Deprese, manželova nevěra i pokus syna o sebevraždu: Krušný život herečky Jany Preissové

V komedii Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977)
Zdroj: archiv ČT
S Rudolfem Hrušínským ve filmu Rozmarné léto (1967)Ve filmu Rozmarné léto (1967)Ve filmu Morgina (1972)V televizní inscenaci Bludiště cest (1988)+ 11 fotek+ 12 fotek

Jedenasedmdesátiletá křehká blondýnka se především v posledních letech dlouho skrývala před světem v ústraní, nepřijímala žádné role. Nebylo žádným tajemstvím, že důvodem byly těžké deprese. Co bylo jejich příčinou?

Lenka Chvostová
Lenka Chvostová02. 06. 2019 08:00

Do povědomí diváků se Preissová výrazně zapsala už jako dvacetiletá díky hlavní roli v Menzlově Rozmarnému létu, kde ztvárnila křehkou a půvabnou provazochodkyni Annu. Následovaly stovky úspěšných filmových, televizních a divadelních rolí. Jednou z těch nezapomenutelných je představitelka starostlivé maminky v oblíbených komedií Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny, které na obrazovce můžeme sledovat několikrát do roka. Ten druhý zmiňovaný například už dnes ve 20 hodin na ČT1.

Trápení se synem

Starostlivou maminkou je Preissová i v reálném životě. A právě to může být jedním z důvodů, proč se dlouhé roky trápí. Deprese se totiž nevyhnuly ani jednomu z jejích synů, Martinovi (46), který je také hercem. Ten své problémy navíc často zapíjí alkoholem, který, jak je známo, si s antidepresivy příliš nerozumí. Jeho psychické problémy vyvrcholily před pěti lety, kdy pod vlivem alkoholu způsobil nehodu a v návaznosti na to se po hádce s manželkou vydal s nožem v ruce do lesa a vyhrožoval, že si vezme život. Následně sám uznal, že by měl se svým stavem skutečně něco dělat. Následovalo období, během kterého se snažil zbavit psychických potíží a závislosti na alkoholu. Několikrát nastoupil do léčebny a nakonec si v roce 2016 s manželkou koupili nedaleko jedné z nich dokonce dům. Stavy úzkosti se mu ale stále vracejí jako bumerang.

Rána pod pás

Preissové nepřidala ani aféra, která na světlo světa vyplula před patnácti lety. Tenkrát se totiž provalila dávná nevěra manžela Viktora Preisse, která nezůstala bez následků. S milenkou herec zplodil dceru, kterou dvacet let úspěšně tajil nejen před celým světem, ale i před rodinou. Prasklo to na něj, až když se ho dívenka snažila vydírat. Sám Preiss se k tomu veřejně nikdy nevyjádřil. Situaci pro média stroze okomentoval právě syn Martin, který tenkrát řekl jen: „Nejde o skandální odhalení. Naše rodina s tím nemá žádný problém.“ Pro Janu Preissovou to ale musela být rána. Přesto na svého muže nezanevřela, vždy ho maximálně podporovala a stála při něm i v této nelehké situaci. Jak se s tím ale dokázala vyrovnat uvnitř, už je jiná otázka.

Obavy ze stárnutí

Příčinou jejích psychických problémů mohl být ale i fakt, že se herečka, která v sedmdesátých a osmdesátých letech platila za sex-symbol, dlouho nedokázala vyrovnat s tím, že stárne. Alespoň to tvrdí její herečtí kolegové. Podle nich má velké problémy se sebepřijetím. Sama to nakonec i nepřímo potvrdila. „Nechci se na sebe dívat do zrcadla. Podle mě už nikoho nezajímám a já nemám ambice to měnit. Prostě nejsem ctižádostivá,“ nechala se slyšet v jednom velmi krátkém rozhovoru pro deník Blesk.

V současnosti už jsou ale snad deprese zažehnány. Preissová přednáší budoucím hercům, hraje v několika divadelních inscenacích, vrátila se i před filmovou kameru. Doufejme, že jí současný příliv energie vydrží co nejdéle.

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Související články

Další články