Slavná Greta Garbo: Příběh krásky, o které se říkalo, že je na ženy, překonala rakovinu a podlehla nemoci ledvin

Slavná Greta Garbo: Příběh krásky, o které se říkalo, že je na ženy, překonala rakovinu a podlehla nemoci ledvin
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain
"Každý z nás žije jen jednou. A pokud mám být upřímná, je dobře, že to tak je.""Chtěla bych mít nadpřirozené schopnosti, abych mohla napravit vše, co je špatné.""Nerada hovořím s lidmi, protože se nedokáži uspokojivě vyjadřovat. Nikdy neříkám věci, které mám na mysli.""Život by byl vskutku úžasný, jen kdybychom věděli, co s ním dělat."+ 2 fotky+ 3 fotky

Bohyně. Kráska. Švédská sfinga. Greta Garbo měla hodně lichotivých přezdívek, za její nádherou se však ukrývalo mnoho tajemství. Před diváky doslova zářila, v soukromí ji ale stíhaly skandály i tragédie.

Kamil Šivák
Kamil Šivák02. 12. 2023 16:00

Greta Garbo byla švédská filmová herečka, která se stala jednou z hvězd hollywoodské éry němého filmu a počátků zvukových snímků. Aktivní byla mezi roky 1920–41, pak se stáhla do ústraní.

Skromné poměry Grety Garbo

Garbo přišla na svět v roce 1905 jako Greta Lovisa Gustafsson ve švédském Stockholmu. Její rodiče byli velmi chudí dělníci. Se třemi dětmi měli každý den co dělat, aby bylo alespoň večer něco na stole. Nebylo pak nic divného na tom, že se Garbo ve své kariéře soustředila na tragické a melancholické postavy. Mohla do nich přenést své pocity z nepříliš šťastného dětství. Později ho v jednom rozhovoru popsala dvěma slovy – extrémní úzkost.

Když otec přišel o práci, musely všechny děti být naprosto tiše, když hledal novou práci v novinách. Kdyby ho někdo vyrušil, nestálo by to za to. Matka zase seděla celý den za šicím strojem a látala staré oblečení. Na nové neměli.

Její vzdělání skončilo se základní školou. Střední si rodiče nemohli dovolit a o univerzitě již nemohla být vůbec řeč. Garbo to pak brala jako velkou nespravedlnost a křivdu. Mezi hollywoodskými kolegy s univerzitou byla právě ona "ta hloupá a nevzdělaná". Nikdy to ale nezazlívala své rodině, dávala to za vinu osudu. Otce naopak milovala. Velkou ranou tak pro ni byla skutečnost, že v roce 1919 musel čelit velmi vážné nemoci. Greta se s tím ale nehodlala smířit. Každý týden s ním podnikala dlouhou cestu do nemocnice, kterou provozovala zdarma charita. Bohužel to nepomohlo. O otce přišla ve 14 letech. Velmi ji to zasáhlo, ale zároveň také posílilo, takže mohla vydržet další vypjaté situace ve svém životě.

Práce jí změnila život

Po smrti otce se musela o obživu rodiny postarat Garbo. Nejdříve začala pracovat v kadeřnictví, pak se jí podařilo nastoupit do obchodního domu. Díky tomu se její tvář dostala na veřejnost. Management ji využíval jako modelku na tištěné reklamě. Když jí bylo sedmnáct, všiml si jí režisér Petschler, který ji obsadil do svého snímku Luffar-Petter. Byl to sice jen krátký snímek, díky němu však získala na herecké škole stipendium.

Po studích se seznámila s režisérem Mauritzem Stillerem, jenž jí nabídl hlavní roli ve filmu The Saga of Gösta Berling. Jakmile na to kývla, začal jí prakticky diktovat, co má a nemá dělat. Nejprve si měla změnit jméno na Gretu Garbo, bylo to lyričtějčí než její skutečné příjmení. Pak začal kritizovat její váhu. Nakonec na ni ječel před celým štábem, když se mu něco nelíbilo. Často to Gretu dovedlo až k slzám. Pravdou je, že by se bez něho nestala hvězdou, dokud se ale nenaučila, jak ho ovládat, prožila několik velmi těžkých chvil.

