebo Greta Garbo. Nic nebylo nemožné. O rok později se oženil s Frances Brokaw. Zase šlápl vedle. Zarmoucená vdova nebyla tou nejlepší volbou. Přesto měli spolu dvě děti, budoucí hvězdy stříbrného plátna - Jane a Petera Fondu.

Po zážitcích z druhé světové války se z Henryho bohužel stal nervově labilní partner i otec. Kdykoli po něm žena či děti vyžadovaly trošku citu nebo něhy, vzteky vybuchl. Jeho křik se rozléhal celým domem. Svým dětem nikdy neřekl, že je má rád, a Jane se navíc snažil přesvědčit, že pokud nebude vypadat dokonale, nebude milována. Po třinácti letech se také rozhodl se svou ženou rozvést, a to kvůli milence. Pravda, Frances trpěla bipolární poruchou, ale i tak to by od něho podraz a pro ni krutá rána. Není tedy divu, že skončila v léčebně, kde si také vzala život. Fonda dětem namluvil, že měla infarkt. Nedovolil jim ani jít na pohřeb. Přestal také kupovat všechny noviny, aby se z nich náhodou děti nedozvěděly, jak to ve skutečnosti bylo. Dcera Jane však pravdu zjistila při čtení novin ve studovně.

Do pětice všeho dobrého

Henry dodržel své slovo a vzal si svou milenku. Adoptovali také dívku jménem Amy Fishman. Po třech letech ale nastal konec. Jeho novou vyvolenou byla baronka Afdera Franchetti. Milostné lapálie tak byly zažehnány. Ještě ale musel vyřešit hádky se svým kamarádem Jimmym Stewartem. Střetávali se kvůli politice.
Jakmile měl klid se Stewartem, začalo ho trápit zdraví. Selhalo mu srdce. Neobešel se tak bez kardiostimulátoru. Když se začal cítit lépe, podal si žádost o rozvod. S pátou manželkou, Shirlee Mae Adams, vydržel až do konce svých dnů.

Odchod velikána proběhl v tichosti

Fondu ve stáří trápila rakovina prostaty, příčinou smrti ale byla srdeční choroba. Zemřel 12. srpna 1982. Nechtěl žádný pohřeb, jen zpopelnění. Přál si odejít v tichosti, bez okázalého obřadu. Veřejného uznání se mu ale i tak dostalo, a to od prezidenta Ronalda Reagana, který o něm řekl, že to byl skutečný profesionál, oddaný svému řemeslu. Jeho upřímný projev z něho učinil navždy legendu stříbrného plátna.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Henry Fonda
Factinate.com: Chilling Facts About Henry Fonda, The Master Of Hollywood

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články