29 let od volby Václava Havla prezidentem: Jak ho vidí svět?

5. července 2019
commons.wikipedia.com
První porevoluční prezident Václav Havel. commons.wikipedia.com

Funkci prezidenta zastával Václav Havel již od konce prosince roku 1989, ale trval na tom, že jeho mandát skončí po prvních svobodných volbách rok nato v červnu. A před 29 lety byl znovu zvolen! Tehdy bylo ve Vladislavském sále na Pražském hradě o hlavě staronového státu rozhodnuto již v dopoledních hodinách. Nebylo ani moc co řešit, byl totiž jediným kandidátem.

Před listopadem 1989 byl Havel znám jako dramatik, esejista, spisovatel a také jako spoluzakladatel a mluvčí Charty 77. Na politickou scénu vstoupil oficiálně v listopadu 1989.

Po odstoupení Gustáva Husáka byl jediným kandidátem na funkci prezidenta, kterým byl zvolen jednohlasně 29. prosince 1989. Svůj hlas mu tedy dali i ti, kvůli kterým skončil ve vězení.

Tehdejší tajné volby se zúčastnilo 139 poslanců Sněmovny lidu a 145 členů Sněmovny národů. V české části Sněmovny národů pro Havla hlasovalo 63 poslanců, ve slovenské 57 a ve Sněmovně lidu 114.

„Domnívám se, že je velice dobrým, výmluvným a pro svět přesvědčivým důkazem demokratičnosti mé volby, že se našlo padesát poslanců, kteří hlasovali proti mně,“ prohlásil tehdy Havel, jehož mandát byl pouze dvouletý.

Další volba prezidenta proběhla o dva roky později. V ní ale potřebnou většinu hlasů nezískal – do úřadu hlavy státu se vrátil až po vzniku samostatné České republiky v roce 1993.

Soukromý život

Byl dvakrát ženatý: s Olgou Šplíchalovou, která se především věnovala charitativní činnosti – ke konci devadesátých let ale těžce onemocněla a později zemřela. Podruhé se oženil s herečkou Dagmar Veškrnovou. Zemřel 18. prosince 2011 na následky dlouhodobých zdravotních potíží.

NA TO, JAK SVĚT VIDÍ NAŠEHO PRVNÍHO DEMOKRATICKY ZVOLENÉHO PREZIDENTA, SE MŮŽETE PODÍVAT V GALERII:

 

Zavří­t reklamu