Spolu, nebo vůbec

Továrna na sny Garbo zpočátku nechtěla. Filmový magnát Louis B. Mayer toužil po tom, aby mu Stiller zrežíroval film, ten souhlasil, ale jen pod tou podmínkou, že s ním bude i Greta. Mayer se tomu zprvu smál a argumentoval tím, že je Garbo pro americké diváky příliš tlustá, nakonec ale kapituloval a najal i ji. Po desetidenní plavbě na lodi stanuli před studiem společnosti MGM a čekali a čekali. Mayer se ale neukázal ani po dvou měsících.

Co teď? Herečku naštěstí napadl spásný plán. Vydala se na kamerové zkoušky, kde zaujala jednoho z vedoucích pracovníků studia. Ten jí zaplatil nové zuby, nařídil striktní dietu a zařídil lekce angličtiny. Semínko bylo zaseto (podepsala se smlouva). A pak přišel film The Temptress, což byl pro ni velký milník, ale také období, kdy se jí zhroutil svět. Během natáčení dostala telegram, že je její starší sestra Alva mrtvá. Rakovina. Greta ale vůbec netušila, že je nemocná. Nejhorší ale bylo, že ji studio nechtělo pustit na pohřeb. Rozhodla se tak, že jim to dá pořádně "sežrat". Skončilo to však tím, že byl z filmu vyhozen její mentor Stiller, který ho režíroval. Bya rozpolcená. Měla také odejít, nebo zůstat? Zůstala, ale otevřely se jí oči. Hollywood herce vyždímal a pak odhodil.

Když jí pak oznámili, že s ní počítají na další snímek Flesh and the Devil, řekla kategoricky ne. A to ji stálo skoro vše. Po několika právních výhrůžkách naštvaně souhlasila. Ale bylo to vlastně dobře. Seznámila se tam s hercem Johnem Gilbertem, který ji naučil, jak se v Hollywoodu chovat. Není divu, že se do něho pak bláznivě zamilovala. Bylo jasné, že kvůli neskutečnému jiskření bude film trhákem. Konečně měla při vyjednávání se studii herečka nějakou páku.

Vše krásné jednou skončí

Někdy láska mezi dvěma lidmi připomíná věčný oheň, jindy plamen, který po čase vyhasne. Pro Gretu a Johna platilo to druhé. Oba byli prostě někde jinde. O Garbo se šuškalo, že nyní dává přednost ženám, navíc byla na place poněkud nesnesitelná. Nikdy se tam nesměli ukazovat šéfové studií a točila vždy jen s vybranými členy štábu.

Její první ozvučený film se jmenoval Anna Christie. Tam mohli diváci slyšet, že se zcela zbavila švédského přízvuku. Po dalších trhácích z dílny studia MGM, kde prožila celou kariéru, i když ji to stálo hodně nervů, se mohla konečně podívat do rodného Švédska. Práce, v níž se střídal stres, sláva i úspěch, si začala vybírat svou daň. Po dvaceti jedna letech měla Hollywoodu po krk. Stáhla se do ústraní. Novináři ji však pronásledovali i nadále.

Důchod Grety Garbo

V důchodu si sice užívala přátel a dlouhých procházek, zároveň se však přiznala, že trpí změnami nálad a depresí. Snažila se je pokořit dietami a mysticismem, na koktejly a cigarety jí sahat nikdo nesměl. V roce 1984 se u ní objevila rakovina prsu. Tu se jí podařilo překonat. Problémy s ledvinami a následná dialýza si však vybraly svou daň. Zemřela v dubnu roku 1990 na selhání ledvin. Dožila se 84 let.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Greta Garbo
Factinate.com: Glamorous Facts About Greta Garbo, The Elusive Starlet

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Související články

Další články