Drobný muž s velkou vášní: žokej Josef Váňa nás udivuje již 66 let

Josef Váňa je velký sympaťák.
Zdroj: facebook
Josef Váňa a jeho velká láska.Žokej musí mít pořádnou fyzičku. I v šedesáti.Jako žokeje už Josefa Váňu neuvidíte, svou kariéru ukončil v roce 2014.Vítězství (kterých zažil Váňa nepočítaně) se musí řádně zapít.+ 3 fotky+ 4 fotky

Dostihový jezdec, chovatel a trenér, koňař srdcem i duší, jméno, které si nejde s Velkou pardubickou nespojit. Vzbuzuje úctu, respekt a údiv. Nelze neposmeknout pomyslným kloboukem, když si na prstech spočítáme, kolika úspěchů tento muž dosáhl.

Beatrice Dandová
Beatrice Dandová 18. října 2018

Narodil se 20. října 1952 ve Slopné, okres Zlín. Už jako mladý se pohyboval kolem koní, a to jako chovatel a ošetřovatel v Tlumačově. Svůj první dostih jel v roce 1979, na klisně Kalině si dojel pro své první vítězství. Poprvé se zúčastnil Velké pardubické v roce 1985 a dojel druhý. Vytoužené vítězství získal s legendárním Železníkem o dva roky později. Ten mu doběhl pro první místo ještě třikrát – v roce 1988, 1989 a pak ještě 1991, navzdory pádu na Poplerově skoku. Své páté vítězství si Váňa připsal v sedle Vronského roku 1997 a jako vítěz odcházel ještě třikrát díky koni jménem Tiumen. Poslední trofej získal před sedmi lety. Celkově se tedy radoval osmkrát.

Na Edinburgh Fringe zažijete hned pět festivalů v jednom! Ať už ten umělecký, nebo pivní.
Mohlo by Vás zajímat:

Královské dostihy, lesní slavnost Robina Hooda, monstrózní ohňová noc. Navštivte 5 nejlepších festivalů Británie!

Ačkoli, jak sám říká, v jeho těle snad není jediná kost, kterou by si nikdy nezlomil, Josef Váňa má velice tuhý kořínek a oplývá životním optimismem, který je takřka nezdolný. Mnohokrát spadl i během dostihu, ale pokaždé se pak vrátil na koňský hřbet.

Jako žokeje už Josefa Váňu neuvidíte, svou kariéru ukončil v roce 2014. Trénuje ovšem nadále, a jeho svěřence můžete sledovat i právě na oné Velké pardubické, každoroční události, která se letos jela minulou neděli.

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Další články