Fit a krásnáTestováníSoutěže

České Vánoce si díky výtvarnici Renátě Fučíkové zamilovali lidé po celém světě

České Vánoce si díky výtvarnici Renátě Fučíkové zamilovali lidé po celém světě
Zdroj: pottenpannen
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Už počtvrté v řadě se uznávaná česká ilustrátorka, malířka a spisovatelka Renáta Fučíková pustila do tvorby vánoční kolekce pro světově nejznámějšího výrobce porcelánu, Rosenthal. Letos jsou talíře, hrníčky i porcelánové ozdoby zasvěceny motivům vánočního obdarovávání. Nechybí na nich děti obdarovávající nejen své rodiče, prarodiče a blízké, ale také lesní zvěř hladově postávající u krmítka. Autorka má ale opět napilno. Už teď usilovně pracuje na dalších návrzích.

Komerční sdělení 13. prosince 2021

Každá kolekce totiž vzniká přibližně dva roky. Vysoce náročná je nejen samotná tvorba, ale také expedice a následný prodej, neboť nádobí putuje do celého světa – od Latinské Ameriky až do vzdálených končin Asie. „Vždy Rosenthal prosím, aby na mě nespěchali a nechali mě kreslit v zimě, kdy mám pro téma inspiraci. Jedu na chalupu, koukám z okna a leckdy mě inspiruje cosi v přírodě, bobule, pokřivené stromy, nějaká vzpomínka. Přes zimu tedy kreslím, na jaře se dělají dodělávky, a pak nás čeká příprava na výrobu. Sada je připravená následující zimu a v únoru se porcelán nabízí nákupčím, aby v říjnu mohl být v obchodech,” vysvětluje česká ilustrátorka Renáta Fučíková náročný proces.

Už pět let pod jejíma rukama vznikají vánoční kolekce Rosenthal

pottenpannen

Spolupracovat se světoznámou porcelánkou Rosenthal začala již v roce 2016. Jejím předchůdcem byl dánský ilustrátor Ole Winther, který se značkou Hutschenreuther, jež spadá pod Rosenthal, spolupracoval přes čtyřicet let. „Tehdy už to byl starý pán a ono přijít každý rok s něčím novým, to unavuje. Až zpětně jsem se dozvěděla, že to byl konkurz. Netušila jsem, že jsem s někým soutěžila. Vybrali si několik výtvarníků z Francie, Německa, já jediná jsem byla z Východu. Jak mě našli, to nevím. Myslím si ale, že mě oslovili na základě mých starších ilustrací ke klasickým pohádkám Hanse Christiana Andersena,” vypráví Renáta Fučíková.

„Když jsem dostala první mail z Rosenthalu, byl to pro mě pozitivní šok. O podobné práci jsem dlouho snila, ale zatím jsem nenašla čas hledat nějakého výrobce, jít se mu představit, nabídnout svoje síly. A teď najednou přišla porcelánka za mnou. A přímo věhlasný Rosenthal,” vzpomíná ilustrátorka na začátek její spolupráce, ze které se stal dlouholetý prestižní kontrakt.

Nejnovější kolekce je plná dětí, dárků i zvířat

pottenpannen

Nyní se exkluzivně na prodejnách Potten & Pannen – Staněk prodává její nejnovější, v pořadí čtvrtá kolekce. Tentokrát nese název „Vánoční obdarovávání”. Tomuto ročníku kromě klasické červené a modré dominuje ještě jedna barva. Oranžová. „Letos je to hlavně o dětech, chci, aby se pro ně náš vánoční porcelán stal vzpomínkou na celý život, stejně jako já mám v mysli uložené sváteční talíře, z nichž jsem jedla u babičky. Proto na slavnostním nádobí najdete právě je, jak přináší dárky svým kamarádům, prarodičům, ale nezapomínají ani na zvířata v přírodě. Naleznete zde výjevy od krmítek a krmelců, plaché zajíce i nedočkavé bažanty, krotké kachny a racky,” popisuje náměty z aktuální kolekce umělkyně.

Protože nádobí míří do celého světa, nesmí se v kresbách objevovat žádné typické náboženské náměty.Výhodou ale je, že můžete hrnek s bažantem vytáhnout třeba už v říjnu a pít z něj celou zimu až do března. Je to spíše zimní porcelán,” směje se autorka.

Inspiraci čerpá z vlastních vzpomínek

pottenpannen

V prvních dvou kolekcích „Zimní sportování” a „Vánoční pečení” převládaly typicky ladovské a andersonovské Vánoce z 19. století. „Pak jsem si ale říkala, že už je to moc okoukané. Protože i Vánoce druhé poloviny 20. století v sobě mají velké kouzlo. Je to takové nenápadné retro, ne tak dekorativní. Snažím se proto do motivů dostat tu dobu, kdy lidi nosili vytahané svetry. A také myslím na prarodiče, kteří chtějí vnoučatům ukázat, jak vypadaly Vánoce jejich dětství. Mohou konkrétně ukázat, že nosili takovýhle kabátek a takovou divnou čepici,” komentuje Fučíková.

Není žádným tajemstvím, že už je hotový porcelán pro další rok. „Bude modrý a plný posvátného zimního ticha. Já ale nesmím víc prozrazovat, dokud kolekce nebude představena oficiálně,” líčí. „Už se mi totiž stalo, že jsem v obchodě našla špatnou kopii svých věcí. Šla jsem si tehdy koupit něco do domácích potřeb. Stála přede mnou paní, držela v ruce kousek porcelánu, který mi byl povědomý. Když odešla, vzala jsem ho do ruky a otřásla jsem se odporem. Dívala jsem se na ohavný plagiát českých Vánoc, který ale pocházel z Asie. Prostě – dokud není kolekce v obchodech, nesmí se nic prozrazovat,” trvá na svém Fučíková.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články