Automechanik, který skončil u hokejové reprezentace: Jan „Gusta“ Havel slaví 76 let

8. listopadu 2018 Redakce Lifee.cz
youtube
youtube

Bývalý československý hokejový útočník, který svou zemi reprezentoval na třech mistrovstvích světa a dvou olympijských hrách. Ač vyučený automechanik a absolvent poděbradské hotelové školy, hokej byl vždy jeho největší vášní.

Jan Havel se narodil 10. listopadu 1942 v Kolíně. V obci Pašinka udělal své první hokejové krůčky. Do svých deseti let tam hrál hokej a v 5. třídě tajně začal chodit do kolínského hokejového klubu –  a to bez vědomí rodičů. Když na to jeho tatínek přišel, místo trestu jej na tréninky a zápasy dokonce začal vozit on sám.

Po několika sezonách narukoval do Dukly Litoměřice na základní vojenskou službu a i přesto, že šlo o slabší oddíl, do konce soutěže dokonce bojoval v lize o titul krále střelců. V následující sezoně byl poslán do Dukly v Jihlavě a po roce byl přesunut do Sparty, kde zůstal až do poloviny 70. let. Naposledy ve své kariéře přestoupil v roce 1975 do pražské Slavie, kde působil čtyři roky.

Jako reprezentant si svůj debut odbyl v roce 1966, hrál v letech 1967-1971 na všech šampionátech, krom roku 1970, startoval i na zimních olympijských hrách v letech 1968 a 1972.

Na svém kontě má úspěchy, jako například trojnásobný vítěz Spenglerova poháru, dvojnásobný nejlepší střelec hokejové ligy, člen Klubu hokejových střelců, All Star týmu HC Sparta Praha, Síně slávy českého hokeje a mnoho dalších.