Další konec světa? Kolem Země proletí mrtvá kometa ve tvaru lebky

9. listopadu 2018 Redakce Lifee.cz
Max Pixel
Max Pixel

Poprvé, kdy se asteroid 2015 TB145 přiblížil k naší planetě, to bylo před třemi lety, tedy v roce 2015. Zemi mine ve vzdálenosti 40 milionů kilometrů, srážky se tudíž obávat nemusíme. Bohužel kvůli tomuto číslu nebude možné jej ani pozorovat, i když bychom měli k dispozici sebepokročilejší dalekohled.

V roce 2015 vědci odhadovali velikost tělesa na cca 600 metrů, ale jelikož se asteroidy časem mění, i tento mohl pozbýt svůj tvar, pro který se stal slavným. Jisté ale je, že už si jej budeme pamatovat jako ten, co přiletěl na Halloween a měl tvar lidské lebky.

Mrtvá kometa
Cestování vesmírem není zadarmo, a tak se lidé z Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) domnívají, že na svůj blízký průlet kolem Slunce doplatila i tato kometa. Ta se při vstupu do naší sluneční soustavy zbavila těkavých látek, které tvoří tzv. „ocas“.

Velká dýně
Právě tento název si vesmírný objekt vysloužil svým tvarem a datem přiblížení se k Zemi. Vymysleli ho opět pracovníci NASA, protože den, kdy se asteroid prohnal kolem Země v nejmenší vzdálenosti (necelých 500 tisíc kilometrů), připadl na populární svátek Halloween, tedy 31. října. Svým tvarem navíc připomínal i rekvizitu, která spolu s dýněmi a usekanými prsty nesmí v žádné americké výzdobě na tento svátek chybět – lebka.

Apokalypsa až jindy
Konec světa tedy nenastane, alespoň ne 11. listopadu, kdy se 2015 TB145 opět přiblíží. Na obloze možná zahlédnete jen slabou tečku, protože vzdálenost, která Zemi a asteroid dělí, je příliš velká na to, aby vypadal jako něco víc než jen bod světla.

Neděle 24. 3

3 skvělé tipy z luštěnin: Ochutnejte salát z cizrny s uzeným kachním prsem, krémovou čočkovou polévku i kaši ze žlutého hrachu s grilovaným filetem ze pstruha

Stále více lidí obohacuje svůj jídelníček rostlinnou stravou. Do popředí se znovu dostávají suroviny, které byly v našem prostředí využívány po ...

Více

3 skvělé tipy z luštěnin: Ochutnejte salát z cizrny s uzeným kachním prsem, krémovou čočkovou polévku i kaši ze žlutého hrachu s grilovaným filetem ze pstruha